Do góry

Polski skrzypek, który zachwycił Brytyjczyków

Polski muzyk Feliks Janiewicz lub jak kto woli Felix Yaniewicz, urodził się w 1762 w Wilnie. Od najmłodszych lat pobierał nauki gry na skrzypcach i już jako piętnastoletni chłopak został zatrudniony w kapeli królewskiej w Warszawie. Jego zdolności muzyczne zostały docenione i w 1784 roku został wyróżniony stypendium królewskim. Nagroda umożliwiła mu podróżowanie po krajach Europy Zachodniej.

Nauki pobierał od najlepszych

Swoją podróż w poszukiwaniu wiedzy i inspiracji muzycznych rozpoczął od Wiednia. Tam miał pobierać lekcje kompozycji u Josepha Haydna i utrzymywać kontakty z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Na pamiątkę tej znajomości Mozart zadedykował Polakowi Andante na skrzypce i orkiestrę. Otrzymawszy kolejne stypendium od pewnego arystokraty, Janiewicz z Wiednia udał się do Włoch. W Italii uczył się kompozycji muzycznych od największych autorytetów: Nardiniego czy Pugnaniniego. Tam też powstały jego pierwsze kompozycje i zadebiutował jako skrzypek. Solową karierę muzyczną kontynuował w Paryżu. W stolicy Francji został też członkiem orkiestry księcia orleańskiego.

Zatrzymała go Wielka Brytania

Do Wielkiej Brytanii Janiewicz przybył w 1792 roku, prawdopodobnie na zaproszenie niemieckiego skrzypka Johanna Petera Salomona. Swój pierwszy koncert dał w Londynie, a wkrótce podróżował z koncertami po całej Anglii. W 1799 roku polski skrzypek przeniósł się do w Liverpoolu. Przez wiele sezonów kierował orkiestrą na festiwalach oraz organizował własne cykle koncertów muzyki instrumentalnej. Został też członkiem elitarnej biblioteki Athenaeum oraz jednym z trzydziestu współzałożycieli Philharmonic Society w Londynie, z którym współpracował jako jeden z kierowników orkiestry. Janiewicz otworzył w Liverpoolu sklep z nutami i instrumentami muzycznymi, który działał aż do 1829 roku.

Dom w którym mieszkał Feliks Janiewicz, 84 Great King Street w Edynburgu, Fot. Stephencdickson, źródło: Wikipedia

W 1815 Janiewicz przeprowadził się do Edynburga. W stolicy Szkocji rozwinął działalność koncertową. Polak brał udział w trzech festiwalach, prowadził orkiestry oraz organizował własne cykle koncertowe. Z koncertami podróżował po całej Szkocji. Grał m.in. w Glasgow, Aberdeen, Dundee. Zawędrował nawet do Irlandii.

Swoją karierę zakończył w Edynburgu

Feliks Janiewicz ożenił się w 1799 roku z Elizą Breeze. Małżeństwo doczekało się dwóch córek. Pierwsza z nich Felicja została pianistką i śpiewaczką, druga, Paulina – harfistką. Państwo Janiewicz vel Yaniewicz mieli też syna, Felixa, który był znanym dentystą-chirurgiem.

W wieku 67 lat Janiewicz dał swój ostatni publiczny koncert. Lokalna prasa w pożegnalnych artykułach dziękowała mu za wkład w kształtowanie muzycznego gustu publiczności.

Polski skrzypek, kompozytor, dyrygent i pedagog zmarł 21 maja 1848 roku w swoim domu w Edynburgu, przy Great King Street nr 84. Na domu polskiego muzyka, który stoi do dziś, widnieje tablica pamiątkowa sławiąca jego imię.

Grób Feliksa Janiewicza na cmentarzu Warriston w Edynburgu, Fot. Piotr Kolasiński, źródło: Wikipedia

W nowo wyremontowanym Domu Polskim SPK w Edynburgu zaplanowano serię koncertów promujących postać i twórczość Feliksa Janiewicza.

Komentarze