Do góry

Rekordowa liczba Polaków z UK zagłosuje w wyborach 13.10

W wyborach parlamentarnych 13 października będą mogli wziąć udział obywatele polscy mieszkający poza granicami RP. Wygląda na to, że elekcja będzie wyjątkowa liczbowo w Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowała ambasada RP w Londynie, do 9 października do spisu wyborców w Wielkiej Brytanii zapisała się rekordowa liczba Polaków – około 100 tys. Dla porównania: w 2015 roku zarejestrowało się 63 tys. Polaków.

Rekordowa będzie też liczba komisji wyborczych, w których będzie można oddać głos. Będzie ich 54. Cztery lata temu było 40 komisji. Głosować będzie można w 41 brytyjskich miastach. W samym Londynie znajduje się 11 Obwodowych Komisji Wyborczych, do których zarejestrowało się ponad 25 tysiący osób. Na przykład w obwodzie nr 268 w Londynie – Windsor Hall EALING (ponad 5 tys. zarejestrowanych osób); w obwodach nr 262, 263 i 264 – Ambasada RP w Londynie (ponad 5 tys. zarejestrowanych osób). W obwodzie nr 290 – Konsulat Generalny RP w Manchesterze (ponad 3,5 tys. zarejestrowanych). Tam prawdopodobnie kolejki będą największe.

Ambasada: Głosujcie od rana!

W związku z ogromnym zainteresowaniem udziałem w głosowaniu, w niektórych komisjach czas oczekiwania na oddanie głosu może się wydłużyć. Dlatego ambasada prosi o pójście i oddanie głosu tak wcześnie, jak to możliwe.

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

W obwodach głosowania nr 262-264 (Ambasada RP w Londynie), 266 (Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie), 290 (Konsulat Generalny RP w Manchesterze) oraz 313 (Konsulat Generalny RP w Belfaście) przed wejściem na teren budynków przeprowadzane będą kontrole bezpieczeństwa. Ambasada i konsulaty proszą o niezabieranie ze sobą większego bagażu i innych przedmiotów, które mogą spowolnić proces kontroli.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy się dopisać do spisu wyborców m.in. na stronie ewybory.msz.gov.pl. Termin upłynął 10 października o północy.