Do góry

Polska na 11. miejscu w rankingu znajomości języka angielskiego

W najnowszym rankingu English Proficiency Index Polska znalazła się wśród krajów z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Na podium znalazły się Holandia i dwa kraje skandynawskie: Szwecja i Norwegia. O wysokim poziomie nauki angielskiego w krajach północnej Europy może świadczyć fakt, że miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły też Dania i Finlandia.

Polska wypada dobrze w stosunku do krajów z regionu. Uzyskała wyższą pozycję niż Czechy, Słowacja, Węgry czy Litwa. I zdecydowanie lepszą niż Ukraina czy Białoruś. Spoglądając nieco dalej, wyżej od Polski znalazły się tylko – oprócz wspomnianych krajów skandynawskich i Holandii – Austria, Luksemburg i Niemcy.

Najlepszą – szóstą pozycję – Polska zajmowała w 2014 roku. Wtedy brano pod uwagę jedynie 63 kraje. W obecnym już 100. Tegoroczny wynik pozwolił wrócić Polsce do grona krajów, gdzie biegłość językowa jest na najwyższym poziomie.

– Polakom zależy na swobodnym władaniu językiem angielskim z wielu powodów. W ankiecie przeprowadzonej wśród studentów Fluentbe, jako powody nauki, wymienili oni między innymi chęć czytania książek i prasy w języku angielskim, zdobycie certyfikatu. Główną motywacją jest jednak chęć swobodnej rozmowy z obcokrajowcami, a także konieczność znajomości angielskiego w pracy

– mówi Miłosz Ryniecki z Fluentbe.com