Do góry

Premiera polskiego filmu o "Wielkiej Ucieczce"

Burzą braw zakończyła się premiera filmu "Harry - tunel do wolności" w reżyserii Andrzeja Słodkowskiego. Partonem medialnym filmu, który będzie pokazywany na kanale Discovery jest Emito.net. Autorem scenariusza jest Robert Rewiński, redaktor naczelny Emito.net.

Premierowy pokaz odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego, w auli im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Na premierę przybyli członkowie grupy rekonstrukcyjnej Sagan z Żagania, którzy podczas produkcji filmu odtworzyli historię największej ucieczki II Wojny Światowej.

Witali gości w mundurach brytyjskich pilotów RAF, którzy byli głównymi pomysłodawcami i twórcami 110-metrowego tunelu, którym w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z obozu jenieckiego Stalag Luft III uciekło 76 alianckich pilotów, w tym 6 Polaków.

Mieszkańcy Żagania, którzy stali się głównymi aktorami filmu przed premierowym pokazem filmu w Muzeum Powstania Warszawskiego

- Nasze muzeum to odpowiednie miejsce na zaprezentowanie tej niezwykłej historii. Przekazuję głos twórcom i zapraszam na film - mówił do widzów Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bohaterską a zarazem tragiczną historię uciekinierów przypomniał Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. - Tylko trzem z nim udało się skutecznie uciec, reszta została schwytana. 50 z nich na osobisty rozkaz Hitlera zostało rozstrzelanych - mówił.

W "Wielkiej Ucieczce" wzięło udział 41 Brytyjczyków, 6 Polaków oraz Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Norwegowie, Czesi i po jednym jeńcu z Belgii, Francji, Grecji, Holandii i Litwy. W sumie 76 osób.

Reżyser filmu Andrzej Słodkowski tłumaczył, że film w obecnych czasach ma pełnić m.in. rolę edukacyjną. - Jeden z brytyjskich tabloidów ostatnio napisał, że Stalag Luft III to był "polski obóz koncentracyjny". Dziennikarka nie napisała tego złośliwie ale po prostu z niewiedzy. Ten film ma przypomnieć o tym wycinku historii - mówił.

Reżyser Andrzej Słodkowski, Dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich Marek Łazarz i Burmistrz Żagania Sławomir Kowal

Burmistrz Miasta Żagania Sławomir Kowal, w którego gabinecie od lat wiszą ryciny dokumentujące przebieg "Wielkiej Ucieczki" wskazywał na odwagę i pomysłowość alianckich pilotów. - Dzisiejszym językiem określilibyśmy to jako "innowacyjność". To słowo jest bardzo bliskie temu, na co dzisiaj w Żaganiu stawiamy - tłumaczył. Miasto Żagań jest jednym z współproducentów filmu.

Film jest opowieścią o współczesnych mieszkańcach Żagania. Zafascynowanych wydarzeniami, które miały miejsce na terenie ich miasta na przełomie 19943 i 1944 roku. Przez wiele lat socjalizmu wychowywali się w nieświadomości, że to właśnie tu doszło do największej ucieczki II Wojny Światowej.

Tworząc historyczną grupę rekonstrukcyjną postanowili odtworzyć realia, jakie towarzyszyły alianckim pilotom. Ci w całkowitej konspiracji w ciągu 11 miesięcy wykopali na głębokości 9 metrów 110-metrowy tunel. Całość oszalowali deskami z obozowych pryczy, oświetlili i zbudowali miniaturową, drewnianą linię kolejową z dwoma stacjami mijankowymi. Nazwali je od stacji londyńskiego metra "Picadilly Circus" i "Leicester Square".

W filmie grają zwykli mieszkańcy Żagania. W rolę komendanta obozu jenieckiego wcielił się budowlaniec Jarosław Krzystoń - szef grupy rekonstrukcyjnej

Film pokazuje to niezwykłe przedsięwzięcie w trzech płaszczyznach. Widzimy codzienne życie w mieście, które przenika historia "Wielkiej Ucieczki". Ona z kolei przemienia zwykłych mieszkańców w bohaterów sprzed lat.

Mieszkańcy Żagania odtwarzają realia jenieckiego obozu. Wcielają się w role pilotów z całego świata by zrozumieć marzenia i emocje, które towarzyszyły ich bohaterstwu. W fabularyzowanych scenkach grają z pasją i autentyzmem. Zarówno role aliantów jak i niemieckich strażników

Premiera odbyła się auli im. Jana Nowaka Jeziorańskiego

Trwający 45 minut film wywołał poruszenie wśród widzów. Trudno było im uwierzyć, że tak gigantyczny wysiłek alianckich jeńców dało się zachować w całkowitej konspiracji.

Widząc na filmie jak współcześni fascynaci historią w warunkach wolności mocują się z kopaniem namiastki tunelu, rozsypywaniem żółtego piasku na terenie obozu (jeńcy wydobyli i rozsypali ponad 100 ton), produkcją fałszywych dokumentów, przerabianiem mundurów na cywilne ubrania, poczuli na czym polegał ich geniusz.

Film pokazuje jak trudno było wyprodukować z desek od łóżek wózki kołowe, którymi wydobywany był piasek na powierzchnię. Jeden z nich podczas ucieczki posłużył do transportu jeńców do szybu wyjściowego.

Młodzi mieszkańcy Żagania na filmie z puszek po mleku próbują stworzyć rurociąg do tłoczenia powietrza w tunelu. A następnie duży miech, którym w czasie wojny to powietrze było wtłaczane 9 metrów pod ziemią wgłąb tunelu.

Małgorzata Mondschein-Komornicka wciąż ma przy sobie zdjęcie ojca, który zginął podczas "Wielkiej Ucieczki"

Ogromne wzruszenie film wywołał u Małgorzaty Mondachain-Komornickiej, której ojciec Jerzy współtworzył tunel i był jednym z 6 polskich uciekinierów. - Jestem dumna z mojego ojca - mówiła ze łzami w oczach. - Był żołnierzem, pilotem. Nie mógł i nie powinien był siedzieć bezczynnie w obozie. Zapłacił za to życiem. To ogromna cena. Ale uważam, że postąpił słusznie.

Na premierze miała telefonem komórkowy, na którego froncie umieściła ostatnie zdjęcie ze swoim ojcem.

- Po wielu latach spotkałam się ze współwięźniami mojego taty. Jeden z nich podszedł do mnie i zapytał mnie, już dorosłą kobietę czy ja przypadkiem nie jestem córką Jerzego? Byłam zdumiona, skąd to wiedział? - opowiada. - Wytłumaczył mi, że mój tata miał to moje zdjęcie nad swoim łóżkiem. Ponieważ to było jedyne zdjęcie dziecka w baraku, zapamiętał je na całe życie. Moje oczy zapamiętał i po nich mnie rozpoznał.

Reżyser Andrzej Słodkowski i scenarzysta Robert Rewiński

Film był okazją do spotkania się wielu fascynatów historią Polski, Wielkiej Brytanii, Europy i Świata. Głównym organizatorem było Discovery, które pokaże film w kanale Discovery Historia na początku 2012 roku.

Rozpoczęło się już tworzenie wersji angielskiej. Film będzie można niebawem zobaczyć w Wielkiej Brytanii. A jeśli wszystko pójdzie dobrze, również w innych krajach, których piloci uczestniczyli w "Wielkiej Ucieczce".

Jego prezentacją są też zainteresowane inne stacje telewizyjne, które uczestniczyły w warszawskiej premierze.

Komentarze 8

aniela1102
5 985
aniela1102 5 985
#122.12.2011, 11:50

...wow...i premiera i bankiecik...gratki

BD.K
20 493 1
BD.K 20 493 1
#222.12.2011, 12:46

dzialalnosc misyjna jest OK
ale, ze mamy redaktora naczelnego...:)

Profil nieaktywny
kibel
#322.12.2011, 14:54

Czy to prawda, ze Emito zatrudniło też Stevena Spielberga ?, bo ja bym chciał do filmu. Moge grać przyjaciela E.T. ze zawszepolakiem.

Menelaios
2 068 23
Menelaios 2 068 23
#422.12.2011, 21:55

no no no:) gratki:)

Menelaios
2 068 23
Menelaios 2 068 23
#522.12.2011, 21:56

i osiemsetek:)

mojra
5 376
mojra 5 376
#622.12.2011, 23:10

hm....
chce to obejrzec,ewentualne graty pozniej..

Profil nieaktywny
Yamato
#727.06.2012, 13:04

6-miesięczna Madzia nie żyje. Policja odnalazła zwłoki dziecka

Robert Rewiński 23:45, 02.02.2012

Ostatnia aktualizacja 04.02.2012 godz. 00.18

Minstrel
#4 | 02.02.12, 23:19
.
U was czytam że dziecko żyje, ucieszylem sie bardzo, cieszę się że się znalazła, oddycham z ulgą, by potem zaraz przeczytac na onecie ze jest odwrotnie.
Pózniej wy sami o tym piszecie.
Zdajecie sobie sprawe co poczułem i nie ja jeden?
Może jakieś przepraszam tak?

italianovero
#6 | 02.02.12, 23:20
.
dont łory to nie pierwszy taki numer emito

Minstrel
#7 | 02.02.12, 23:38
.
Było zapewne tak, że usłyszeli że dziecko się znalazło że odnalezli je wiec tu szybki dopis że pan Krzysio zadzwonił, a tu niestety.

vincent.vega
#9 | 03.02.12, 00:14
.
Ja tez widzialem ta pierwsza, niestety bledna informacje.
[*]

Czy to znaczy że pisane tu artykuły sa wyreżyserowane?
Nie podoba mi się a reszcie was?

Profil nieaktywny
Yamato
#827.06.2012, 13:10

Scenarzysta zabawił się w reżysera zaaranzowanego wywiadu oraz tego ze utrzymuje kontakty z K. Rutkowskim?

Panie scenarzysto- administratorze Emito net Robercie Rewiński:

Kłamstwo zawsze pozostanie kłamstwem nawet jesli wszyscy w nie uwierzą.
Prawda pozostanie prawda nawet jesli nie uwierzy w nią nikt.