Do góry

Polscy pisarze i poeci poszukiwani!

Jeśli piszesz – jesteś osobą, której szukamy! Nieważne, czy twoja twórczość ukazała się drukiem, została opublikowana w Internecie, czy spoczywa na dnie szuflady. Opowiedz nam o swoim pisaniu. Zajmujesz się propagowaniem literatury i/lub kultury? Ciebie również potrzebujemy, odezwij się do nas.

Głównym celem projektu jest zgromadzenie, przebadanie i sklasyfikowanie twórczości literackiej pisarzy i poetów polskiego pochodzenia, tworzących na emigracji w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii po 2004 roku. Fot. Fimb (CC BY 2.0)

Międzynarodowa grupa naukowców, pod kierownictwem profesora Jerzego Jarniewicza z Uniwersytetu Łódzkiego (polski poeta, krytyk literacki i tłumacz, m.in. Jamesa Joyce’a i Philipa Rotha, nominowany do Nagrody Literackiej Nike za tom esejów “Znaki firmowe” w 2008), prowadzi badania nad literaturą emigracyjną w Wielkiej Brytanii i Irlandii po 2004 roku.

W projekt zaangażowany jest również prof Declan Kiberd, irlandzki pisarz, krytyk literacki i naukowiec, wymieniony na liście 300 najważniejszych brytyjskich intelektualistów opublikowanej w 2011 przez tygodnik “The Observer”, obecnie profesor University of Notre Dame, Indiana, Stany Zjednoczone.

Głównym celem projektu jest zgromadzenie, przebadanie i sklasyfikowanie twórczości literackiej pisarzy, pisarek, poetów, poetek polskiego pochodzenia, tworzących na emigracji w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii po 2004 roku, w tym również twórców niepublikowanych, piszących “do szuflady”.

Autorów projektu interesują także wszystkie inicjatywy kulturalne organizowane w środowiskach polonijnych, takie jak konkursy literackie, wystawy fotograficzne, wieczory autorskie i inne.

Dodatkowo wyniki badań będą stanowić uzupełnienie badań politycznych, ekonomicznych oraz socjologicznych nad zjawiskiem migracji w ośrodkach krajowych i zagranicznych, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim (Ośrodek Badań nad Migracjami), Trinity College (Trinity Immigration Initiative) i University College Dublin (UCD Immigration Initiative).

Anna Kronenberg, członkini projektu, odwiedzi Szkocję w dniach 14-20 listopada. Wszystkich, którzy chcą opowiedzieć o swojej twórczości lub działalności i w ten sposób pomóc w realizacji projektu, prosimy o kontakt, bezpośrednio z Anną w Łodzi, lub z Kasią w Edynburgu.

Anna Kronenberg (Łódź): akronenberg@uni.lodz.pl, +48601615513 Kasia Kokowska (Edynburg): kasia@caproject.co.uk, +447519884123

Komentarze 5

Pulkownik
Aberdeen
7 813 62
Pulkownik Aberdeen 7 813 62
#107.11.2012, 18:02

a moze zamiast tego wszystkiego ankietke na emicie...
taniej bedzie- i weselej

nshadow.
2 989
nshadow. 2 989
#207.11.2012, 20:24

Polscy pisarze i poeci poszukiwani! Zarówno Ci, których twórczość została opublikowana, jak i Ci piszący 'do szuflady'

poszukiwany jest takze slownik poprawnej polszczyzny.
a ze nie chce mi sie pisac wiec wkleje z innej strony. Moze wreszcie do kogos trafi...

Ci – zaimek osobowy pisany wielką literą przez ogromną rzeszę osób w najbardziej nieprawdopodobnych przypadkach. W zdaniach typu Nie wiem, czy Ci ludzie wiedzą, co robią; To są Ci panowie; Wszyscy Ci, którzy przyszli, obejrzeli dobre widowisko pisownia zaimka ci wielką literą pozbawiona jest jakichkolwiek podstaw (to tak, jakby napisać Fajne są Te dziewczyny – widać bezsens? właśnie). Pisownię taką zauważyć można na forach internetowych, we wszelkich komentarzach, a także w przytaczanych dowcipach i cytatach. Ten całkowity brak logiki i pęd do używania Ci wynika najprawdopodobniej ze źle pojętych zasad tzw. netykiety, nakazujących zaimki osobowe pisać wielką literą jako wyraz szacunku dla dyskutanta, co notabene poskutkowało kolejną nadgorliwością wśród internautów, przyjmujących tę zasadę całkowicie bezkrytycznie. Obecnie pisanie w takich przypadkach ci wielką literą jest totalną plagą i pokazem bezmyślności. Zwłaszcza że pisują tak również publicyści z rozmaitych portali i serwisów, nierzadko w pełni profesjonalnych, można zauważyć to także w telewizji.

Tomek_L
24 847
Tomek_L 24 847
#307.11.2012, 21:50

co ciekawe, celuja w tym moherki. potrafia w tym samym zdaniu napisac per Ci i obrazic rozmowce. paranoja :)

Esha_
43 000
Esha_ 43 000
#408.11.2012, 02:26

"Także" zamiast "tak, że".

To dopiero mnie trafia.

PAAbe
327
PAAbe 327
#508.11.2012, 08:00

Anna Kronenberg będzie mieć również spotkanie w Aberdeen - 18 listopada (niedziela), godz. 15.oo, siedziba Stowarzyszenia Polskiego.

Dodatkowe informacje i zgłoszenia info@paaberdeen.co.uk