Do góry

Polska gościem honorowym Targów Książki w Londynie

Międzynarodowe Targi Książki w Londynie odbędą się w dniach 14-16 marca. Potrwają trzy dni, ale spotkania z polską literaturą potrwają przez cały tydzień.

Wśród polskich twórców znajdą się na przykład Aleksandra i Daniel Mizielińscy, których przeznaczone dla dzieci „Mapy” znalazły się w ubiegłorocznym zestawieniu najlepszych książek „New York Timesa”. W Londynie zjawi się także Olga Tokarczuk, która jest jedną z najbardziej znanych na Wyspach polskich pisarek. Współczesną literaturę znad Wisły będą reprezentować również Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dukaj, poetka Marzanna Bogumiła Kielar, eseiści Dariusz Karłowicz i Andrzej Nowak oraz reporterzy – Ewa Winnicka i Artur Domosławski. Swoje prace zaprezntuje także Marta Ignerska, graficzka specjalizująca się w ilustracjach dla dzieci.

Spotkania z polskimi twórcami będą odbywać się w Southbank Centre, Free Word Centre oraz w Klubie Orła Białego przy Balham High Road.

Ponieważ w tym roku w Wielkiej Brytanii planowanych jest wiele wydarzeń związanych ze 160. rocznicą urodzin Josepha Conrada, Instytut Książki wykorzysta tę okazję, by przypomnieć o polskich korzeniach pisarza.

Polska literatura po angielsku

W trakcie targów wręczona zostanie nagroda Found in Translation dla najlepszego przekładu polskiej literatury na angielski. Natomiast wydawnictwo Egmont i twórcy nowatorskich materiałów do nauki języków, podzielą się doświadczeniami z przekształcania literatury w gry komputerowe i edukacyjne. Wydawcy opowiedzą o tym, co i jak czytają Polacy i jak mogą to wykorzystać zagraniczni wydawcy.

Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowuje natomiast warsztaty z ilustratorami oraz – wspólnie m.in. z British Council – materiały o Polsce, które mogą wykorzystać brytyjscy nauczyciele. Znajdą się w nich m.in. słynne mapy Mizielińskich oraz fragmenty książki Sary Crossan, opowiadającej o 12-letniej dziewczynce z Gdańska, która wyjeżdża z matką do Anglii.

Nie tylko Londyn

Fakt, iż Polska jest w tym roku gościem honorowym londyńskich targów, sprawi, że o polskiej literaturze będzie głośno nie tylko w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Dzieła polskich twórców będą prezentowane m.in. na największym festiwalu literackim w Hay-on-Wye, ale również w Hull (które jest tegorocznym brytyjskim miastem kultury), Birmingham, Colchester (Essex Book Festival), Manchesterze i Edynburgu. Wszędzie mają być obecni polscy autorzy.

Cały dzień polski zaplanowany jest także w Harlow, gdzie w sierpniu ubiegłego roku zamordowano Arkadiusza Jóźwika. Instytut Polski zamierza zorganizować tam imprezę Meet the Neighbours (Poznaj Sąsiadów), na której zapozna mieszkańców miasta ze współczesną polską kulturę.

Komentarze 2

jmariusz3
18 731
jmariusz3 18 731
#128.01.2017, 07:48

To kto przyjedzie do Edka?

viteac
3 617 44
viteac 3 617 44
#228.01.2017, 09:41

To taka słodka tajemnica.