Do góry

Pomoc kredytowa dla małych i średnich firm

Kanclerz George Osborne we wtorek ujawni plan wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd ma być m.in. gwarantem dla pożyczek o łącznej wartości £20 miliardów.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, banki będą miały możliwość udzielania tańszych pożyczek. W ten sposób, przedsiębiorcy zapłacą mniejsze odsetki, co w efekcie ma pozytywnie wpłynąć na rozwój mniejszych firm.

Wśród planów znajduje się też nałożenie ograniczenia na wzrost cen biletów kolejowych oraz komunikacji miejskiej w Londynie

Plan przypomina gwarantowane pożyczki Laburzystów z 2008 roku. W praktyce ma to oznaczać, że przy założeniu pożyczki w wys. £5 mln. jej oprocentowanie zmalałoby ze standardowych 5% do 4% oszczędzając firmie £50 000 rocznie.

- Wbrew oczekiwaniom rządu firmy upadają szybciej, niż w ubiegłym roku. Dostęp do pożyczek sam w sobie nie przywróci chęci do inwestycji. Kraj potrzebuje planu przynoszącego wzrost gospodarczy i miejsca pracy – piszą w liście do kanclerza członkowie opozycji – Ed Balls i Chuka Umunna.

Osborne zapowiada również otwarcie funduszu dla dużych przedsiębiorstw. Będzie on użyczał pożyczek bez udziału banków. Ponadto, wśród planów znajduje się też nałożenie ograniczenia na wzrost cen biletów kolejowych oraz komunikacji miejskiej w Londynie.

Szczegóły mają zostać przedstawione we wtorek 29 listopada.

Komentarze