Do góry

Polacy w brytyjskim start-upie

Brytyjski start-up VividQ zajmuje się tworzeniem oprogramowania i sterowników do wyświetlaczy holograficznych. Hologramy powstają w czasie rzeczywistym i z wykorzystaniem niskiej mocy obliczeniowej, dzięki czemu rozwiązanie ma szansę znaleźć szerokie zastosowanie w elektronice konsumenckiej – m.in. w telefonach, komputerach, inteligentnych okularach, wyświetlaczach samochodowych typu HUD.

Start-up VividQ został założony w 2017 r. w Cambridge przez zespół ekspertów inżynierów, matematyków i informatyków z uniwersytetów Cambridge, Oxford i St Andrews wywodzących się z Polski, Sri Lanki, Austrii, Anglii i Szkocji. Wśród współzałożycieli byli Aleksandra Pędraszewska i Andrzej Kaczorowski.

W 2019 roku start-up pozyskał pierwsze finansowanie od funduszy VC. W 2020 roku Innovate UK przyznał VividQ grant w wysokości 334 tys. funtów na sfinansowanie przełomowych badań i rozwoju przemysłowego w celu stworzenia pierwszego na świecie prototypu holograficznego zestawu słuchawkowego.

W 2021 roku firma VividQ pozyskała 11 mln funtów finansowania. W start-up zainwestowały japońskie fundusze UTokyo Innovation Platform i Miyako Capital, kalifornijski R42, londyński Foresight Williams Technology i austriacki APEX Ventures.

Obecnie firma VividQ ma biura w Cambridge i Londynie. W biurze technologicznym w Cambridge skupiają się deweloperzy i inżynierowie. Ważnym momentem było otwarcie biura w Londynie, które zajęło się komercjalizacją i marketingiem technologii. Powstało też pierwsze przedstawicielstwo zagraniczne firmy VividQ w Tokio.

Aleksandra Pędraszewska współzałożycielka VividQ ukończyła studia magisterskie na Cambridge Judge Business School. Zdobywała doświadczenie zawodowe w Rolls-Royce, HBO i IdeaLab Ventures. Została wybrana brytyjską Studentką Roku. Trafiła do zestawienia „30 under 30” polskiego i europejskiego Forbesa. Aleksandra wspierała działalność Fundacji PLUGin – budującej społeczność dla „Polaków bez granic” w branży innowacji – promując polskie start-upy wśród europejskich inwestorów.

Andrzej Kaczorowski współzałożyciel VividQ uzyskał doktorat w dziedzinie rozwoju systemów fotonicznych na Uniwersytecie Cambridge. Spostrzeżenia z jego doktoratu doprowadziły do założenia firmy VividQ. Jest autorem wielu publikacji i patentów oraz częstym prelegentem na renomowanych wydarzeniach branżowych, takich jak SPIE AR|VR|MR, SPIE Photonics Europe, SID EuroDisplay.

Komentarze