Do góry

Wielu palaczy chce rzucić papierosy, ale nie bardzo wie, jak to zrobić. Jeśli siła woli to za mało, abyś rzucił szkodliwy nałóg, możesz skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (National Health Service).

Do udzielania wskazówek dla palaczy przygotowany jest Twój lekarz ogólny GP oraz farmaceuci w aptekach. Oprócz tego, funkcjonują także inne formy pomocy.

Anglia

Możesz spotkać się na indywidualną rozmowę z lokalnym doradcą programu NHS "Stop Smoking". Wsparcie to jest całkowicie nieodpłatne. Usługi "Rzuć palenie" (Stop Smoking) znajdują się niedaleko i są łatwo dostępne. Lokalnego specjalistę odszukaj za pomocą kodu pocztowego na stronie: www.gosmokefree.nhs.uk.

Ta sama witryna, w ramach programu "Razem" (The Together Programme), oferuje szereg porad, związanych z rzuceniem papierosów oraz dodatkowych informacji o usługach NHS w tym zakresie.

Palacze w Anglii mogą znaleźć lokalnego doradcę także za pomocą wyszukiwarki NHS Choices.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez NHS dla palaczy w Anglii, zadzwoń do specjalisty dyżurującego na infolinii NHS Smoking Helpline: 0800 169 01 69.

Walia

Podobnie jak w Anglii, w Walii również świadczone są indywidualne usługi w ramach programu "Stop Smoking Wales". Dane kontaktowe doradców znajdziesz na stronie NHS Wales.

Pomoc oraz ciekawe wskazówki oferuje organizacja Action on Smoking and Health (ASH) Wales: www.ashwales.co.uk oraz strona skierowana specjalnie do młodzieży – STUB: http://www.stub.org.uk/

Jeżeli chciałbyś skorzystać z lokalnej grupy wsparcia, lub uzyskać poradę przez telefon, skontaktuj się z doradcą poprzez Stop Smoking Wales: 0800 085 22 19.

Irlandia Północna

Informacje o wsparciu NHS dla palaczy w Irlandii Płn. zdobędziesz, dzwoniąc na infolinię Smokers’ Helpline: 0800 85 85 85. Pod tym numerem możesz też uzyskać indywidualne porady lub dowiedzieć się o możliwości osobistego spotkania z doradcą.

Przydatne strony:

Szkocja

W Szkocji świadczenia NHS mogą się różnić, w zależności od regionu i występującego tam zapotrzebowania.

Informację o usługach, dostępnych w Twoim mieście, uzyskasz telefonując na specjalną infolinię Smokeline: 0800 84 84 84. Jeśli chcesz, dyżurujący specjalista telefonicznie udzieli Ci indywidualne, poufne porady. Infolinia jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach 12:00 - 24:00. Kontakt mailowy: [email protected].

Możesz też odwiedzić stronę internetową Health Scotland: www.canstopsmoking.com. Oprócz informacji o lokalnych świadczeniach NHS dla palaczy (zakładka "How to stop", a następnie "Local services"), znajdziesz tam wiele innych, pożytecznych informacji.

Inne przydatne strony:

Regulacje prawne

Pierwsza (w marcu 2006 r.), "wolna od dymu" stała się Szkocja. Od 1. lutego 2007 r. zakaz palenia we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych i w miejscach pracy obowiązuje również w Anglii. Walia wprowadziła podobne regulacje na początku kwietnia 2007 r., a Irlandia Północna pod koniec tego samego miesiąca.

Miejsca w UK, w których obowiązuje zakaz palenia to między innymi:

Możesz palić w swoim własnym domu i samochodzie oraz w miejscach publicznych, które nie są zamkniętą przestrzenią. Istnieją jednak wyjątki (na przykład dworce kolejowe, czy stadiony).

Aby poznać szczegóły regulacji prawnych, związanych z paleniem papierosów w Anglii, skorzystaj z przewodnika www.smokefreeengland.co.uk.

Przewodnik dotyczący Walii jest dostępny na stronie www.smokingbanwales.co.uk. W zakładce „Guidance and no smoking signage” są informacje w języku polskim.

Palacze w Irlandii Północnej powinni zapoznać się z dokumentem The Smoking (Northern Ireland) Order 2006.

Regulacje prawne, dotyczących palenia w Szkocji: Smoking, Health and Social Care (Scotland) Act 2005 oraz The Prohibition of Smoking in Certain Premises (Scotland) Regulations 2006.

Warto rzucić

Poza rujnowaniem zdrowia i zadyszką przy wchodzeniu na byle schody, rzucanie palenia pomoże też Waszym portfelom! Paczka 20. papierosów kosztuje kolo 5 funtów.

Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

Agnes.T
705
Agnes.T 705
#117.09.2009, 18:15

Całkowicie popieram zakaz palenia w pubach, restauracjach itp. Sama palę, ale nie znosiłam, jak po baletach w PL ciuchy i włosy śmierdziały, a dymu było tyle, że siekierę można było wieszać.
Tutaj, jak mam ochotę, wychodzę przed lokal, nie duszę się dymem, nie śmierdzę. I nie truję innych niepalących...