W kraju nad Wisłą klan szkockich przemysłowców MacLeodów pojawił się w 1821 r. Samuel, protoplasta polskiej linii rodu przybył do Warszawy z Niemiec, gdzie rodzina MacLeodów osiedliła się po opuszczeniu rodzimej wyspy Skye. Szkoci ulokowali się w okolicach Ludwigsburga i zajęli się winiarstwem.
Po przybyciu na ziemie polskie, zmienili swoje nazwisko na Machlejd i zajęli się browarnictwem. Wnuk Samuela, Karol Machlejd prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce zaczął wytwarzać piwo bawarskie. Produkcja piwa odbywała się w browarze na Grochowie, odziedziczonym po ojcu Karola.

Karol Machlejd wrósł w polski grunt na tyle, że czynnie uczestniczył w działaniach zmierzających do przygotowania powstania styczniowego. Swoje zaangażowanie w organizacjach konspiracyjnych przypłacił zesłaniem na Syberię. Po powrocie z zesłania, Karol wrócił do produkcji piwa. Na początek zakupił browar przy ul. Chłodnej w Warszawie. Po jakimś czasie został współzałożycielem browaru w Ciechanowie i założycielem jego filii w Częstochowie. Piwo z tego browaru jest znane do dziś.
Członkowie rodziny MacLeod osiedlali się w różnych krajach Europy. Swoje nazwisko dostosowywali do nowych ojczyzn. W ten sposób we Francji byli znani jako Maclot, w Niemczech von Leod. Polski odłam z nazwiskiem Machlejd stał się synonimem nowoczesnego przemysłu piwowarskiego w Królestwie Polskim. A dzięki stosowanym nowoczesnym technologiom przy produkcji piwa, szkocki klan był w XIX wieku jednym z najważniejszych producentów piwa na ziemiach polskich.
Komentarze 11
Faktycznie bardzo ciekawe,lubie takie artykuly na emito.
A gdzie zaginely dwa pierwsze komentarze?
To byl spam...
Neee, to bylo dwoch stalych uzytkownikow .
Nie, to byl ten co spamuje ta platforme do ogladania filmow I odpowiedz na to usera...