Do góry

Przewodnik po Szkocji: Midhope Castle

Zamek Lallybroch to malowniczo położony dom Jamiego Frasera w odległych Highlandach. Jest on usytuowany gdzieś pomiędzy Inverness i Fort William, a prowadzi do niego… Chwileczkę, przecież na mapie Szkocji nie ma takiego zamku jak Lallybroch. Jest to fikcyjna posiadłość ziemska wymyślona przez autorkę powieści „Outlander”, Dianę Gabaldon. A więc gdzie w takim w razie powstawały sceny do serialu?

Midhope Castle, czyli serialowy zamek Lallybroch. Fot. Mateusz Błażejczak

Midhope Castle

Wielu z was zapewne zdziwi fakt, że znany wśród miłośników serialu „Outlander” zamek Lallybroch znajduje się niespełna 15 mil od centrum Edynburga. Tak naprawdę jest nim Midhope Castle. Leży on na terenie ogromnej posiadłości Hopetoun, której główną częścią jest Hopetoun House, gdzie również powstawały sceny do serialu.

Zamek Midhope to XV-wieczna wieża mieszkalna, która swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z XVII wieku. W historii Szkocji nie odegrał on większej roli i nazwałbym go raczej dużym domem. Obecnie posiadłość jest opuszczona, a w 2013 roku została wybrana przez producentów serialu „Outlander” na zamek Lallybroch.

Midhope Castle. Fot. Mateusz Błażejczak

Plan filmowy

Sceny do serialu powstały na podwórku przed zamkiem oraz na drodze, którą będziecie szli z parkingu w kierunku domu Jamiego Frasera. Jest to moim zdaniem najładniejsze ujęcie posiadłości z charakterystyczną bramą wjazdową. W lesie, który mija się koło parkingu kręcone były sceny pierwszego spotkania Clair z Jonathanem Randalem oraz kilka innych ujęć do serialu.

Kościół Abercorn. Fot. Mateusz Błażejczak

Kościół Abercorn

Odwiedzając zamek Midhope koniecznie musicie zajrzeć do kościoła Abercorn (Abercorn Church). Wstęp na jego teren jest bezpłatny, a w serialu możemy możemy go zobaczyć w 4. sezonie, w siódmym odcinku „Down the Rabbit Hole”. Powstała tam scena ostatecznego spoczynku Franka, który zginął w wypadku samochodowym.

Będąc na terenie cmentarza warto również zwrócić uwagę na oryginalne nagrobki. Na niektórych z nich z łatwością można odczytać, jaki zawód za życia wykonywała osoba tutaj pochowana. Można znaleźć m.in. groby piekarza, farmera i kowala.

Cmentarz przy kościele Abercorn. Fot. Mateusz Błażejczak

Informacje praktyczne

Aby dotrzeć do zamku należy podróżować drogą A904 i (jadąc z Edynburga) za Hopetoun Farm Shop skręcić w prawo w drogę bez nazwy i numeru. Przy zjeździe będzie strzałka do Abercorn Church. Po przejechaniu około mili będzie znak w lewo do Edinburgh Fireworks Store i Wy również musicie skręcić w tym miejscu w lewo. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów dotrzecie do zamku.

Wstęp na Midhope Castle jest płatny i kosztuje £3.50 od osoby – płatność tylko gotówką. Posiadłość można podziwiać tylko z zewnątrz. Nie znajdziecie tutaj sklepu z pamiątkami, ani toalet.

W pobliżu znajduje się również zamek Blackness, który w serialu jest przedstawiony jako twierdza w mieście Fort William. W rzeczywistości miejscowość ta jest położona ponad 100 mil na północ.

Midhope Castle. Fot. Mateusz Błażejczak

Zachęcamy do śledzenia bloga Szkocki.pl


Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 3

omegan
5 638
omegan 5 638
#106.12.2019, 08:41

Wszystko fajnie, ales chlopie taki spojler sprzedal w tekscie, ze dioboly specjalny kociol ci za to w piekle przyszykuja.

Profil nieaktywny
dminiczka9
#212.12.2019, 16:57

Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek.

Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm,

wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.paniedzis.pl

i wyszukaj mnie po niku: Gabi5 napisz do mnie i spotkajmy sie!

dorotka5
4
#315.12.2019, 19:40

Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek.

Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm,

wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.paniedzis.pl

i wyszukaj mnie po niku: Gabi5 napisz do mnie i spotkajmy sie!