Do góry

Program "Inteligentny Start" - szansa dla Polaków za granicą

Studenci i absolwenci przebywający za granicą mogą zgłaszać się do programu “Inteligentny Start”. Celem jest zatrudnianie rodaków w polskich firmach działających na obczyźnie. Pracodawcy oferowane jest przez rok dofinansowanie kosztów wynagrodzenia polskiego pracownika. Do tej pory zainteresowanie wyraziło ponad 60 polskich firm i 170 młodych ludzi.

Program, który wystartował w czerwcu, realizuje Fundacja Inteligentny Start. Projekt jest współfinansowany ze środków z MSZ w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku”.

Dotychczas zgłosiły się 62 polskie firmy planujące działalność za granicą lub już tam działające oraz 170 polskich studentów lub absolwentów mieszkających za granicą - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Witold Panek z fundacji realizującej program.

Jak tłumaczy, “Inteligentny Start” ma pokazywać polskim firmom, że za granicą do pozyskania są znaczne, rodzime kadry. - To są młodzi Polacy, którzy tam studiują, tam skończyli studia i łatwiej jest rozkręcić biznes za ich pośrednictwem - przekonuje.

Z drugiej strony wylicza korzyści płynące z programu dla Polaków mieszkających za granicą - studentów i absolwentów. - Mówimy do nich: zobaczcie, polski przemysł się rozwija, polskie firmy są coraz mocniejsze, wychodzą coraz mocniej za granicę. Warto pracować w takich firmach, po to, by być konkurencyjnym na rynku pracy, by nie tracić związków z krajem - podkreśla.

Pracodawcy, który zdecyduje się zatrudnić Polaka, oferowane jest 12-miesięczne dofinansowanie kosztów wynagrodzenia pracownika. W tym roku wynosi ono 30 proc. kosztów wynagrodzenia, w przyszłym - jak informuje Panek - ma wynosić nawet 50 proc.

Pracodawcy i potencjalni pracownicy mogą komunikować się poprzez specjalnie utworzony w tym celu portal www.inteligentny-start.org.

Panek podkreśla w rozmowie z PAP, że przez ostatnie pół roku z informacją o programie udało się dotrzeć do niemal 6 tys. firm, 70 organizacji przedsiębiorców, a także m.in. związków pracodawców, organizacji studenckich i biur karier przy uczelniach zagranicznych.

Poinformował też, że w przyszłym roku Fundacja zamierza rozpocząć program zachęcający polskich przedsiębiorców do organizowania staży dla Polaków zza granicy.

Na stronie internetowej Fundacji Inteligentny Start czytamy, że jej cele to m.in. ułatwienie polskim studentom i absolwentom zagranicznych uczelni odbywania staży i praktyk lub uzyskania pracy w polskich przedsiębiorstwach rozwijających działalność za granicą oraz ułatwienie ekspansji zagranicznej polskim firmom (szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom).

Komentarze 7

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#127.12.2014, 18:20

Dobrze, ze mnie to nie dotyczy, ;-)

margo_555
1
#228.12.2014, 00:57

To jest chore, że dotuje się koszty wynagrodzenia pracowników firm polskich w UK, a w Polsce ludzie nie mają pracy, bo prześladuje się pracodawców wysokimi kosztami pracy , a Ci ograniczają zatrudnienie. Urzędy Pracy nie mają środków na dofinansowanie Projektów na samozatrudnienie, ani na staż , ani na przekwalifikowanie.

Scribe777
2 087
Scribe777 2 087
#328.12.2014, 07:28

stary komuszy establishment jaki w dalszym ciagu rzadzi w Polsco-Rico stresuje sie widzac ze narybek baranow do strzyzenia wtapia sie w Brytyjsko tlo.

Oby tylko przynajmniej polonia nie dala sie omamic tak jak nadwislanska rzesza.

JohnKnox
18 1
JohnKnox 18 1
#404.01.2015, 15:48

Ale jaja ,ja nie moge...

JohnKnox
18 1
JohnKnox 18 1
#504.01.2015, 15:48

Ale jaja ,ja nie moge...

JohnKnox
18 1
JohnKnox 18 1
#604.01.2015, 15:48

Ale jaja ,ja nie moge...