Do góry

St Patrick's Day, czyli jak się bawić po irlandzku

Święty Patryk chrystianizował Zieloną Wyspę w IV wieku. Irlandia do dziś hucznie obchodzi jego imieniny. Zresztą nie tylko ona. Dzień św. Patryka celebruje się w wielu krajach świata, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie żyje sporo Irlandczyków i potomków irlandzkich imigrantów, którzy do Wielkiej Brytanii przybywali od stuleci.

St. Patrick’s Day. Fot. travel.usnews.com

17 marca w Irlandii jest dniem wolnym od pracy. W UK nie, ale organizowane są parady, imprezy i koncerty. Wiele osób chodzi przez cały dzień ubranych na zielono lub w barwach Irlandii, czyli poza zielonym, także pomarańczowym i białym. W dniu patrona Irlandii także wiele budynków i innych obiektów jest podświetlonych na zielono.

Najbardziej z obchodów święta cieszą się jednak browarnicy. Na cześć św. Patryka w niemal wszystkich pubach wznoszone są liczne toasty. Piwo leje się strumieniami, a że Irlandczycy to naród wesoły i przyjazny, piwo sprawia, że zawiązyją przy okazji nowe znajomości i przyjaźnie.

Chrystianizował i walczył z wężami

Święty Patryk urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii, najprawdopodobniej w Walii. Gdy miał 16 lat został porwany, a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec. Mając 22 lata uciekł z wyspy do Galii, gdzie rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup wrócić do Irlandii z misją chrystianizacyjną.

Jedna z legend mówi, że św. Patryk wypędził z Irlandii węże. Jeden się opierał. Patryk zbudował więc skrzynię i zaprosił gada na rozmowę. Wąż twierdził jednak, że skrzynka jest dla niego za mała i nie będzie w niej prowadził dyskusji. Patryk poprosił, by wąż to udowodnił. Gad wszedł do skrzynki, a święty zatrzasnął wieko i wrzucił skrzynię do morza. Ponoć od tego czasu w Irlandii nie ma węży.

Niezależnie od historii i początków St. Patrick’s Day, zarówno sami Irlandczycy, jak i ludzie na całym świecie obchodzę go na wesoło, pijąc przy okazji ogromne ilości piwa.

Komentarze 4