Do góry

Niezwykła winda dla statków w Szkocji

Pod koniec ubiegłego stulecia postanowiono przywrócić komunikację na kanałach w centralnej Szkocji i odtworzyć wodne połączenie Glasgow z Edynburgiem. Celem było wybudowanie obiektu, który byłby godny technicznej myśli XXI wieku. W ten sposób powstała jedyna tego typu na świecie, obrotowa winda dla barek rzecznych, która połączyła kanał Forth and Clyde z Union Canal – za Bryla.pl

kolejne fazy obrotu Falkirk Wheel

Winda obrotowa Falkirk Wheel zastąpiła system 11 śluz, który w latach 30 - tych XX wieku podupadł. Z czasem był on coraz rzadziej używany, aż zlikwidowano go zupełnie. Architekci nawiązali do odległej przeszłości i nadali nowej konstrukcji kształt podwójnego topora, jakiego używali Celtowie zamieszkujący dawniej Szkocję.

Panorama Falkirk Wheel, fot. Cameron Lyall at the English Wikipedia

Nad szkockim projektem windy obrotowej pracowali architekci i inżynierowie z Nicoll Russell Studios oraz biuro konstrukcyjne Binnie Black and Veatch. Ostateczny projekt architektoniczny powstał w zespole Tonyego Kettle’a ze szkockiej pracowni RMJM. Bank of Scotland umieścił konstrukcję Falkirk Wheel na serii banknotów 50 funtowych. Ich emisja rozpoczęła się w 2007 roku.

Animacja pracy Falkirk Wheel, fot. Famine at en.wikipedia

Pierwsze śluzy powstały w X wieku w Chinach. W Polsce na kanale Augustowskim funkcjonuje aż 18 śluz. Na kanale Elbląskim statki jadą w specjalnych wagonikach po pochylni. Na granicy niemiecko-polskiej skonstruowano podnośnię Niederfinow. Jest to winda dla statków, która sprawia, że w 5 minut barki pokonują różnicę 36 metrów wysokości.

Komentarze 2