Do góry

Przewodnik po Szkocji: Wiadukt Glenfinnan

Wiadukt Glenfinnan powstał w latach w 1897-1901 jako przedłużenie linii kolejowej West Highland Way. 380 metrowy most podpiera 21 przęseł. Ich rozpiętość wynosi 15 metrów, a najwyższe osiągają wysokość 30 metrów. To dzięki temu pasażerowie pociągu mogą podziwiać zapierający dech w piersi widok na dolinę Glenfinnan oraz jezioro Loch Shiel. Nazwa wiaduktu została zaczerpnięta od sąsiadującej z nim miejscowości.

Wiadukt Glenfinnan. Fot. Mateusz Błażejczak

Wiadukt Glenfinnan i Harry Potter

Będąc fanem Harrego Pottera poza wizytą w The Elephant Cafe na Starym Mieście w Edynburgu koniecznie trzeba odwiedzić dolinę Glencoe oraz Wiadukt Glenfinnan. W tych dwóch ostatnich miejscach kręcone były ujęcia do filmu, ale moim zdaniem to właśnie przy wiadukcie powstały te najbardziej spektakularne. Mam tutaj na myśli oczywiście pamiętną scenę z niebieskim Fordem Anglia z filmu „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Harry wraz z Ronem po nieudanej próbie przejścia przez ścianę na peron 9¾ postanawiają latającym autem ruszyć w pościg za pociągiem Hogwarts Express.

Most ukazał się również w kolejnej części „Harry Potter i Więzień Azkabanu”. W scenie kiedy Hogwarts Express zatrzymuje się na moście w deszczowy wieczór i zostaje zaatakowany przez dementorów.

Wiadukt Glenfinnan. Fot. Mateusz Błażejczak

Hogwarts Express – The Jacobite Steam Train

Zapewne każdy fan Harrego Pottera chciałby poczuć klimat Hogwarts Express i pokonać Wiadukt Glenfinnan w parowym pociągu przypominającym ten z filmu. Jeżeli tak, to koniecznie musicie zakupić bilety na The Jacobite Steam Train.

The Jacobite Steam Train jest letnim turystycznym połączeniem kolejowym z Fort William do Mallaig. Jedzie sié pociągiem, który do złudzenia może przypominać ten z filmów o Harrym Potterze. Kolejka kursuje dwa razy dziennie, a przejazd nią będzie całodniową wycieczką po jednych z najładniejszych terenów Szkocji. Pełen rozkład, ceny biletów i system rezerwacji znajdziecie na stronie: westcoastrailways.co.uk.

Wiadukt Glenfinnan – punkty widokowe

Najbliższy punkt widokowy znajduje się tuż przy Visitor Centre, a wejście na niego nie powinno Wam zająć więcej niż 10 minut. Z tego miejsca można zobaczyć piękny widok na jezioro Loch Shiel oraz pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu Jakobickim. Sam wiadukt widać z tego miejsca, ale jest on dosyć daleko.

Po lepsze widoki na wiadukt warto wybrać się na szlak Viaduct, z którego będzie mogli zobaczyć go najlepiej. Dojście do punktu widokowego zajmie około 20-30 minut, ale polecam przejść cały szlak. Wędrówka będzie trwała około 90 minut i zapewni spektakularne widoki na jezioro Loch Shiel oraz dolinę Glenfinnan.

Trasa kończy się przy stacji kolejowej, na której można znaleźć małe muzeum o historii kolei w tym miejscu (wstęp płatny). Na tyłach znajduje się stary wagon kolejowy, którego wnętrze zostało przerobione na restaurację. Jest to fajne miejsce na lunch oraz odpoczynek. Mapę ze szlakiem znajdziecie w Visitor Centre oraz na stronie: walkhighlands.co.uk.

Dolina Glenfinnan. Fot. Mateusz Błażejczak

O której godzinie można zobaczyć pociąg na wiadukcie Glenfinnan?

Jest to chyba z jedno najczęściej zadawanych pytań w Visitor Centre.

Od poniedziałku do piątku: 10:45 / 15:10 / 15:20(1) / 19:45(1) sobota i niedziela: 10:45 / 15:10 / 15:20(2) / 19:45(2)

(1) pociąg kursuje od 13 maja do 13 września

(2) pociąg kursuje od 15 czerwca do 1 września

Najlepiej jest się wybrać w okolice wiaduktu około godziny 15:00. Wtedy będziecie mogli zobaczyć pociąg dwa razy. Popołudniowy jadący do Mallaig i poranny wracający do Fort William. Polecam przyjechać około 40 minut wcześniej, aby znaleźć miejsce parkingowe oraz mieć wystarczająco dużo czasu na dojście do punktu widokowego.

Stacja kolejowa Glenfinnan. Fot. Mateusz Błażejczak

Glenfinnan – Powstanie Jakobitów

W historii Szkocji dolina Glenfinnan była świadkiem początku ostatniego powstania Jakobitów. Na jej czele stanął wnuk króla Jakuba II – Karol Edward Stuart, potocznie nazwany Bonnie Prince Charlie. Powstanie rozpoczęło się w 1745 roku i początkowo książe odnosił wiele zwycięstw, a jego oddziały doszły nawet pod Derby w środkowej Anglii. Jednakże zakończyło się ono porażką Szkotów, o której przeważyła bitwa pod Culloden z 16 kwietnia 1745 roku. Fani „Outlandera” powinni kojarzyć te wydarzenia historyczne ponieważ wiele z nich zostało przedstawionych w serialu.

W 1815 roku nad brzegiem jeziora została wzniesiona 18 metrowa kolumna, na szczycie której stoi Highlander ubrany w tradycyjny kilt. Powstała ona ku czci Szkotów poległych w powstaniach jakobickich. Obecnie za opłatą można wejść na jej szczyt.

Wiadukt Glenfinnan. Fot. Mateusz Błażejczak

Wiadukt Glenfinnan – informacje praktyczne

Wiadukt Glenfinnan znajduje się przy drodze A830, 17 mil od Fort William, 159 mil od Edynburga. Na miejscu znajduje się Visitor Centre National Trust for Scotland, przy którym jest płatny parking. Jest on jednak stosunkowo mały i bardzo szybko się zapełnia przed przejazdem pociągu. Kolejne parkingi można znaleźć kilkaset metrów dalej podążając w kierunku Mallaig.

W Visitor Centre na darmowej wystawie można zgłębić historię Bonnie Prince Charlie oraz historię powstania z 1745. Można tutaj również zakupić bilety, dzięki którym można wejść na szczyt wspomnianej wcześniej kolumny. Oczywiście jest tutaj również sklep z pamiątkami, darmowe toalety i mała kawiarnia oferująca ciepłe napoje i małe posiłki.

Wizytę w Glenfinnan można w ciekawy sposób połączyć z wycieczką na wyspę Skye, ponieważ jadąc dalej na północ w miejscowości Mallaig można wsiąść na prom na wyspę.

Najłatwiej jest dotrzeć tu oczywiście samochodem, który możecie wypożyczyć na stronie: Wypożyczalnia samochodów w Szkocji . Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to z Glasgow kursuje bezpośredni pociąg.


Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.