Do góry

Przewodnik po Szkocji: Wyspa Mull

Wyspa Mull (Isle of Mull) to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc w zachodniej części Szkocji, które swoim klimatem i krajobrazem niczym nie odbiega od słynnej Wyspy Skye. Znajdziecie tam wszystko to, co w Szkocji najlepsze: piękne góry i doliny, skaliste klify, złociste plaże, whisky, no i oczywiście zamki i miasteczka, które były świadkami wielkich wydarzeń historycznych.

Wyspa Mull – nie tylko road trip

Mull jest drugą największą wyspą po Skye w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Można się na nią dostać za pomocą trzech przepraw promowych:

  • Oban – Craignure 45 minut
  • Lochaline – Fishnish 18 minut
  • Kilchoan – Tobermory 35 minut
Wyspa Mull. Fot. Mateusz Błażejczak

Najpopularniejszą przeprawą jest rejs na trasie Oban – Craignure. Jest to moim zdaniem najlepsze połączenie dla turystów zmotoryzowanych, jak i pieszych korzystających z transportu publicznego. Jednakże ci pierwsi, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych muszą zarezerwować bilety przynajmniej tydzień przed podróżą. Dokładny rozkład rejsów wraz z cenami na wszystkich trasach znajdziecie na stronie: calmac.co.uk.

Wyspę Mull najlepiej zwiedza się samochodem, a jeżeli nie dysponujecie własnym autem to zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika: Wypożyczalnia Samochodów w Szkocji. Dzięki posiadaniu czterech kółek będziecie mogli zwiedzić niemal wszystkie zakamarki wyspy oraz bezgranicznie oddać się pięknu jej przyrody.

Wyspa Mull. Fot. Mateusz Błażejczak

Warto jednak dodać, że na wyspie funkcjonuje również dobrze rozwinięty transportu pobliczny, który zabierze was do wszystkich najważniejszych atrakcji. Jeśli więc nie czujecie się pewnie, aby kierować samochodem w Szkocji, wskakujcie w pociąg do Oban z Edynburga lub Glasgow, a na wyspie będziecie mogli skorzystać z usług lokalnego przewoźnika West Coast Motors. Dokładne trasy oraz godziny odjazdów znajdziecie na stronie: westcoastmotors.co.uk.

Co można zobaczyć na wyspie Mull?

Jedną z pierwszych atrakcji na wyspie, do której zmierza większość turystów przypływającym promem z Oban jest zamek Duart Castle. Przy dobrej pogodzie można go podziwiać już z pokładu statku. Obecnie jest to dom klanu MacLean – jednego z najstarszych w Szkocji. Dla fanów agenta 007 dodam, że jeden z jego członków miał być inspiracją dla Iana Fleminga do napisania książki o przygodach Jamesa Bonda.

Wyspa Mull. Fot. Mateusz Błażejczak

Drugim zamkiem, który warto odwiedzić jest Glengorm Castle w północnej części wyspy. Obecnie jest to pięknie położony ekskluzywny hotel, a w jego sąsiedztwie znajduje się jeden z kilku prehistorycznych kamiennych kręgów na wyspie, Glengorm Standing Stones. Drugi krąg, który jest warty odwiedzania znajduje się na południu wyspy i nosi nazwę Lochbuie Stone Circle.

Podczas wycieczki nie może również zabraknąć przystanku w malowniczym miasteczku Tobermory. Znajdziecie tutaj jedyną działającą destylarnię whisky na wyspie, Tobermory Distillery. Miasto jest również świetnym miejscem na nocleg lub uzupełnienie zapasów na dalszą podróż. Z ciekawostek dodam, że w wodach miejscowego portu ukryta jest tajemnica prawdopodobnie największego skarbu hiszpańskiej armady.

Kolejnym miejscem, którego nie może zabraknąć w waszym planie jest Wyspa Iona na zachodnim brzegu Mull (15 minutowa przeprawa promem). Historia tego miejsca sięga VI wieku, kiedy to św. Kolumba wraz z 12 towarzyszami założył Opactwo Iona na jej brzegu i rozpoczął proces chrystianizacji Szkocji.

Wyspa Iona. Fot. Mateusz Błażejczak

Skarby Natury na wyspie Mull

Poza atrakcjami historycznymi na Wyspie Mull znajdziecie setki, a może i tysiące skarbów natury. Do najważniejszych z nich możemy na pewno zaliczyć sąsiadującą wulkaniczną wyspę Staffa oraz piaszczyste plaże z krystaliczną wodą. Podczas wycieczki koniecznie musicie zajrzeć na Calgary Beach na północy oraz do zatoki Uisken Bay na południu, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych plaż w Szkocji.

Podczas wycieczki warto również zrobić przystanek przy Ear Fors Waterfall. Jest to piękny kaskadowy wodospad na zachodnim brzegu przy drodze B8073, który wpada bezpośrednio do morza, podobnie jak wodospad Meal Falls na wyspie Skye.

Wyspa Mull oferuje wiele malowniczych tras, a do tych najładniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim drogę A849 z Craignure do Fionnphort oraz całą B8035. Dla fanów teorii spiskowych dodam, że jadąc drogą B8035 możemy zobaczyć wyspę Ich Kenneth z charakterystycznym białym domem na jej brzegu. Według legend miał on być zamieszkiwany przez szkockiego miłośnika Adolfa Hitlera, a w czasach zimnej wojny jego właścicielami mieli być komuniści. W drugiej połowie XX. wieku po Szkocji krążyły plotki, że wyspa była odwiedzana przez radzieckie łodzie podwodne.

Wyspa Mull. Fot. Mateusz Błażejczak

Amatorzy dzikiej przyrody również nie będą zawiedzeni podczas wycieczki na Mull. Do jej mieszkańców poza wszechobecnymi owcami można zaliczyć dużą kolonię jelenia szlachetnego (red deer) oraz orła przedniego (golden eagle). Podczas przepraw promowych przy odrobinie szczęścia można zobaczyć foki, delfiny, wieloryby i rekiny.

Jeżeli natomiast lubicie długie spacery i wspinaczki to również nie będziecie rozczarowani. Najwyższym szczytem wyspy jest Ben More (966 m n.p.m) i jest on chętnie zdobywany przez turystów. Warto jednak dodać, że pogoda w Szkocji bywa kapryśna i zawsze musicie być gotowi na jej załamanie. Na południu popularny jest szlak do Carsaig Archers; dokładny opis i spis wszystkich tras znajdziecie na stronie: walkhighlands.co.uk.

Kiedy jechać na wyspę Mull?

Wyspa Mull jest idealnym terenem do zwiedzania przez cały rok, jednakże wyprawa w miesiącach wakacyjnych powinna być dużo przyjemniejsza. Poza tym dłuższe dni pozwolą na zwiedzanie większej liczby atrakcji w krótszym czasie. Najwięcej turystów można spotkać na wyspie w lipcu i sierpniu więc gorąco polecam rozważyć wycieczkę w maju, czerwcu lub wrześniu.

Wyspa Mull. Fot. Mateusz Błażejczak

Na zwiedzanie najważniejszych atrakcji wyspy z łatwością wystarczą dwa dni. Jeżeli będziecie szukali noclegu, to zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika: Noclegi w Szkocji. Wyspa Mull jest również świetnym miejscem na biwak, a na wspomnianych wcześniej plażach za drobną opłatą kilku funtów będziecie mogli z łatwością rozbić namiot. Oczywiście znajdziecie tu również dużo innych darmowych miejsc na biwak. Więcej szczegółów o spaniu pod namiotem w Szkocji przeczytacie w naszym poradniku: Spanie pod namiotem w Szkocji.


O autorze

Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 15

demon22
2 179
demon22 2 179
#102.03.2019, 10:13

Ja jade w kwietniu, pod0bbo wtedy najmniej pada;-)

Delirium
9 928
Delirium 9 928
#202.03.2019, 10:18

Ojej, cóż za genialny tekst z kultowego bloga! <3

Dziękuję!

<3

Delirium
9 928
Delirium 9 928
#302.03.2019, 10:29

Z tekstu dowiedziałem się, że Ben More jest wyższy o ponad 200 metrów niż w rzeczywistości. Dziękuję!

<3

tomaszwszkocji
351
#402.03.2019, 11:43

Jaki podroznik takie i dane.

omegan
5 186
omegan 5 186
#502.03.2019, 12:59

tekst tekstem, ale wyspa fajowa. trza się wybrać jeszcze kiedyś

Delirium
9 928
Delirium 9 928
#602.03.2019, 13:43

Wkurzają mnie te szkockie wyspy. Gdy już jakąś odwiedzę, to zaraz chciałbym na nią wrocić, a w miedzyczasie znajduję kolejne, na których jeszcze nie byłem, a które muszę koniecznie zaliczyć. :/ Błedne koło, sprawę komplikuje fakt, że mam tylko jedno życie. :(

omegan
5 186
omegan 5 186
#702.03.2019, 17:18

coś w tym jest. mam to samo w przypadku wyjazdów na wakacje za granicę. starannie wybieram miejscówki, a potem jest problem - było super - wrócić czy jechać w nowe miejsce?

życie jest za krótkie, szczególnie doskwiera zbyt mała możliwa ilość wyjazdów.

ELTECH1
1
#1404.03.2019, 21:08

Ciekawy artykul. Wszystkiego o tej wyspie nie da sie umiescic w jednym artykule, ale mysle, ze o bardzo waznej atrakcji outor powinien wspomniec: Tobermory Cat. Jest to chyba najbardziej znany na swiecie rudy kot, ktory wygrzewa sie na dachch samochodow w centrum miateczka. Ma on swoj profil na Facebooku, napisano o nim ksiazke i powstal o nim niejeden reportaz. Swietna atrakcja do zobaczenia