Do góry

Obywatele RP dalej będą mogli się leczyć w Wielkiej Brytanii

Nowe przepisy, które wynikają z ustawy przedstawionej przez polskiego ministra zdrowia, mają uwzględnić obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej we wszystkich przepisach dotyczących opieki zdrowotnej w Polsce. Będą oni traktowani na tych samych zasadach, co obywatele państw Unii Europejskiej i europejskiego porozumienia o wolnym handlu. Tym samym, na zasadach wzajemności, możliwe będzie korzystanie przez Polaków ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jak miało to miejsce przed Brexitem.

W przepisach chodzi także o zabezpieczenie dostępu do szczepień przeciwko Covid-19 dla Polaków przebywających na Wyspach.

Jednocześnie cudzoziemcy, w tym obywatele Zjednoczonego Królestwa objęci w Polsce ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status i będą mogli bez przeszkód zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

Ubezpieczeniem zdrowotnym objęto również cudzoziemców, którzy nie mają obywatelstwa państwa UE, EFTA lub Zjednoczonego Królestwa, a spełniają warunki objęcia ubezpieczeniem społecznym, gdyż pracują w Polsce.

Komentarze 2

Negocjator
5 799 9
Negocjator 5 799 9
#102.09.2021, 09:50

Nie rozumiem. Napiszcie może po ludzku: Kiedy John pojedzie do Krakowa pouganiać się za cnotami niewieścimi Karyny i przez przypadek walnie się głową w bejsbola Seby to będzie leczony za darmo.

bus_37
Dundee
23 576 114
bus_37 Dundee 23 576 114
#202.09.2021, 10:24

@2

Tak, zwiekszona dawka paracetamolu.