Do góry

Pandemia, a problemy i zaległości podatkowe

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa, pytania o problemy podatkowe nabrały szczególnego znaczenia. Od kilku miesięcy drastycznie rośnie liczba firm, które borykają się z płaceniem podatków.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Jak się przed nimi obronić?

Spadek sprzedaży doprowadził niektóre firmy do praktyk nie potwierdzania wyceny przed wykonaniem usługi oraz wyceniania robocizny znacznie wyżej, niż ich dotychczasowe ceny sprzed pandemii. Wiele firm straciło lub pogorszyło swoje stosunki ze stałymi odbiorcami, co może doprowadzić do dalszego spadku sprzedaży, zadłużania się, a w konsekwencji także i zaległości fiskalnych.

Strata wszystkich dotychczasowych kontraktów, szczególnie wśród firm działających w branży budowlanej oraz IT, doprowadziła firmy do zerwania stosunków biznesowych, przewartościowania i wdrożenia planów zmiany dotychczasowego profilu usług na nowe. Może to wpłynąć negatywnie na kondycję firm, a nawet zagrozić ich istnieniu, ponieważ niektóre z nich mogą nie utrzymać się na rynku z całkowicie nowym pakietem usług. Ze względu na rozłożenie w czasie zapłaty podatków biznesowych, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zaległości będą się pogłębiać, a wiele z nich doprowadzi do postępowań skarbowych.

Często osoby decydują się na podjęcie nowej pracy lub firmy przyjmują zlecenia za znacznie niższe wynagrodzenie niż dotychczas, w szczególności w branży usług transportowych. Wśród osób dotkniętych tym problemem jest przypadek kierowcy HGV z 20-letnim stażem pracy. Przeszedł z firmy limited na umowę o pracę i otrzymywał od swojego pracodawcy £300 tygodniowo przy 40 godzinnym tygodniu pracy, pracując poniżej stawki minimalnej za godzinę pracy. Takie decyzje będą miały negatywny wpływ na kondycję finansową firm limited.

Łatwość dostępu do pożyczek typu Bounce Back Loan Scheme z odroczoną na rok spłatą i szybkość wypłaty środków przez banki - w praktyce w ciągu 2 roboczych dni - doprowadziła do wręcz lawinowego składania wniosków. Środki dostępne od zaraz faktycznie pomogą wielu firmom w przetrwaniu tego trudnego okresu. Niestety, wiele z nich może nie być w stanie spłacać tych pożyczek w przyszłości. Negatywne skutki, które nastąpią wkrótce, to pogłębianie się zadłużania firm i ogłaszanie bankructwa przez niektóre przedsiębiorstwa.

Sięgnięcie po dostępne instrumenty prawno-podatkowe takie jak odraczanie terminu zapłaty podatków typu VAT, Income tax i innych wydaje się być dobrym, doraźnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają problemy z płynnością finansową. Nie można jednak zapominać, iż jest to odroczenie, a nie umorzenie należności podatkowych. Konsekwencją nie opłacenia podatków mogą być zaległości podatkowe i kary ze strony urzędu skarbowego. Usprawiedliwianie braku płatności koronawirusem może stać się niewystarczające.

Co możemy zrobić aby uniknąć tego typu problemów?

W aktualnej sytuacji trudno mówić o uniknięciu ich wszystkich. Wiele z nich już wystąpiło lub wszystko wskazuje na to, że nastąpią wkrótce. Możemy natomiast starać się zniwelować ich negatywne skutki. Przede wszystkim tym, którzy mają rezerwy finansowe radzimy je trzymać na przysłowiową czarną godzinę. Osobom, które nie posiadają bezpiecznej poduszki finansowej, sugerujemy tworzyć rezerwy na poczet podatków, postępowań skarbowych, przedsądowych i sądowych, oraz próbować oszczędzać tam gdzie można.

Jak oszczędzać mając mniej zleceń i pracy?

Oczywiście musimy opłacać podstawowe zobowiązania finansowe jak mieszkanie, jedzenie, transport itd. Rezygnacja z niekoniecznie wykorzystywanego w tym okresie członkostwa np. na siłowni, w kinie, czy wyjazdu na urlop, może być początkiem zmian w budżecie domowym. Dobrym posunięciem jest też dodanie nowych usług, na które jest aktualnie większy popyt. Przykładowo, jeden z naszych klientów handlujący na eBay, zajął się dodatkowo ogrodnictwem. Ponadto, radzimy trzymać się zawsze terminowej zapłaty podatków. Nawet, jeżeli termin zapłaty podatków został odroczony, zapłać podatki w terminie ostatecznym. Jeżeli absolutnie nie możesz, to bądź w kontakcie z urzędem skarbowym i ustal plan spłaty.

W czym zatem WiseTax może konkretnie pomóc?

Przede wszystkim jesteśmy gwarancją utrzymania tych standardów, na które wiele firm uważa, że nie może sobie pozwolić lub jeszcze tego nie praktykowało. Posłużymy się tutaj paroma przykładami standardów pracy, które szczególnie w czasach kryzysu są ważne, ponieważ w takim okresie bywają nagminnie łamane. Działamy in good faith - mamy dobre, szczere intencje, a naszym głównym celem jest klient nie pieniądz. Ponadto, zawsze potwierdzamy cenę przed wykonaniem pracy i nie stawiamy klienta w sytuacji konieczności akceptacji wyższej ceny po wykonaniu pracy. Zawsze czekamy na akceptację klienta zanim jakakolwiek czynność zostanie wykonana czy wniosek wysłany do urzędu. Oferujemy także konkretne wsparcie w sprawach podatkowych m.in. w ramach postępowań związanych z nieterminowością lub nieprawidłowością złożonych deklaracji, wsparcie w zmniejszeniu zaliczek na podatek dochodowy, a także przeanalizowanie możliwości rozłożenia na raty zaległości podatkowych, wywołanych przez koronawirusa.

Horizon Tax Ltd t/as WiseTax

Licencjonowana kancelaria rachunkowo-podatkowa

www.wisetax.co.uk

Komentarze 4

Infidel
12 222
Infidel 12 222
#206.07.2020, 21:08

W sumie, artykul mozna by skondensowac do

Ponadto, radzimy trzymać się zawsze terminowej zapłaty podatków. Nawet, jeżeli termin zapłaty podatków został odroczony, zapłać podatki w terminie ostatecznym.

irysh
727
irysh 727
#307.07.2020, 00:29

Taaa, reklama dźwignią handlu.

Profil nieaktywny
Milenkaj
#409.07.2020, 19:13

Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych!

Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke!

Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl