Do góry

Polska firma ze Szkocji zatrudni pracowników

Landscape Brothers to godna zaufania firma rodzinna, posiadająca wieloletnie doświadczenie w swojej branży. Jej działalność skupia się głównie na terenie Fife i Edynburga. Obecnie firma poszukuje nowych osób, które chciałyby dołączyć do zespołu.

Kiedy powstała firma Landscape Brothers?

Firma została założona w 2008 roku w Kirkcaldy. To firma rodzinna założona przez dwóch braci, do której później dołączył trzeci, najmłodszy. Zaczynaliśmy od najbardziej podstawowych rzeczy jak kupno kosiarki oraz prostych prac przy pielęgnacji ogrodów. Najpierw zlecenia realizowaliśmy po godzinach stałej pracy, aby po jakimś czasie móc zająć się ogrodnictwem w pełnym wymiarze, rezygnując z pracy na etacie. Zaczęliśmy również szukać zleceń roznosząc ulotki oraz reklamując się w internecie. Szybko zauważyliśmy, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na profesjonalny landscaping tzn. projektowanie oraz budowę całych ogrodów. Powoli, metodą prób i błędów, uczyliśmy się tajników tej branży, zdobywając coraz więcej doświadczenia.

Dziś Landscape Brothers to już poważny gracz w branży ogrodniczej w Szkocji, szczególnie w Fife. Czy stanowicie dużą konkurencję dla innych firm lokalnych?

Zdecydowanie naszym priorytetem, jak również misją, jest pomoc naszym klientom w tworzeniu lepszej jakości życia. Staramy się osiągać ten cel poprzez kreowanie dodatkowej przestrzeni, zarówno użytkowej jak i estetycznej. Chcielibyśmy stać się wzorem do naśladowania jak również przyczyniać się do ustanawiania pewnych trendów w naszej branży. Z pewnością stanowimy konkurencje dla firm lokalnych, jednakże nie jest to dla nas najważniejsze. Dla nas najbardziej liczy się satysfakcja klientów i jak najwyższy standard oferowanych przez nas usług. Niezwykle cenne są feedbacki po ukończeniu każdego projektu. Daje nam to pogląd na to, co moglibyśmy jeszcze ulepszyć i usprawnić.

Ilu zatrudniacie pracowników?

Obecnie firma zatrudnia 14 osób na stałych etatach, ale współpracujemy również z kilkoma podwykonawcami oraz freelancerami z różnych branż. W zespole mamy wykwalifikowanych operatorów koparek, cieśli, kamieniarzy, murarzy oraz ogrodników. Dysponujemy też specjalistycznym sprzętem do wykonywania bardziej wymagających prac budowlanych. Staramy się nieustannie rozwijać, poszerzając wiedzę i szukając coraz lepszych rozwiązań sprzętowych i technicznych.

Co firma Landscape Brothers może zaproponować klientom?

Całą gamę usług związanych z projektowaniem oraz tworzeniem ogrodów, począwszy od konsultacji, poprzez design, na realizacji projektu kończąc. Każdy projekt jest szczegółowo omawiany z klientem.

Staramy dowiedzieć się, jak wyobraża sobie swój ogród, co chciałby w nim robić, jaki jest jego wymarzony styl życia. Dla przykładu, jeden z naszych klientów planował przejście na emeryturę i chciał rozwijać swoją pasję gotowania „al fresco”. Zaprojektowaliśmy oraz zbudowaliśmy dla niego na zamówienie altanę, w której zainstalowana została kuchnia z piecem do pizzy, ceramicznym grillem, oraz barem. Cale patio zostało wyłożone płytami ceramicznymi, a punkt fokalny stanowiła metalowa ściana wodna. Pozostała część ogrodu została wypoziomowana oraz pokryta sztuczną trawą, tak aby stworzyć dogodne miejsce do zabawy dla dzieci.

W czym jesteście najlepsi?

Zgodnie z misją naszej firmy, specjalizujemy się w dostosowaniu ogrodu do potrzeb oraz stylu życia naszego klienta. Jesteśmy w tym naprawdę dobrzy. Nasz proces obsługi klienta jest tak skonstruowany, aby miał on jak najpełniejszy obraz tego, do czego potrzebny mu jest ogród. Nowy ogród często wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego warto zadbać o to, by zostały one dobrze spożytkowane. Bardzo często zdarza się, że klienci nie są pewni jakie zmiany w ich ogrodzie byłyby dla nich najbardziej korzystne. Ważne jest, aby mieć jasną wizję tego, co chcemy osiągnąć i jaki powinien być efekt końcowy.

Niejednokrotnie byliśmy świadkami bardzo nieefektywnie zagospodarowanej przestrzeni ogrodowej. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy to właśnie ogród stanowi największą część naszej działki. Warto więc zadbać o to, by dobrze pasował do reszty i był miejscem, gdzie można poczuć się komfortowo.

Jakie trendy obecnie obowiązują na rynku ogrodowym w UK?

Ile ludzi, tyle koncepcji. Trudno jest tak naprawdę wrzucić wszystkich do jednego worka. W ostatnich latach można jednak zauważyć, że popularne stają się tzw. „low maintenance gardens”. Zgodnie z tą ideą ogród powinien być przede wszystkim łatwy w utrzymaniu. Ludzie dzisiaj chcą się skupiać na swoich pasjach, odpoczynku, rodzinie i innych przyjemnościach. Tradycyjny ogród wymaga bardzo dużo pracy, natomiast dobrze zaprojektowany i zorganizowany ogród low-maintenance to minimalny nakład środków i czasu potrzebnych do utrzymania go w dobrej kondycji.

Czy to oznacza, że ludziom nie chce się już nawet kosić trawy?

Niekoniecznie, choć sztuczna trawa ostatnio cieszy się dużym powodzeniem. Nie dziwi nas to, tym bardziej, że wyglądem i jakością nie odbiega od naturalnej trawy. Koncepcja „low maintenance gardens” zakłada, że przestrzeń jest optymalnie zorganizowana i dostosowana do stylu życia, jaki prowadzi właściciel ogrodu. Rośliny oraz pozostałe materiały dobierane są w taki sposób, aby wymagały jak najmniej pielęgnacji. Niekoniecznie musi to oznaczać ograniczenie materiałów i pomysłów, a raczej zmusza do większej kreatywności wykonawców.

Jak długo trwa realizacja projektu?

To wszytko zależy od wielkości ogrodu. Te większe i bardziej skomplikowane zajmują nam około trzech, czterech tygodni. Te wymagające mniejszego zaangażowania realizujemy w tydzień. Przez lata wypracowaliśmy taki system zarządzania projektami, który umożliwia jak najszybszą realizację projektu. Minimalizuje również wszelkie niedogodności dla klienta, które wynikają z obecności sprzętu oraz ekip instalatorów. Trzeba wziąć pod uwagę, że instalacja nowego ogrodu przeważnie wiąże się z zaawansowanymi pracami ziemnymi i transportem wielu ton ziemi oraz materiałów budowlanych.

Kto obecnie stanowi trzon waszych klientów?

W zdecydowanej większości są to indywidualni właściciele domów. Mamy też w portfolio większe projekty, takie jak front Victoria Hospital w Kirkcaldy lub ogród dla Queen Margaret Hospice Group. Ten drugi przyczynił się do otrzymania przez stowarzyszenie nagrody Community Champion.

Na jakim terenie działacie?

Jeśli chodzi o nasz zasięg, to na razie oferujemy usługi głównie na terenie Fife i Edynburga.

Firma Landscape Brothers cały czas się rozwija. Właśnie szukacie nowych pracowników.

Tak. Nieustannie poszukujemy wykwalifikowanych pracowników zarówno w branży ogrodniczej jak i budowlanej. Mile widziani są specjaliści z doświadczeniem. Poczynając od murarzy, szukamy osób znających się na stolarstwie, kamieniarstwie, brukarstwie oraz malowaniu. Chodzi nam o ludzi kreatywnych, których nie przerażają niecodzienne wyzwania, na jakie można natknąć się przy projektach ogrodniczych. Chętnie przyjmiemy do zespołu również tych, którzy szybko się uczą i chcieliby posiąść nowe umiejętności. Oprócz tego, w naszej firmie bardzo cenimy odpowiednie usposobienie oraz umiejętność pracy zespołowej. Oczywiście wymogiem jest również dobra znajomość języka angielskiego. Jest on niezbędny w komunikacji z klientami jak również z pracownikami różnych narodowości.

Poszukujecie kogoś do pracy w biurze?

Tak. Ze względu na nieustanny rozwój firmy, w niedalekim czasie planujemy zatrudnić utalentowanego projektanta ogrodów oraz przedstawiciela handlowego. Obydwie te osoby powinny interesować się branżą ogrodniczą. Mile widziane byłoby również doświadczenie w tej lub pokrewnej dziedzinie, kreatywność oraz umiejętność poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Dużym plusem byłaby umiejętność wykorzystania najnowszych osiągnieć technicznych i informatycznych.

Obecnie nowoczesne firmy projektujące ogrody porzucają stare metody planowania przestrzeni z użyciem standardowej kartki i ołówka. W naszej firmie wykorzystujemy drony do tworzenia skanów terenów 3D, a następnie przenosimy to do programów takich jak AutoCAD, Sketchup itp. W pewnym sensie tworzymy wirtualną rzeczywistość, gdzie klient może zobaczyć swój ogród jeszcze przed jego zbudowaniem, np. przy pomocy urządzeń VR, takich jak Oculus Rift.

Co firma Landscape Brothers ma do zaproponowania swoim pracownikom?

Stały, 40-godzinny etat, co oznacza pracę od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 16:30. Weekendy i święta są wolne. Oprócz tego pracownikom przysługuje 28 dni urlopu. Wynagrodzenie jest zależne od doświadczenia, kwalifikacji oraz zajmowanej pozycji. Każdy pracownik ma wcześniej przygotowaną ścieżkę kariery, wraz z listą umiejętności do osiągniecia, których opanowanie umożliwia mu przejście do kolejnego etapu. Wiąże się to przeważnie z awansem oraz podwyżką.

Przeprowadzamy regularne spotkania oraz rozmowy z pracownikami tak, aby na bieżąco dostawać feedback, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, co jeszcze usprawnić. Oprócz tego staramy się tworzyć jak najbardziej przyjazne i przyjemne miejsce do pracy. Zespół budujemy tak, aby panowała w nim mila atmosfera. Z roku na rok staramy się również inwestować w nowy sprzęt, przez co praca i warunki stają się coraz lepsze. Jednym z naszych nadrzędnych celów w tej kwestii jest maksymalne użycie sprzętu na rzecz minimalnego wysiłku fizycznego naszych pracowników.


Landscape Brothers to godna zaufania firma rodzinna, posiadająca wieloletnie doświadczenie w swojej branży. Działania skupiają się głównie na terenie Fife i Edynburga. Obecnie firma poszukuje nowych osób, które chciałyby dołączyć do zespołu. Jeśli uważasz, że kariera w ogrodnictwie jest dla Ciebie, nie czekaj i skontaktuj się z firmą już dziś.

Pod tym linkiem możesz złożyć swoją aplikację do firmy Landscape Brothers: landsbro.etalent.net