Do góry

Paczki do Polski – to musisz wiedzieć

Kurier do Polski

Aktualnie w serwisie Przesylarka.pl możesz skorzystać z trzech firm kurierskich, które przetransportują paczki z UK do Polski. Są to DPD AirClassic, Parcelforce oraz UPS. Każda z tych firm ma własne warunki przewozu i inną specyfikę transportu. Zobacz porównanie kuriera do Polski na przykładzie 20 kg paczki o wymiarach 40x40x50 cm.

UPS Parcelforce DPD Air Classic
Cena za 20 kg paczkę do Polski £26.79 £28.49 £45.89
Max. wartość towaru 200 zł 675 zł 200 zł
Średni czas transportu 3-5 dni roboczych 7-12 dni roboczych 4-6 dni roboczych
Dodatkowe opłaty celne Nie 8,50 zł w przypadku przesyłek o wartości powyżej 200 zł Nie
Firma doręczająca UPS Poczta Polska DHL Express
Druk dokumentów celnych Tak – etykieta + FV proforma Tak – etykieta + CN23 Nie – tylko etykieta

Porównanie kurierów z UK do Polski w serwisie Przesylarka.pl w dniu. 26.10.2021

Czas transportu – 3-5 dni staje się normą

Aktualnie czas transportu paczek z UK do Polski wraca do poziomu sprzed Brexitu. „Zauważamy, że firmy kurierskie dopracowały już proces sortowania, transportu i odprawy celnej. Aktualnie UPS doręcza przesyłki nawet 3-go dnia roboczego, czyli paczka odebrana w poniedziałek np. w Edynburgu, w czwartek lub piątek jest doręczana do odbiorcy w Polsce. Podobny czas transportu notują paczki wysyłane z Polski do UK firmą DHL czy UPS” – komentuje Katarzyna Maziak z Przesyłarka.pl.

Klienci Przesyłarka.pl mogą skorzystać z jesiennej promocji i wysłać taniej paczki do Polski firmą UPS lub z Polski do UK serwisem DHL.

Wartość towarów – sam decydujesz, ile warta jest Twoja paczka

Wysyłasz paczkę od osoby prywatnej do osoby prywatnej jako prezent lub towar nie na sprzedaż (np. na własny użytek)? Nie zapłacisz żadnego cła ani dodatkowych opłat, jeżeli deklarowana wartość towaru będzie niższa niż 200 zł (ok. 45 EUR i 39 GBP – w zależności od aktualnie przyjętego przez Urząd Celny kursu przeliczenia waluty).

Jak określić i zadeklarować wartość towarów? Sam decydujesz, jak wycenisz te towary. Najczęściej wysyłamy rzeczy w celach niehandlowych. Są to towary używane lub prezenty. To nadawca określa ich wartość według własnego uznania. Używana kurtka, zabawka czy książka mogą być dla Ciebie warte 100, 20, 10 lub 5 zł. Jeżeli suma towarów nie przekroczy równowartości 200 zł – nie wystąpi VAT do zapłaty w Polsce. Należy jednak podchodzić do tematu z umiarem i nie zaniżać zbytnio ceny. 30 kg paczka o wartości £5, może budzić podejrzenie urzędu celnego.

Dokumenty celne – nie taki diabeł straszny

Do paczek wysyłanych do Polski muszą być dołączone dokumenty celne (FV proforma lub druk CN23).

„Przesyłarka, w cenie usługi, przygotuje dla Ciebie te dokumenty – Ty nie musisz się niczym martwić i nic dodatkowo wypełniać. Wystarczy, że wskażesz towar wysyłany w paczce do Polski, a my przypiszemy do niego kod taryfy celnej i wygenerujemy potrzebne dokumenty. Ty tylko musisz je wydrukować, podpisać i dołączyć do kartonu” – tłumaczy Dyrektor Zarządzająca Przesyłarka.pl.

Dokumenty celne wraz z etykietą wysyłane są na adres mailowy nadawcy w dniu poprzedzającym przyjazd kuriera. Już niebawem wszystkie procedury odbywać się będą elektronicznie, także wyeliminowana zostanie konieczność drukowania i dołączania dokumentów do paczki.

Czego nie wyślesz w paczce do Polski

Towary, które są zabronione w transporcie między UK a UE:

  • artykuły spożywcze (chyba każdy słyszał o kierowcy, któremu na granicy między UK a Francją wyjęto wędlinę z kanapki);
  • suplementy diety;
  • alkohol i tytoń.

Dokładną listę towarów zabronionych znajdziesz w artykule „Co można wysłać w paczce do Polski i do Anglii po Brexicie”.

Wielu rodaków chce wysłać żywność do Polski lub z Polski do UK. Możesz wysłać artykuły spożywcze na własne ryzyko. Nie wpisuj ich jednak w formularzu zamówienia. Dlaczego? Do każdej pozycji w formularzu zamówienia na Przesyłarka.pl przyporządkowywany jest kod taryfy celnej. Jeśli w opisie dodasz czekoladę, cukierki lub inny towar zabroniony – będziemy musieli przypisać do niego kod taryfy celnej i wtedy zamówienie takie zostanie odrzucone przez firmę kurierską. Dlatego nie wpisuj tych pozycji na liście wysyłanych towarów. Włóż do paczki na własną odpowiedzialność.

Podsumowanie

Wysyłka paczki do Polski nie jest skomplikowana i wbrew pozorom niewiele się zmieniła po Brexicie. Nie musisz więc obawiać się dodatkowych opłat czy procedur celnych, jeśli:

  • nadawcą i odbiorcą jest osoba prywatna;
  • paczka wysyłana jest jako prezent (nie w celach handlowych);
  • wartość towaru mieści się w przedziale do 200 zł (ok. 45 EUR/ £39);
  • wydrukowałeś i dołączyłeś dokumenty, które dla Ciebie przygotowaliśmy;
  • przesyłka nie zawiera niedozwolonych towarów.

Nie czekaj – skorzystaj z Jesiennej promocji na UPS i wyślij paczki do Polski tanio, szybko i bez zbędnych formalności, z dostawą w ciągu 3-5 dni roboczych.