Do góry

Od 1 października do UK tylko z paszportem. Z dowodem tylko ci ze statusem osiedlenia

1 października wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dokumentów wymaganych w czasie przekraczania brytyjskiej granicy.

Podróżni z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ze Szwajcarii będą mogli od tego dnia wjechać na Wyspy tylko z paszportem. Bez zmian pozostanie możliwość korzystania z automatycznych bramek na lotniskach oznaczonych jako „ePassport”.

Od obowiązku przedstawienia paszportu będą jednak wyjątki. Na podstawie dowodu osobistego będą nadal mogli wjeżdżać ci Europejczycy, którzy uzyskali status osiedlenia (lub pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, ale również ci, którzy są w trakcie aplikowania o niego. Ta zasada będzie obowiązywać do 31 grudnia 2025 roku.

Nadal będzie możliwy wjazd na terytorium Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy bez konieczności ubiegania się o wizę. Dotyczy to podróży w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, krótkoterminowej nauki (np. języka) oraz w sprawach związanych z biznesem, takich jak np. spotkania lub konferencje.

Jeśli chodzi o podróże w celach zarobkowych, Europejczycy bez statusu osiedlenia będą musieli ubiegać się wcześniej o wizę pracowniczą w ramach nowego punktowego systemu imigracyjnego.

Komentarze 1

Delirium
24 057
Delirium 24 057
#109.09.2021, 11:44

"Europejczycy bez statusu osiedlenia będą musieli ubiegać się wcześniej o wizę pracowniczą w ramach nowego punktowego systemu imigracyjnego."

W ostatnich miesiącach Europejczycy pokazali, że nic nie muszą. :P