Do góry

Status domicylu, czyli jakie korzyści podatkowe mogą nas dotyczyć

Jako emigranci (czy też ekspaci) możemy skorzystać z bardzo ciekawych narzędzi optymalizacji podatkowej dla dochodów spoza Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że brak brytyjskiego obywatelstwa może mieć pewne plusy. Oprócz rezydentury podatkowej na wielkość naszych podatków może mieć bowiem wpływ domiclie, czyli w uproszczeniu, miejsce stałego zamieszkania, siedziba prawna, miejsce, w którym dana osoba zdecydowała ułożyć sobie życie.

Domicile i residency zwykle idą w parze, ale dla niektórych celów podatkowych (np. podatek dochodowy lub podatek od spadków) szczególna mieszanka residency, ordinary residency, domicile i deemed domicile będzie miała wpływ na wysokość podatku, który musimy zapłacić.

Są trzy rodzaje statusu domicyla i może się on zmienić wraz z przeniesieniem ośrodka życiowego. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule na stronie taxone.uk.

Warto zatrzymać się na tzw. non-UK domiciled. Jeśli nie urodziłeś się w Wielkiej Brytanii, mieszkasz i pracujesz tutaj, ale w przyszłości zamierzasz wrócić do Polski, to jest szansa, że posiadasz status non-domiciled. Możesz też jednocześnie posiadać status non-domiciled i być rezydentem podatkowym.

Będąc non-UK domiciled możesz posiadać spore przywileje podatkowe m.in. w kwestii spadków oraz zysków kapitałowych spoza Wielkiej Brytanii.

Ten aspekt optymalizacji podatkowej nazywa się Remittance Basis.

Optymalizacja podatkowa – Remittance Basis

Remittance Basis to bardzo skomplikowana i pełna niuansów opcja podatkowa. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a jego złe zrozumienie może nas wpędzić w kłopoty.

Jest to forma optymalizacji dla rezydentów podatkowych w UK, którzy jednocześnie nie są domicylami. Dotyczy on osób, które:

● zarabiają za granicą poniżej £2,000 rocznie albo kwota pozostała w danym kraju nie przekracza £2,000

● lub zarabiają duże kwoty pieniędzy za granicą i chcą być opodatkowani tylko od tych, które fizycznie przysłali z Polski do UK

Aplikując o Remittance Basis, automatycznie tracimy kwotę wolną od podatku £12,500 (aczkolwiek małe kwoty z zagranicy do £2,000 zwolnione są z konieczności aplikacji), więc nie każdemu się to opłaca. Kiedy warto?

Ta opcja bardziej opłaca się przy bardzo dużych zarobkach - zamiast płacić podatek od ponad miliona funtów, możesz płacić dodatkowo stałą stawkę £30,000 lub £60,000, jeśli jesteś w UK rezydentem podatkowym odpowiednio 7 z ostatnich 9 lat lub 12 z ostatnich 14 lat. Personal allowance tak czy inaczej traci się powyżej £125 000 dochodu.

Jak uniknąć opodatkowania inwestując zagraniczne środki pieniężne w UK

Pieniądze zagranicznych inwestorów zasilają brytyjską gospodarkę, dlatego rząd brytyjski pozwala osobom ze statusem non-dom inwestować środki pieniężne spoza UK w Wielkiej Brytanii bez opodatkowania.

HMRC musi być poinformowane o przepływie pieniędzy, ale da się uniknąć podatku, jeśli do inwestycji doszło w ciągu 45 dni. Jeśli przekroczymy ten limit, trzeba zapłacić podatek lub przelać środki z powrotem na oryginalne konto.

Aby zakwalifikować się na ulgę, po przelaniu pieniędzy możemy albo zainwestować w akcje firmy albo pożyczyć firmie pieniądze na rozwój.

Firma taka nie musi znajdować się na giełdzie, ale musi działać komercyjnie i generować przychód w ciągu kolejnych 5 lat.

Oczywiście nie możesz wyciągnąć przelanych środków od razu, ale są sposoby, aby wyciągnąć zwrot np. w formie dywidend lub odsetek.


O autorce

Katarzyna Czuj – asystentka doradcy podatkowego w firmie TaxOne. Posiada doświadczenie finansowe w organizacjach non-profit. Pomaga w rozwiązywaniu spraw podatkowych, zwłaszcza tych dotyczących podwójnego opodatkowania.

Komentarze 7

Badoit
770
Badoit 770
#120.10.2020, 08:03

te ,, niuanse podatkowe,, są po to , żeby z ludzi siągać ile się da

shel
562
shel 562
#220.10.2020, 09:24

Lionel Messi tak zoptymalizowal podatekj ze hiszpanski urzad skarbowy doliczyl mu dodatkowo chyba 53mln... za inwencje tworcza jego ksiegowego

szalony_mustang
4 095
#320.10.2020, 10:35

Fajny arytkul, zachowam sobie na przyszlosc. Na pewno siegne po niego jak tylko bede mial problem z podatkiem od tego zarobionego miliona funtow :P

Zbychu_zPlebani
5 476
#420.10.2020, 12:57

Z innej beczki. Zmieniłem w zatwierdzonym ogłoszeniu numer telefonu i od 16/10/2020 11am czekam na ponowne zatwierdzenie. Co jest grane?

petit_dav
34
#520.10.2020, 20:39

Doskonały przykład tego w jaki sposób bogaci płacą niskie podatki. Wystarczy przyjechać do UK z rodziną i stać sie rezydentem podatkowym w UK i wciąż zarabiać za granicą by płacić 3%, 6% lub w ogóle podatku od zarobionych za granicą pieniędzy od wspomnianego miliona. Weźmy takich piłkarzy, którzy grają w premier league. Zarabiają i tak kolosalne pieniądze w klubach ale resztę mogą zarabiać od sponsorów za granicą i od tych nie płacą podatków w UK będąc tu rezydentami. Genialne!

Delirium
17 598
Delirium 17 598
#622.10.2020, 22:47

#3: Z jakim podatkiem? Pierwszy milion ponoć trzeba ukraść. ;)

awojtas39
366
awojtas39 366
#720.11.2020, 13:02

Abolicja podatkowa to szukanie naiwnych