Do góry

Rośnie optymizm na szkockim rynku pracy

Bezrobocie w Szkocji spada. Według najnowszych statystyk w okresie od listopada 2012 roku do stycznia roku bieżącego bezrobocie w Szkocji spadło o 4 tys.

Szkocka stopa bezrobocia jest obecnie na najniższym poziomie od ponad trzech lat. Fot. HelenCobain (CC BY 2.0)

Na chwilę obecną szkocka stopa bezrobocia wynosi 7,4 procent i jest mniejsza, niż w całej Wielkiej Brytanii, w której bezrobocie sięga 7,8 procent.

Dane z urzędu National Statistics (ONS) wykazały, że zatrudnienie w Szkocji wzrosło o 19 tys., w okresie ostatnich trzech miesięcy. Liczba osób pozostających w pracy wynosi obecnie 2, 483 mln. Natomiast stopa bezrobocia wśród młodzieży spadła do 17 procent i jest niższa, niż w Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźniki sięgają 20,6 procent.

Sekretarz finansów John Swinney, powiedział: – Jesteśmy zdeterminowani, aby zrównoważyć naszą gospodarkę i pracować nad jej stabilnością, która jest kluczem do tworzenia nowych miejsc pracy.

Z kolei sekretarz rządu Michael Moore przypomniał, że szkocka stopa bezrobocia jest obecnie na najniższym poziomie od ponad trzech lat, i jak mówi – to dobra nowina.

I chociaż na twarzach partii rządzącej widać zadowolenie, to rzecznik finansów Partii Pracy, Ken Macintosh, nieco optymizm tonuje, bo jak powiedział: – Pomimo wzrostu zatrudnienia widać wyraźnie, że coraz więcej kobiet jest zarejestrowanych jako biernych zawodowo. Bezrobocie wśród kobiet zmierza w złym kierunku. A decyzje rządu (SNP) w sprawie cięć na uczelniach na pewno nie przyczyniły się do poprawy sytuacji.

Komentarze 1

Negocjator
6 393 9
Negocjator 6 393 9
#119.04.2013, 11:02

taaa, jak wypieprzą z roboty to optymistycznie, z uśmiechem :-)