Do góry

Polscy symboliści w Tate Britain

"Apollo" Wyspiańskiego

Wystawa "Symbolism in Poland and Britain" to pierwsza w historii prezentacja sztuki polskiej w Tate Britain - najważniejszej galerii sztuki brytyjskiej. Pokazanych na niej zostanie 17 dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także z prywatnej kolekcji Marka Sosenko w Krakowie i zbiorów Tate Britain.

Wśród prezentowanych prac znajdą się arcydzieła sztuki polskiej przełomu XIX i XX w. takie jak "Apollo" Stanisława Wyspiańskiego, "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera i "Eloe z Ellenai" Jacka Malczewskiego, a także obrazy wybitnych twórców polskiego symbolizmu - Witolda Wojtkiewicza, Józefa Pankiewicza, Kazimierza Sichulskiego, Kazimierza Stabrowskiego i Feliksa Jasińskiego.

Wystawa ukazuje zapomniane dziś związki między sztuką polską i sztuką brytyjską na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki oryginalnemu projektowi kuratorskiemu, dzieła sztuki polskiej pokazane zostaną w stałej galerii sztuki brytyjskiej, wśród najbardziej znanych obrazów autorstwa takich malarzy jak Edward Burne-Jones, John Everett Millais, George Frederic Watts czy Dante Gabriel Rossetti.

Wystawa zwraca uwagę na zainteresowanie jakim cieszyli się w Polsce brytyjscy malarze z kręgu prerafaelitów. Świadczą o nim wybrane prace polskich artystów, podejmujące dialog ze współczesnym malarstwem brytyjskim i jego wyrafinowaną estetyką. Sztuka brytyjska stanowiła też wzór dla polskich twórców poszukujących narodowego i zarazem nowoczesnego stylu. Zjawisko szerokiej recepcji w Polsce brytyjskiego Ruchu Odnowy Sztuk i Rzemiosł (The Arts & Crafts Movement) sygnalizuje pocztówka Waltera Crane’a, wydrukowana w polskojęzycznej wersji.

Z kolei prace artystów brytyjskich przypominają o popularności, jaką cieszył się w Wielkiej Brytanii Ignacy Jan Paderewski, portretowany przez czołowych twórców sceny londyńskiej takich jak Edward Burne-Jones, Alfred Gilbert i Lawrence Alma Tadema. Wyjątkowym przykładem związków polsko - brytyjskich jest twórczość Feliksa Jasińskiego, który wykonał graficzne wersje malarskich prac Edwarda Burne - Jonesa, będące autonomicznymi dziełami sztuki graficznej.

Wystawie towarzyszy katalog "Symbolist Art in Poland" oraz konferencja zorganizowana wspólnie z Birkbeck College, University of London (12–13.06.2009).

Wystawa została zorganizowana przez Tate Britain i Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.


Gdzie?
Tate Britain
Millbank
London, Westminster, SW1P‎

Kiedy?
14 marca - 21 czerwca
codziennie od 10:00 do 17:50

Komentarze 1

Profil nieaktywny
Użytkownik
#112.03.2009, 11:48

Szkoda, że nie w Embra, ale będzie za to wykład o polskich malarzach w Wielkiej Brytanii w trakcie zbliżającego się polskiego festiwalu w Edynburgu:D