Do góry

Pan Darcy znów przyjmuje na salonach. I to w dwóch pałacach

Jane Austen trzymała się tego, co dobrze znała. Rzadko więc wypuszczała swoich bohaterów poza południowo-zachodnią część Anglii. Najdalej na północ dotarli do Derbyshire. Ale szukanie na mapie książkowych rezydencji – Mansfield Park, Pemberly, czy opactwa Northanger nie ma sensu. Pisarka większość miejsc wymyśliła, dając tym samym pole do popisu badaczom jej twórczości i filmowcom.

Który z angielskich pałaców jest pierwowzorem Pemberly – spektakularnej posiadłości pana Darcy’ego z „Dumy i uprzedzenia”? Nie ma pewności. Wiadomo za to, które rezydencje zainspirowały filmowców. Najważniejsze, że można znowu je zwiedzać, bo otworzyły się dla gości po pandemicznych obostrzeniach.

Chatsworth House z popiersiem MacFadyena

Najpopularniejsza teoria zakłada, że pisarkę zainspirował pałac w Chatsworth. Tak jak Pemberley leży w hrabstwie Derbyshire, a Austen podróżowała po okolicy w 1811 roku. W pobliskim Bakewell dopieszczała napisaną kilkanaście lat wcześniej „Dumę i uprzedzenie”. Badacze jej twórczości dopatrzyli się też innych wskazówek: książkowa siostra pana Darcy’ego Georgiana miała dostać imię po księżnej Devonshire, która w 1806 roku mieszkała w Chatsworth.

Chatsworth House. Fot. Wikipedia Commons

XVI-wieczna, należąca do książąt Devonshire, posiadłość na pewno zainspirowała twórców kinowej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” z 2005 roku. Trzeba przyznać, że skąpany w słońcu pałac, pod który zajeżdża powozem filmowa Elizabeth Bennet (Keira Knightley), całkiem wiernie oddaje powieściowy opis.

„Był to piękny, kamienny budynek leżący na zboczu, osłonięty od tyłu zalesionymi wzgórzami. W dolinie, przed dworem płynął strumień bijący z jakiegoś źródła i stopniowo przechodzący w szerszy potok, który sprawiał naturalne wrażenie, bowiem jego brzegi nie były ani nadmiernie uregulowane, ani sztucznie upiększone”.

Obłędne ogrody z potokami

W Chatsworth można zwiedzić ponad 30 pomieszczeń, m.in. bawialnie, sypialnie i jadalnię. Budynek otaczają absolutnie obłędne ogrody z potokami obsadzonymi polnymi kwiatami, labiryntami z żywopłotu, pachnącymi krzewami. Ale poszukiwacze filmowych kadrów mogą czuć lekki zawód. Na dużym ekranie zagrał jedynie pokaźny hol i galeria rzeźby, gdzie Elizabeth zatrzymała się przed popiersiem pana Darcy’ego (Matthew MacFadyen). Na pocieszenie można sobie takie kupić w sklepiku z pamiątkami. Wnętrza nakręcono bowiem w Wilton House.

Chatsworth House. Fot. Max Pixel

Wycieczkę do Chatsworth House trzeba zaplanować wcześniej, bilety – ze względów pandemicznych – trzeba zabukować na stronie posiadłości. Nie można ich na razie kupić na miejscu.

Lyme Park ze słynnym stawem

Fani miniserialu „Duma i uprzedzenie” z 1995 roku z Colinem Firthem w roli pana Darcy’ego odnajdą swoje Pemberly w hrabstwie Cheshire w zachodniej Anglii. Producenci z BBC wybrali otoczony wrzosowiskami, spektakularny Lyme Park.

Wybudowany w XIV wieku dom przez pięćset lat należał rodziny Leghs. Był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowany, głównie we włoskim stylu.

Lyme Park. Fot. ag

Z panem Darcy na trawniku

Klimat powieści Jane Austen czuć tu na każdym kroku. Szczególnie, kiedy spacerując po edwardiańskim różanym ogrodzie, mija się grupki przebrane w stroje z epoki. Po soczyście zielonym trawniku nad jeziorem w pobliżu domu przechadzają się liczne Elizabeth i liczni panowie Darcy.

Wprawne oko fana szybko wyłapie kolejne znane z małego ekranu miejsca: schodki, po których zbiegał w pośpiechu, poprawiając surdut pan Darcy czy alejkę, po której chwilę później spacerował z Elizabeth. By dojść do słynnego stawu, w którym zanurkował Colin Firth, zostając na lata symbolem seksu, trzeba skorzystać z przygotowanej przez Lyme Park mapki. Cała posiadłość ma bowiem ponad 526 hektarów powierzchni.

Staw w Lyme Park. Fot. ag

Warto też wejść do środka Lyme Park (choć w miniserialu wnętrza były kręcone w Sudbury Hall). Teraz są znowu otwarte dla zwiedzających, choć – jak czytamy na stronie obiektu – nie wszystkie pokoje. Warto zarezerwować wcześniej bilety.

Komentarze 3

harrier
10 171
harrier 10 171
#108.08.2021, 12:26

Elizabeth Bennet zartowala, ze pokochala Darcy'ego, kiedy ujrzala jego posiadlosc. Cos podobnego mogl przezyc pewien emeryt, wariujac z milosci do Deborah, jednej ze niezwyklych siostr Mitford.

Oto historia sprzed ponad 10 lat, w ujeciu tabloidowym, w tle slawna rezydencja:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-1344051/Duchess-Devonshire-gets...

Nieznamir
15 023
Nieznamir 15 023
#209.08.2021, 00:28

przypomina rumuński pałac parlamentu w skali mikro.