Do góry

Polacy chcieli wywieźć samochodowy złom z UK. Nie udało się

Polska ciężarówka, która wracała z Wielkiej Brytanii, została zatrzymana do kontroli na autostradzie A30 niedaleko Bad Bentheim w pobliżu niemiecko-holenderskiej granicy. Funkcjonariusze, którzy zatrzymali ciężarówkę, gdy zobaczyli, co przewozi, powiedzieli do kierowcy: Metra dalej nie pojedziesz – informuje portal presseportal.de.

Ciężarówka przewoziła samochodowe odpady. Wśród nich było pięć aut wycofanych już z eksploatacji, 36 silników, 54 zderzaki oraz inne części, w tym np. kierownice. Te ostatnie zostały uznane za wyjątkowo groźne, ponieważ część z nich była nadal wyposażona w poduszki powietrzne. Z kolei transportowane auta zostały sklasyfikowane jako wraki, a tym samym znajdujące się w nich ciecze eksploatacyjne oraz akumulatory zostały potraktowane jako niebezpieczne odpady. Kierowca nie posiadał przy sobie odpowiednich zezwoleń na ich transport.

Więzienie lub grzywna

W sumie w czasie kontroli zatrzymano ponad 50 pojazdów, w tym polską ciężarówkę. W związku z nielegalnym transportem niebezpiecznych odpadów niemieccy śledczy prowadzą postępowanie karne przeciwko firmom uczestniczącym w transporcie, zarówno eksporterom, importerom, jak i spedytorowi. Osobom odpowiedzialnym za transport grozi nawet do pięciu lat więzienia lub grzywna. W przeszłości w porównywalnych przypadkach niemieckie sądy orzekały wyroki grzywny sięgającymi kilku tysięcy euro.

Jak podaje portal presseportal.de, w zakrojonej na dużą skalę kontroli na granicy niemiecko-holenderskiej, oprócz niemieckiej policji brały udział: holenderski urząd ds. ochrony środowiska (ILT) z Rotterdamu, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska Dolnej Saksonii, organy nadzoru handlowego w Osnabrück i Hildesheim oraz Federalny Urząd ds. Towarów i władze okręgu Arnsberg z Nadrenii Północnej-Westfalii.

Komentarze 2

bus_37
Dundee
23 683 114
bus_37 Dundee 23 683 114
#108.09.2021, 09:31

Jaki złom?

Jutro na otomoto z kierownica po “normalnej” stronie i dopiskiem “niemiec” płakał jak sprzedawał.

*a poważnie, czy PL powinna być smietnikiem motoryzacyjnym Europy(i troche USA? ).

kzielak
280
kzielak 280
#208.09.2021, 10:30

Z samego tylko Edynburga co tydzien jedzie kilka ciezarowek z takimi smieciami do Polski.