Do góry

Niedźwiedź Wojtek w Princes Street Gardens

Rada Miasta Edynburg, dnia 16 września 2013, przychylnie opowiedziała się za planami budowy pomnika upamiętniającego słynnego niedźwiedzia Wojtka, żołnierza Armii Polskiej, przedstawionymi przez fundację Wojtek Memorial Trust. Pomnik ten będzie usytuowany w obrębie górnego tarasu zachodniej części Princes Street Gardens.

Posąg wykonany z brązu, ustawiony na granitowym cokole, będzie przedstawiał sylwetki polskiego żołnierza i niedźwiedzia spacerujących razem w duchu pokoju i przyjaźni. Czterometrowa płaskorzeźba będzie przedstawiała podróż Wojtka i polskich żołnierzy, którą przebyli podczas przemieszczania się z Syrii do Szkocji.

Wykonanie rzeźby zlecono doskonałemu artyście i rzeźbiarzowi Alan’owi Beattie Herriot. Raymond Muszyński, ze stowarzyszenia architektów Morris and Steedman Associates, zajmie się usytuowaniem, oprawą oraz scenerią projektu. Z kolei Powderhall Bronze Foundry w Edynburgu zajmie się produkcją posągu.

Artyzm kompozycji będzie można podziwiać na kilka sposobów: spacerując ulicą Princes Street spoglądając w dół w stronę ogrodów, znajdując się na poziomie tarasu wokół pomnika bezpośrednio spotykając Wojtka i polskiego żołnierza, jak również przechadzając się ścieżkami w niższej części ogrodów i zwracając wzrok ku naturalnemu wzniesieniu, na którym znajdować się będzie rzeźba.

Ponadto, widok z zamkiem na wzgórzu w tle, będzie obrazem przypominającym usytuowanie w jakim znaleźli się polscy żołnierze podczas ostatecznej bitwy o Monte Cassino w maju 1944 roku, kiedy to wspierani przez Wojtka walczyli o zwycięstwo wspinając się po stokach włoskiego wzgórza. Powyższa argumentacja potwierdza, iż usytuowanie pomnika jest tym bardziej trafne i oferuje wielowymiarowość doświadczeń estetycznych i kulturowych.

Temat pomnika symbolizuje siłę przyjaźni, obustronnego wspomagania i wspierania się Szkocji i Polski podczas lat wojennych, jak również w czasach współczesnych. Niedźwiedź Wojtek wraz z polskimi żołnierzami walczył o “Waszą i Naszą Wolność”. Z tego też powodu, pojawienie się pomnika w ogrodach Princes Street Gardens jest rozpatrywane w kategoriach międzynarodowych, jako uwiecznienie ikony pokroju światowego dziedzictwa kulturowego.

Witold Sobków, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej
w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, opisał swoje poparcie tymi słowami:

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o przychylnej decyzji Rady Miasta Edynburg, wyrażającą zgodę na budowę pomnika w Princes Street Gardens.

Wzruszająca i niesamowita historia niedźwiedzia Wojtka przemawia do wielu - młodych i starszych - oraz pomaga w bardzo oryginalny sposób szerzyć moralną i kulturową świadomość na temat ogromnego zaangażowania polskich sił zbrojnych podczas działań wojsk alianckich, walczących w czasie II Wojny Światowej.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni fundacji Wojtek Memorial Trust, za tak szlachetną inicjatywę, stanowczość i kreatywne decyzje. Jednocześnie zaznaczam, iż jako Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, w pełni popieramy projekt upamiętniający Wojtka oraz wojennych weteranów II Korpusu Polskiego, którzy osiedlili się w Szkocji po wojnie.

Bliski związek jaki istnieje między tym miastem a Armią Polską jest powszechnie znany – jak również znana jest niesamowita historia niedźwiedzia Wojtka. Dzięki wysiłkowi i staraniom powierników fundacji, którym z niezmierną satysfakcją udzielałem swojego wsparcia, ten bohaterski niedźwiedź będzie zasłużenie pamiętany i upamiętniany przez kolejne pokolenia - zaznaczył Burmistrz Miasta Edynburg, Donald Wilson.

Generał Euan Loudon CBE, przewodniczący fundacji Wojtek Memorial Trust, powiedział: - Wspólnie z moimi kolegami powiernikami, Aileen Orr oraz Krystyną Szumelukową, jestem niezmiernie wdzięczny władzom Miasta Edynburg za ich wizje i wsparcie jakim otoczyli nas podczas całego procesu planowania projektu. Pomnik ten ma symbolizować więzi przyjaźni między narodami, zarówno stare, jak i nowe.

Jesteśmy przekonani, iż fizyczna obecność Wojtka w ogrodach Princes Street Gardens będzie źródłem powszechnego zainteresowania i inspiracji przez kolejne dziesięciolecia. Braterstwo żołnierzy opiera się na szkoleniu, wspólnych doświadczeniach oraz duchu bojowym i żołnierskiej dumie. Bez cienia wątpliwości, Wojtek był wyjątkowym żołnierzem i towarzyszem wielu polskich bohaterów.

Komentarze 5

pablorico83
331
#130.09.2013, 19:22

oglądałem film.smutna historia tego misia-szczególnie jak go na samym końcu zamknęli w zoo a on przecież był jak człowiek...

koniu34
146 65
koniu34 146 65
#230.09.2013, 22:07

Smutna historia Wojtka jak i żołnierzy którzy nie mogli wrócić do własnej ojczyzny za którą tak dzielnie walczyli.
Mało kto w Polsce zna historie Wojtka.

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#301.10.2013, 06:36

Misiowi Wojtkowi gratulujemy.

Judasz
1 858
Judasz 1 858
#401.10.2013, 08:49

A ten film MIŚ to nie o nim ?

Stirlitz
Edinburgh
1 926
#502.10.2013, 20:06

Polacy nawet z niedzwiedzia zrobili alkoholika ;)