Do góry

Polonijne Dni Dwujęzyczności: „Podaruj Dziecku Język Ojczysty”

Osoby dwujęzyczne myślą bardziej kreatywnie, lepiej radzą sobie z myśleniem abstrakcyjnym, szybciej opanowują kolejne języki, są w stanie łatwiej się skupić. Badacze odkryli również, że mózg osób dwujęzycznych pracuje bardziej elastycznie (…)

– przypomina Dr Anna Martowicz, zamieszkała w Szkocji językoznawca, nauczyciel i matka, pomysłodawczyni kampanii Podaruj dziecku język Ojczysty.

Jeszcze 30 temu badacze, nauczyciele i rodzice byli przekonani, że dwujęzyczność spowalnia rozwój dziecka. Działo się tak z powodu niezrozumienia mechanizmów rządzących dwujęzycznością. Dziś, po latach badań, jest jasne, że dwujęzyczność to dla dziecka dar: większa kreatywność, dostęp do dwóch kręgów kulturowych, lepszy kontakt z rodziną i atut na rynku pracy.

O tym jak dwujęzyczność zmienia spojrzenie na świat, pomaga odnieść sukces i nawiązać kontakt z rodziną, można dowiedzieć się ze strony internetowej kampanii Podaruj Dziecku Język Ojczysty oraz z wideo informacyjnych Stowarzyszenia Promocji Języka Polskiego za Granicą APPLA:

Pretekstem, by promować korzyści płynące z dwujęzyczności, są ustanowione przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Polonijne Dni Dwujęzyczności, obchodzone w trzeci weekend października. Patronem honorowym święta jest Prof. Jan Miodek.

Oficjalna część tegorocznych obchodów, współfinansowana przez polskie konsulaty, odbędzie się w Nowym Jorku, Bostonie MA, Chicago, Denver, Clifton NJ, Copiague NY, Mahwah NJ, Toronto, Holandii i Austrii.

W Edynburgu na obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności podczas Polskiego Festynu Rodzinnego zaprasza organizacja Polish Professionals Forum.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii włączyły się także takie niezależne organizacje polonijne jak Polska Szkoła Sobotnia im. Pana Kleksa w Accrington, portal Polskie Mamy z Manchester, grupa FB Poczytaj mi Mamo Poczytaj mi Tato, Polska Szkoła Społeczna w CarlowPolska Szkoła IDEA w Athlone. Plan obchodów Dni Dwujęzyczności można znaleźc na stronach poszczególnych organizacji. Więcej o samej inicjatywie, zapoczątkowanej w USA, można przeczytać na stronie polishbilingualday.com.

Komentarze