Do góry

Przewodnik po Szkocji: Kilchurn Castle

Przeglądając zdjęcia ze Szkocji na pewno trafiliście na zdjęcia Kilchurn Castle (Zamek Kilchurn). Jest to XV-wieczna twierdza, która uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych na mapie Szkocji. Powstała na zlecenie sir Colina Campbella, pierwszego lorda Glenorchy i miała być pokazem siły i zamożności klanu Campbellów.

Najstarsza część Kilchurn Castle to masywna wieża mieszkalna. U jej podstawy znajduje się główne wejście do zamku. Przy przekroczeniu jego progu warto zwrócić uwagę na oryginalną inskrypcję pochodzącą z 1693 roku. Informuje ona, że właścicielami zamku byli John Campbell, hrabia Breadalbane i jego żona lady Mary Campbell.

Do budowy zamku Kilchurn zostali zatrudnieni prawdopodobnie ci sami kamieniarze, którzy tworzyli kaplicę Rosslyn. Dowodem na to mają być identyczne symbole masońskie umieszczone na murach obu zabytków.

Kilchurn Castle. Fot. Mateusz Błażejczak

Po wejście do twierdzy znajdziecie się w dawnej kuchni oraz spiżarni. Na pierwszym piętrze jest wielki hol, miejsce w którym gospodarze przyjmowali gości oraz odbywały się bankiety, będące dawniej nieodłączną częścią życia mieszkańców. Kolejne dwa piętra to prywatne komnaty lorda oraz jego rodziny. Niestety stropy nie przetrwały do naszych czasów, więc możemy sobie tylko wyobrazić w jakich warunkach mieszkali właściciele zamku. Plan wieży mieszkalnej jest bardzo podobny do tej z zamku Campbell, która zachowała się w pełni i jest udostępniona zwiedzającym.

Najstarszy garnizon w Wielkiej Brytanii

W kolejnych wiekach zamek Kilchurn był kilkakrotnie przebudowywany, ale największe zmiany nastąpiły w XVII wieku. Wspomniany wcześniej hrabia Breadalbane podjął decyzję o rozbudowie zamku i w jego północno-zachodniej części powstało nowe skrzydło w kształcie litery L. Był to nowoczesny garnizon, który mógł pomieścić 200 żołnierzy. W każdym pomieszczeniu baraku znajdował się kominek oraz przynajmniej dwa okna.

Kilchurn Castle. Fot. Mateusz Błażejczak

W podziemiach funkcjonowały dwie kuchnie, a na styku skrzydeł znajdowały się latryny. Można powiedzieć, że były to bardzo wysokie standardy mieszkaniowe dla żołnierzy w tamtym okresie. Oficerowie mieszkali natomiast w wieży mieszkalnej. Ciekawostką jest to, że jest to najstarszy zachowany garnizon wojskowy na głównym lądzie Wielkiej Brytanii.

Jednakże po wielkiej przebudowie w XVII wieku Kilchurn Castle poza funkcją garnizonu podczas powstań jakobińskich w 1715 i 1745 nie spełnił już żadnej znaczącej roli w historii Szkocji. Twierdza została opuszczona pod koniec XVIII wieku.

Panorama zamku

Najładniejszy widok znajduje się z drogi A819. Warto tutaj rozważyć spacer nad brzegiem jeziora Awe (ang. Loch Awe), aby w pełni zobaczyć majestatyczny wygląd zamku Kilchurn.

Ciekawostką jest, że zamek obecnie znajduje się na półwyspie, jednakże w momencie jego budowy był on na wyspie. W wyniku obniżenia wód jeziora Awe został on połączony ze stałym lądem.

Kilchurn Castle. Fot. Mateusz Błażejczak

Informacje praktyczne

Zwiedzanie zamku Kilchurn jest darmowe, ale jego wnętrze jest dostępne tylko od 1 kwietnia do 30 września. Zamek znajduje się przy drodze A85 i najłatwiej jest się tutaj dostać samochodem. Jeżeli szukasz informacji o wynajmie auta w Szkocji to zapraszamy do naszego poradnika Wypożyczalnia samochodów w Szkocji.

Czas dojazdu z Edynburga wynosi około 2,5 godziny. Podróż z Glasgow powinna zająć około 2 godzin. Jadąc samochodem trzeba być bardzo uważnym ponieważ zjazd na parking jest bardzo kiepsko oznaczony i bardzo łatwo można go pominąć.

Kilchurn Castle. Fot. Mateusz Błażejczak

Najbliższa stacja kolejowa to Loch Awe, do której kursują bezpośrednie pociągi z Glasgow. Znajduje się ona na trasie kolejowej do Oban, a spacer do zamku zajmie ze stacji około 40 minut w jedną stronę. Z Edynburga nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego.

O Autorze


Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi Przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 1

Judasz
6 278
Judasz 6 278
#113.02.2021, 16:01

Jakież piękne ruiny w tej Szkocji budują.