Do góry

Polka nominowana do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019

Jak poinformował Europejski Urząd Patentowy (EPO), Marta Karczewicz za prace nad kompresją wideo została nominowana do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019 (European Inventor Award) jako jedna z trojga finalistów w kategorii “Lifetime achievement” (“Całokształt osiągnięć”) - za PAP.

Polka, przez całą swoją karierę zawodową, dążyła do stworzenia technologii, która umożliwiłaby tysiąckrotną kompresję plików wideo bez zauważalnego pogorszenia jakości obrazu.

fot. PAP

Ze standardu, do którego opracowania przyczyniła się Karczewicz, korzysta dzisiaj niemal każda osoba korzystająca z wideo streamingu. Ponieważ pliki wideo zawierają duże ilości danych i do przesłania wymagają szybkiego łącza oraz przestrzeni na dysku, specjaliści od wideo i technologii informatycznych musieli znaleźć sposób na zmniejszenie ilości danych bez pogarszania jakości obrazu. Za każdym razem, gdy plik wideo jest przesyłany za pośrednictwem serwisu internetowego lub sygnału telewizyjnego, jest on z dużym prawdopodobieństwem kodowany przy użyciu standardu Advanced Video Coding (AVC) - w którym wykorzystane są m.in. rozwiązania autorstwa Polki.

W ciągu kilkudziesięciu lat nazwisko Marty Karczewicz jako wynalazczyni pojawiło się w ponad 400 zgłoszeniach patentowych, z czego prawie 130 uzyskało patenty europejskie. Karczewicz uważa, że patenty są istotnym katalizatorem w jej dziedzinie, ułatwiającym transfer wiedzy i wspierającym rozwój technologii.

Komentarze 3