Do góry

Porozumienie w sprawie Brexitu zostało zawarte

Niemalże do ostatniej chwili przed spotkaniem unijnych przywódców w Brukseli w dniu dzisiejszym nie było wiadomo czy porozumienie w sprawie Brexitu dojdzie do skutku. Była to ostatnia szansa, aby Wielka Brytania mogła opuścić Unię Europejską w planowanym terminie tzn. 31 października tego roku.

W atmosferze wielkiego oczekiwania, na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu Jean-Claude Juncker poinformował, że porozumienie doszło do skutku. Teraz musi być jeszcze ono zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Na swoim Twitterze szef Komisji Europejskiej napisał:

“Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie (“where there is a will, there is a deal”) - mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań.

Jednocześnie Juncker opublikował list wysłany do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym rekomendował unijnym przywódcom przyjęcie porozumienia i rozpoczęcie “tak szybko, jak to możliwe negocjacji w sprawie przyszłego partnerstwa między Unią Europejską a Wielką Brytanią”.

O sukcesie w sprawie porozumienia pisał też na Twitterze Boris Johnson:

„Mamy wspaniałą nową umowę, która oddaje nam kontrolę.”

Główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier poinformował, że umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Za porozumieniem obu stron okres ten może być przedłużony o rok lub dwa lata. Porozumienie gwarantuje też pewność wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu UE w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii.