Do góry

„Polacy są bardzo mile widziani w Irlandii”

Ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown wykorzystał narodowe święto Irlandii - St Patrick’s Day do zamanifestowania, jak w obliczu zbliżającego się Brexitu, ważna dla Irlandczyków jest obecność Polaków na Zielonej Wyspie.

Dziś wieczorem w trzynastu miastach Polski znane obiekty zaświecą się na zielono. Wśród nich znajdą się m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Tauron Arena w Krakowie, ratusz w Poznaniu i Hala Stulecia we Wrocławiu

– zaczął swój list do Polaków Gerard Keown.

Podkreślił, że silne więzi łączące Polskę i Irlandię są w obliczu zbliżającego się Brexitu ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Tym bardziej, że w ostatnich latach Polska i Irlandia bardzo się do siebie zbliżyły – zarówno jako partnerzy w Unii Europejskiej, partnerzy handlowi, jak i przez obecność polskiej społeczności w Irlandii.

Około 150 tysięcy Polaków mieszka aktualnie w Irlandii, co stanowi około 3 proc. populacji. Polska społeczność jest bardzo mile widziana w Irlandii, a jej wkład w życie na wyspie jest doceniany, czego wyrazem jest doroczny festiwal Polska Éire, którego trzecia edycja odbędzie się w maju. W ramach festiwalu w całej Irlandii odbędą się wydarzenia kulturalne i sportowe. (…) Już trzy lata z rzędu Irlandia jest najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej. To sprawia, że rynek irlandzki oferuje doskonałe możliwości polskim firmom.

Ambasador nie omieszkał też przypomnieć, że Polskę i Irlandię łączy ponad 60 lotów tygodniowo, co zapewnia głównie narodowy przewoźnik, czyli Ryanair.

Nie bez satysfakcji wspomniał także, że w odróżnieniu od Brytyjczyków, aż 86 proc. Irlandczyków popiera członkostwo w Unii Europejskiej. Zapowiedział też, że gdy zaczną się negocjacje w sprawie wyjścia UK z Unii, dla Irlandii priorytetami będzie m.in. zachowanie Wspólnego Obszaru Podróży pomiędzy Irlandią a Zjednoczonym Królestwem.

Mam nadzieję, że w tym dniu pomyślą Państwo ciepło o Irlandii, a także że wkrótce odwiedzą Państwo Zieloną Wyspę

– kończy swój list ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown.

Komentarze 6

Profil nieaktywny
mis.colargol
#117.03.2017, 14:05

czy cale emito juz odmozdzone ze nie potrafi o niczym innym pisac tylko o brexit

jacek05
Redakcja
65
jacek05 65
#217.03.2017, 14:53

#1

Do autora powyższego wpisu mamy jedną uwagę: Prosimy nie obrażać innych, w tym nas, albo darować sobie komentowanie naszych tekstów. Z radością za to witamy każdego, kto ma do napisania coś merytorycznego, a jednocześnie nie powodują nim złe emocje. Dziś St Patrick's Day, warto więc wziąć przykład z większości Irlandczyków i traktować ludzi z życzliwością.

Profil nieaktywny
mis.colargol
#317.03.2017, 18:40

bo sie poplacze ze wzruszenia jacy to my wszyscy zyczliwi

obiecuje juz nie komentowac tych gniotow

i przepraszam jesli kogos urazilem

jacek05
Redakcja
65
jacek05 65
#417.03.2017, 19:09

#3

Jeśli nie odpowiadają Panu materiały zamieszczane na naszej stronie, można na nią nie wchodzić. I darować sobie uszczypliwości.

Miłego wieczoru

elcomendante
236
#518.03.2017, 11:21

Polacy sa wszedzie mile widziani i wlasnie dlatego wprowadzono Brexit.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#618.03.2017, 14:02

Brexit wprowadzono bo powialo nuda na salonach a przeciez show must go on :)