Do góry

Przewodnik po Szkocji: Zamek Craigmillar

Większość turystów przeciera oczy ze zdumienia, kiedy podczas zwiedzania Edynburga mówię im, że zamek edynburski jest jedną z dwóch średniowiecznych warowni w granicach miasta. Lwia część z nich myśli, że kolejne najbliższe zamki to Blackness Castle czy Tantallon Castle. Prawda jest jednak taka, że stolica Szkocji posiada drugi średniowieczny zamek i jest to malowniczo położony Craigmillar.

Zamek Craigmillar. Fot. Mateusz Błażejczak

Historia zamku Craigmillar

Zamek Craigmillar powstał z inicjatywy rodziny Preston, a jego początki datowane są na drugą połowę XIV wieku. Najstarszym elementem jest centralnie umieszczona wieża mieszkalna o wysokości blisko 17 metrów i murach grubości trzech metrów. Miało to zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom oraz zapewne świadczyć o zamożności jego właścicieli. W kolejnych wiekach twierdza była stopniowo rozbudowywana, a w XV wieku został on otoczony charakterystycznym kurtynowym murem.

W średniowieczu Craigmillar znajdował się około trzech mil od murów Edynburga. Pozwalało to jego mieszkańcom na bieżąco śledzić wydarzenia w mieście, a jednocześnie rozkoszować się pięknem i spokojem szkockiej prowincji.

Zamek Craigmillar. Fot. Mateusz Błażejczak

Była tu Maria Stuart

Zamek nie mógł zostać oczywiście pominięty przez królową Marię Stuart, która podczas swego burzliwego życia odwiedziła chyba wszystkie XVI-wieczne zamki w Szkocji. Sir Simon Preston, ówczesny właściciel twierdzy był jej zagorzałym zwolennikiem i pragnął z całego serca, aby Maria zasiadła na tronie. Niestety historia potoczyła się inaczej, a on sam jako burmistrz Edynburga był odpowiedzialny za jej strzeżenie po pojmaniu w 1567 roku. Również on transportował ją do więzienia na zamku Loch Leven, gdzie królowa spędziła swoje ostatnie miesiące w Szkocji.

W 1660 r. zamek został sprzedany sir Johnowi Gilmourowi, który dokonał jego przebudowy. Rodzina Gilmourów opuściła Craigmillar w XVIII wieku, a zamek zaczął popadać w ruinę. Teraz jest pod opieką Historic Environment Scotland.

Zamek Craigmillar. Fot. Mateusz Błażejczak

Zamek Craigmillar na dużym ekranie

W 2018 roku Netflix wybrał zamek Craigmillar jako plan filmowy do filmu „Król wyjęty spod prawa” („Outlaw King”). Film jest kontynuacją historii, którą poznaliśmy w „Braveheart” z Melem Gibsonem. Opowiada on o dalszych losach króla Roberta the Bruce.

Craigmillar pojawił się również w serialu „Outlander”. Można go podziwiać w trzecim sezonie, gdzie jest fikcyjnym więzieniem Ardsmuir. Jest to miejsce, gdzie Jamie był przetrzymywany po zakończonym klęską powstaniu Jakobitów.

Informacje praktyczne

Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć około 45 minut. Dobrą wiadomością jest to, że jest on otwarty przez cały rok, w następujących godzinach:

  • 1 kwietnia – 30 września: 9:30 – 17:30

  • 1 października – 31 marca: 10:00 – 16:00

Wstęp jest płatny, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje £6.00. Wejść można również w ramach karty Explorer Pass.

Do zamku najłatwiej jest dotrzeć oczywiście samochodem, jednakże jeżeli nie dysponujecie nim, to z centrum miasta kursuje tutaj autobus linii 49. Złapać go można na South Bridge. Przystanek, na którym należy wysiąść nazywa się Craigmillar Castle Road. Stąd czeka Was około 15-minutowy spacer.

Na miejscu jest mały sklep z pamiątkami i toaleta. Niestety nie znajdzie tutaj punktu gastronomicznego.

Zamek Craigmillar jest dobrym miejscem na zakończenie przygody z Edynburgiem. Z murów i wież zamku można podziwiać piękną panoramę na Stare Miasto i Park Holyrood, a łąka go otaczająca jest świetnym miejscem na piknik w ciepłe dni.

Zamek Craigmillar. Fot. Mateusz Błażejczak

Zachęcamy do śledzenia bloga Szkocki.pl


Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 5

raffaele2
2 796
raffaele2 2 796
#101.03.2020, 12:34

Super miejsce bylem tam pare razy,zawsze chetnie tam wracam,dobre miejsce na weekend dla rodzin z dziecmi i nie tylko.Polecam

Profil nieaktywny
mam.to.gdzies
#201.03.2020, 16:10

zamek jest ok ale sa ciekawsze w szkocji...

bylem tam kiedys z psem w parku i niestety raff i jemu podobni ozdobili park puszkami po perle i tyskim....

raffaele2
2 796
raffaele2 2 796
#401.03.2020, 23:28

Nprawde,nie trafiles ja nie pijam alkoholu.

Pozatym nie zasmiecaj tak pieknych tematow.

Profil nieaktywny
forextrade
#503.03.2020, 19:07

Oglądaj-Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 ora inne filmy i seriale.

www.ciinema.eu

Jest to nowy serwis VOD z ogromną bazą filmów/serialii.

Oferuje on dożywotni dostęp do serwisu za jedyne 20zł

(promocja ograniczona czasowo)