Do góry

Przewodnik po Szkocji: Spar Cave

Wyspa Skye poza dobrze znanymi atrakcjami jak The Old Man of Storr czy Fairy Pools, skrywa również wiele skarbów, które nie zostały jeszcze odkryte przez masową turystykę. Do jednego z nich możemy zaliczyć marmurową jaskinię Spar Cave na południowym wybrzeżu wyspy. Znajduje się ona nieopodal miejscowości Elgol.

Spar Cave. Fot. Mateusz Błażejczak

Historia Spar Cave

Jaskinia Spar Cave, podobnie jak bezludna wyspa Staffa była niezwykle popularną atrakcją turystyczną już w XIX wieku. Może nie odwiedzały jej koronowane głowy, ale jej piękno w 1814 roku podziwiał między innymi sir Walter Scott, szkocki pisarz narodowy, którego olbrzymi pomnik możemy podziwiać w ogrodach Princess Street w Edynburgu. Swoją wizytę w jaskini wspomniał on w poemacie Lord of Isles.

Z początku XIX wieku pochodzą również ruiny muru, który stoi przed wejściem do pieczary. Został on wzniesiony przez właściciela ziemskiego, do którego dawniej należała jaskinia. Miał on zapewnić mu dodatkowe źródło dochodu z biletów wstępu i organizowania wycieczek do wnętrza jaskini. Obecnie mur jest w połowie zniszczony, a wstęp do jaskini jest darmowy. Zawdzięczamy to kanonierce (historyczna klasa okrętów artylerskich średniej lub małej wielkości), która podczas ćwiczeń artylerskich obrała go za cel.

Spar Cave. Fot. Mateusz Błażejczak

Legenda o ukrytym dziecku

Spar Cave posiada swoją legendę. W szkockim języku gaelic miejsce to nazywa się Slochd Altimen, co możemy przetłumaczyć jako Nursing Cave. Nawiązuje ona do opowieści z IX wieku, która opowiada historię córki lokalnego przywódcy zakochanej w pięknym rozbitku. Wynikiem ich miłości było dziecko, które po narodzeniu musiało niestety ukrywać się w ciemnym wnętrzu jaskini. Okazało się bowiem, że jego ojciec był synem sąsiedniego przywódcy, z którym ojciec dziewczyny nie utrzymywał przyjaznych stosunków. Dziecko miało pozostać we wnętrzu pieczary do momentu wyjaśnienia dawnych sporów. Stąd właśnie nazwa Nursing Cave, co może przetłumaczyć jako Jaskinia Opieki.

Spar Cave. Fot. Mateusz Błażejczak

Jak znaleźć jaskinię Spar Cave?

Jaskinia Spar Cave znajduje się w pobliżu miejscowości Elgol i to tutaj znajduje się ostatni parking. W wiosce Glasnakille, gdzie jest zejście do jaskini nie ma parkingu, a parkowanie w zatoczkach do mijania jest zabronione. Spacer z Elgol zajmuje około 40 minut, a później jest jeszcze przeprawa przez wzgórza. Dlatego my zdecydowaliśmy się zostawić auto na poboczu przed wjazdem do wioski przy cattle grid (krata w drodze, która zapobiega przechodzeniu bydła na drugą stronę).

Gdy uda wam się zaparkować, to na skrzyżowaniu z czerwoną budką telefoniczną należy skręcić w prawo. Po kilkudziesięciu metrach, po lewej stronie ukażą wam się ruiny starej kamiennej chaty, a przy drodze będzie brama prowadząca na łąkę. Należy przez nią przejść, a następnie wąską ścieżką udać się w stronę wybrzeża. Po drodze czeka was rozwidlenie, na którym skręcicie w prawo i po kolejnych kilku minutach dojdziecie do kamiennego wybrzeża.

Spar Cave. Fot. Mateusz Błażejczak

Jaskinia dostępna tylko podczas odpływu

Na wybrzeżu kierujemy się w lewo i przed wami będzie teraz najtrudniejszy odcinek wyprawy, który można przejść tylko podczas odpływu. Będziecie musieli pokonać olbrzymie głazy leżące na plaży oraz dwie ściany klifów. „Ścieżka” jest w tym miejscu bardzo śliska, zwłaszcza w miejscach gdzie rosną wodorosty. Podczas pełnego przypływu pokonanie jej nie jest możliwe.

Jeżeli uda wam się przejść oba klify, to w dole głębokiego wąwozu dojrzycie ruiny wspomnianego wcześniej muru. W miesiącach letnich jest on słabo widoczny, ponieważ jest niemalże cały porośnięty przez soczyście zieloną roślinność. Po jego przekroczeniu należy się kierować do wejścia po lewej stronie.

Spar Cave. Fot. Mateusz Błażejczak

Wnętrze jaskini

Od tego miejsca będą wam potrzebne czołówki, aby oświetlić drogę w jaskini. Po delikatnym skręcie w prawo ukaże wam się monumentalna „klatka schodowa”. Kamienne schody wyglądają na bardzo śliskie, jednakże szybko przekonacie się, że jest to tylko złudzenie, a wspinaczka na ich szczyt nie powinna sprawić wam problemu. Oczywiście aby zapobiec skręceniu kostki i dla dobrej przyczepności warto założyć dobre buty górskie.

Do XIX wieku ze sklepienia jaskini wyrastały piękne stalaktyty, które niestety nie przetrwały do naszych czasów. Stało się tak za sprawą turystów z czasów wiktoriańskich, którzy zabierali je na pamiątkę wizyty w jaskini. Dla nas pozostawili tylko okopcony sufit…

Oczywiście inne formacje skalne pozostały nienaruszone i możemy je podziwiać w formie, w jakiej stworzyła je natura. Szlak kończy się małym oczkiem z krystalicznie czystą i lodowatą wodą. Podobno najwięksi śmiałkowie zażywają tutaj kąpieli.

Spar Cave. Fot. Mateusz Błażejczak

Jak przygotować się do wyprawy?

  • sprawdź prognozę pogody i godziny przypływów i odpływów. Podczas sztormu wejście do jaskini jest niemalże niemożliwe nawet podczas odpływu.

  • zapisz w telefonie mapę z trasą do jaskini.

  • zabierz ze sobą czołówkę i upewnij się, aby miała sprawne baterie.

  • wyposaż się w dobre i nieprzemakalne obuwie górskie.

  • podczas wycieczki pilnuj godziny przypływu, aby nie zostać uwięzionym w jaskini.
  • długość szlaku wewnątrz jaskini to około 50-80 metrów.
  • czas potrzebny na wyprawę to 2 – 3 godziny.
  • powiadom rodzinę lub znajomych, że się tam wybierasz.

O Autorze


Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi Przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 5