Do góry

Paczki do Polski – jak to jest z tym VAT-em?

Deklaracja wartości towaru a wartość rzeczywista

Przy składaniu zamówienia na transport paczki z Wielkiej Brytanii do Polski w serwisie Przesyłarka.pl należy określić, jakie towary znajdują się w paczce oraz zadeklarować ich cenę. Zwolnienie z VAT-u jest w przypadku, gdy łączna wartość towaru w paczce nie przekracza 45 EUR/ok. 200 zł/ok. £37. Nie musisz prowadzić skomplikowanych przeliczeń – formularz zamówienia w Przesyłarka.pl liczy za Ciebie i sumuje wpisane wartości.

UWAGA! Deklaracja a rzeczywista wartość towaru to dwa różne tematy.

Możesz zadeklarować na potrzeby odprawy celnej, że wysyłany towar jest warty £3, bo tak go wyceniasz, ale rzeczywista wartość tego towaru może być wyższa. Od 1,5 roku po Brexicie nie zdarzyło się, aby agencja celna UPS w Polsce podważyła deklarację Klienta, o ile zachowany był zdrowy rozsądek, czyli Klient nie wysyłał np. komputera o wartości £0,01 lub 30 kg paczki o łącznej wartości £1.

Deklaracja wartości towaru a ubezpieczenie paczki

W zamówieniu maksymalna wartość towaru dla jednej paczki to £37, ale to nie oznacza, że w przypadku uszkodzenia lub zagubienia towaru otrzymasz tylko £37. Paczki z UK do Polski w usłudze UPS ubezpieczone są do £60, czyli ok. 323 zł. Już niebawem będzie można ubezpieczyć także droższe paczki.

Wielkopaki – jak wycenić towar

Jeżeli wysyłasz więcej niż jedną paczkę do jednego odbiorcy w Polsce, to upewnij się, że wartość towaru z wszystkich paczek nie przekroczy wspomnianej wcześniej kwoty £37. System Przesyłarka.pl sumuje wartość jednej paczki. Przy wielkopakach zleceniodawca musi obliczyć wartość towaru wszystkich paczek.

Innym rozwiązaniem na wysyłkę wielkopaków i uniknięcie VAT-u jest zamówienie każdej paczki do innego odbiorcy (pod tym samym adresem). Czyli jedna paczka o wartości £37 jest wysyłana do Jana Kowalskiego, druga paczka do Anny Kowalskiej, a trzecia do Piotra Kowalskiego, a wszyscy mieszkają pod tym samym adresem. Dla agencji celnej każda paczka będzie prezentem dla innej osoby i to jest zgodne z przepisami.

Prezent dla siebie samego

Na kierunku UK – Polska w usłudze UPS z VAT-u zwolnione są towary o wartości do £37 wysyłane jako prezent. Zatem wszystkie paczki, które zamawiane są przez Przesyłarka.pl, na deklaracjach celnych opisywane są jako prezenty. Przepisy nie przewidują wysyłki prezentu sobie samemu. Wysyłając paczkę do Polski warto wskazać inne imię i nazwisko nadawcy i odbiorcy.

Wysyłka do firmy – dekodery

Wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii odsyła do Polski dekodery np. Canal+ lub inny sprzęt TV. Paczka taka nie powinna być wysyłana do odbiorcy firmowego (np. Canal+) ponieważ zwolnienie z VAT-u dotyczy wyłącznie przesyłek między osobami indywidulanymi. Poza tym, Canal+ odmawia przyjęcia takich paczek, co wstrzymuje przesyłkę na kilka dni, zanim uda nam się przekierować ją na inny adres w Polsce. Dlatego, jeżeli wysyłasz dekoder, antenę satelitarną lub inny tego typu sprzęt – wyślij go znajomemu w Polsce, a on niech odeśle usługą krajową do właściwego adresata. Będzie znacznie szybciej i taniej, ponieważ usługa krajowa to ok. 30 zł, a opłata VAT-u i kosztów administracyjnych po stronie agencji celnej będzie wyższa.

Wysyłka paczki do Polski jest szybka i tania, a złożenie zamówienia proste i intuicyjne.

Paczki o wadze do 19 kg wyślesz za £23.69, a cięższe za £24.99.

Przesyłki o wadze do 20 kg możesz dostarczyć do wybranego punktu UPS, nie musisz wtedy czekać na kuriera.

Warto pamiętać o kilku zagadnieniach:

  1. Deklaracja wartości nie może przekroczyć £37, ale deklaracja to nie wartość rzeczywista towaru.
  2. Ubezpieczenie paczki jest większe niż zadeklarowana wartość towaru do odprawy celnej.
  3. Wartość kilku paczek do jednego odbiorcy w Polsce sumuje się. Dopilnuj, aby łączna kwota nie przekroczyła £37 lub wyślij każdą paczkę wskazując innego odbiorcę.
  4. Nie wysyłaj paczki do siebie samego – wskaż inne imię i nazwisko odbiorcy.
  5. Nie wysyłaj paczki do firmy – z VAT zwolnione są przesyłki między osobami prywatnymi.
  6. Dekoder lub antenę satelitarną wyślij do znajomego w Polsce, a on niech odeśle do Canal+ kurierem krajowym. Zamówienie złoży w 3 minuty na Przesyłarka.pl. Będzie znacznie szybciej i taniej.

Masz dodatkowe pytania? Czekamy na telefon lub maila, którego można wysłać poprzez stronę przesylarka.pl/kontakt.

Zapraszamy