Do góry

Paszport irlandzki przepustką do krajów UE

Wśród obywateli Wielkiej Brytanii odnotowano rekordowe zainteresowanie uzyskaniem irlandzkiego paszportu. Zdarza się, że w urzędach brakuje formularzy, a czas oczekiwania na wydanie dokumentu znacznie się wydłużył. W ubiegłym roku wydano ponad 860 tys. tych dokumentów, a w 2019 roku do tej pory wydano już ponad 300 tys. egzemplarzy – podaje Evening Standard.

CAPTION_GOES_HERE

Tak duże zainteresowanie posiadaniem irlandzkiego paszportu wynika z tego, iż Brytyjczycy mają nadzieję, że dokument ten umożliwi im swobodne poruszanie się po UE bez względu na Brexit. O irlandzki paszport mogą się ubiegać:

  • urodzeni przed 1 stycznia 2015 r. w Republice Irlandii lub w Irlandii Północnej,
  • urodzeni po 1 stycznia 2015 r. i posiadający w momencie urodzenia rodziców z obywatelstwem brytyjskim lub irlandzkim,
  • Brytyjczycy posiadający rodzica lub dziadka urodzonego w Irlandii.

Procedura załatwiania sobie pierwszego irlandzkiego paszportu nie jest prosta. Jednym z utrudnień jest na przykład to, że nie ma możliwości wykorzystania łatwego i wygodnego dostępu online. Po formularz należy udać się osobiście, a później osobiście złożyć go w irlandzkiej ambasadzie lub konsulacie Wielkiej Brytanii. Wniosek musi też podpisać świadek i to nie przypadkowy. Wymagane są konkretne zawody osób świadczących na rzecz wnioskującego, musi to być lekarz, policjant lub kierownik banku.

Komentarze 6

Delirium
14 713
Delirium 14 713
#110.05.2019, 13:25

1. Głosujmy za brexitem.

2. Kombinujmy, jak wcisnąć się do tych, których nie chcemy u siebie.