Do góry

Niezwykła historia Tkaniny z Bayeux

Specjaliści szacują, że Tkanina z Bayeux została wykonana w XI w., niedługo po inwazji Wilhelma I Zdobywcy na Anglię. Opowieść wyhaftowana na płótnie zaczyna się od podróży Harolda II do Normandii – lądowania w Ponthieu, spotkania z księciem Wilhelmem, wyprawy do Bretanii i złożenia przysięgi na relikwie z Bayeux. Następnie ukazany jest powrót Harolda do Anglii i jego koronacja na króla Anglii po śmierci Edwarda Wyznawcy. Dalej przedstawiono przygotowania Wilhelma do inwazji na Anglię i jego przeprawę przez kanał La Manche. Całość kończą sceny bitwy pod Hastings w 1066 roku

Tkanina z Bayeux, fot. Image on web site of Ulrich Harsh, źródło: Wikipedia

Na płótnie możemy obserwować rozgrywającą się intrygę polityczną, skrajną przemoc, a nawet nagość. Sceny te przedstawione są na kawałku lnu o długości około 68,38 metrów. Tkanina złożona jest z 9 paneli o szerokości 0,5 metra i różnej długości – od 13,90 do 2,43 m. Na materiale widnieją wizerunki 626 postaci, 202 koni, 55 psów i 505 innych zwierząt, a także przedstawienia 37 budowli, 41 statków i 49 drzew.

Tkanina z Bayeux to dzieło sztuki i cenne źródło historyczne. Szczególne znaczenie płótno to wnosi w poznanie uzbrojenia wojowników z połowy XI w. Od 1983 roku zabytek wystawiony jest w XVII-wiecznym gmachu seminarium w Bayeux, gdzie urządzono muzeum jemu poświęcone. W roku 2007 Tkanina z Bayeux została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata.

Więcej na temat Tkaniny z Bayeux w artykule Michael Lewis, David Musgrove - „Jak powstała słynna Tkanina z Bayeux?” na stronie histmag.org.

Komentarze