Do góry

Pomnik Polskich Sił Powietrznych stanie w Normandii

6 czerwca 1944 roku, tuż po inwazji w Normandii utworzono szereg zaawansowanych lądowisk dla wsparcia sił lądowych. Wśród nich było „B 10” w Plumetot, działające od 10 czerwca 1944 r. Od sierpnia do września 1944 była to baza operacyjna dla trzech eskadr polskich samolotów bojowych (302, 308 i 317) i oznaczała powrót Polskich Sił Powietrznych na kontynent. Z 20 takich lądowisk, jako jedyne nie ma żadnej formy pamięci.

Komitet Pamięci Polskich Sił Powietrznych zaproponował gminie Plumetot pomysł wzniesienia pomnika ku czci polskich lotników, którzy odlatywali stamtąd do walki na kontynencie. Wniosek został ciepło przyjęty przez burmistrza i lokalną społeczność Plumetot, ma pełne poparcie władz francuskich, a także Ambasady RP w Paryżu.

zwycięski projekt pomnika, który stanie w Plumetot. Fot. Materiały prasowe

Zwycięski projekt

Po międzynarodowym konkursie i konsultacjach z mieszkańcami Plumetot, anglo-francusko-polskie jury wybrało zwycięski projekt firmy Alexander Smaga Architects z Krakowa, która zaprojektowała również pomnik Wstążki Pamięci Armii Krajowej w Krakowie. Po wzniesieniu pomnika w Normandii, rzeźba stanie się częścią szlaku pomników i miejsc, w których zaznaczono polski wkład w inwazję.

Pomnik będzie stał pośrodku wioski, między Mairie (część Plumetot) a normańskim kościołem. Rzeźba łączyć będzie w sobie odniesienie do skrzydlatej zbroi polskiej husarii, symbolu zwycięstwa i trzech samolotów - po jednym na każdą eskadrę.

Plumetot Memorial

Zaraz po brytyjskich, Polskie Siły Powietrzne były drugim co do wielkości kontyngentem w Królewskich Siłach Powietrznych i, co najważniejsze, były najwyżej punktowaną eskadrą Bitwy o Anglię. Ich odwaga jest źródłem ogromnej dumy dla Polski i polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii

– powiedział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki wyrażając swoje poparcie dla projektu, które miało miejsce 31 stycznia podczas inauguracji kampanii Plumetot Memorial odbywającej się w bunkrze Battle of Britain w Uxbridge, w północnym Londynie.

Wśród zaproszonych na inaugurację gości znalazła się rodzina Tadeusza Kwissy, członka załogi lądowej Polskiego Lotnictwa, którego dziennik opisuje jak dotarł do Plumetot i obsługiwał samoloty. Fragment dziennika został odczytany przez jego syna, Phila Kwissę.

Można wesprzeć projekt

Rozpoczęto kampanię crowdfundingową w celu zebrania 40 tys. funtów na realizację projektu, z czego 15 tys. funtów udało się już pozyskać. Jeżeli składki przekroczą koszty projektu, wszelkie nadwyżki zostaną przeznaczone na wsparcie pracy Komitetu Pamięci Polskich Sił Powietrznych w upamiętnieniu Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.

Osoby pragnące wesprzeć projekt Plumetot Memorial, mogą wnieść swój wkład poprzez stronę crowdfunder.co.uk.

Komentarze 5

sheen1
2 482
sheen1 2 482
#302.02.2019, 20:01

Wypierdalaj.

Profil nieaktywny
emana4
#403.02.2019, 18:53

Nowy portal erotyczny na którym znajdziesz młode Panie

Miliony ofert lasek gotowych na wszystko

www.lovholic.1K.pl

...........................

Zupełna anonimowość, Setki ofert z całego kraju.

Free fuuul dostępem

eruk9
9
eruk9 9
#510.02.2019, 09:32

Witam, chciałbym się z wami podzielić czymś co niedawno odkryłem,

pewnym projektem internetowym dzięki któremu można zarobić ok 500 zł w 2 godziny,

a ostatecznie 5000zł w tydzień.

Sprawdź> www.money48.com.pl

Zapisz sie, Zainwestuj zacznij Zarabiać!