Do góry

Sukces polskiej organizacji działającej na rzecz imigrantów

Polish Expats Association (PEA) jest organizacją non-profit, założoną w 2009 roku z myślą o polskich imigrantach przebywających w Zjednoczonym Królestwie. Na przestrzeni ośmiu lat swojej działalności zrealizowała wiele projektów mających na celu polepszenie jakości życia Polaków. Należą do nich między innymi warsztaty, szkolenia, Polska Szkoła Sobotnia, a także powstałe w ubiegłym roku Erdington Welcome Centre, oferujące darmowe porady z zakresu opieki zdrowotnej, pracy, edukacji i spraw rodzinnych.

PEA pomaga szczególnie tym Polakom, którzy ze względu na nieznajomość języka mają trudności z pełną asymilacją z Brytyjczykami. Jak podkreśla twórczyni PEA Alicja Kaczmarek, jej pracownicy starają się nie wyręczać interesantów, mając za zadanie przede wszystkim zaopatrzyć ich w wiedzę i praktyczne umiejętności, które wspomogą proces ich dalszej integracji.

Chcemy nauczyć ludzi radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a nie tylko wykonywać coś za nich. Pokazujemy, w jaki sposób zredagować pismo czy wypełnić aplikację, ale staramy się tego nie robić za kogoś

– tłumaczy Alicja Kaczmarek.

Koncerty, spektakle, spotkania z ludźmi

Polish Expats Association jest także bardzo aktywna na polu kultury i wspiera polsko-brytyjską wymianę artystyczną. Do najważniejszych projektów powstałych z inicjatywy PEA należy między innymi Centrala, mieszczące się w Birmingham centrum sztuki, na które składają się galeria sztuki współczesnej, kawiarnia artystyczna i centrum edukacyjne. Centrala prowadzi ambitny program artystyczny prezentujący twórców z Europy Środkowej i Wschodniej, dodatkowo odbywają się tam koncerty, spektakle, spotkania z ludźmi sztuki oraz warsztaty. Kolejnym flagowym projektem organizacji jest “Behind the Curtain”, organizowany cyklicznie festiwal kina wschodnioeuropejskiego. Ubiegłoroczna edycja obejmowała pokazy 17 producji z 12 krajów. Wśród polskich filmów znalazła się między innymi Ziemia Obiecana, Rewers, a także obsypana nagrodami Ostatnia Rodzina.

To właśnie działalność kulturalna PEA zwróciła uwagę przedstawicieli Arts Council England, finansowanej z funduszy rządowych instytucji wspierającej rozwój sztuki na terenie Anglii. Ich decyzją polska organizacja oficjalnie dołączyła do portfolio placówek objętych patronatem instytucji na lata 2018-2022. Stała się tym samym jedną z 183 nowych jednostek wstępujących w szeregi instytucji, a zarazem pierwszym polskim stowarzyszeniem, któremu udało się osiągnąć ten status.

Perspektywa współpracy cieszy zarówno założycieli PEA, jak i przedstawicieli Arts Council England.

Polish Expats promują wschodnioeuropejską kulturę oraz dziedzictwo poprzez silna sztukę wizualną. Z przyjemnością witamy ich w krajowym portfolio na najbliższe cztery lata. Różnorodność leży w sercu współczesnej Anglii i świetnie będzie zobaczyć, że stwarzają możliwość dla każdego, aby doświadczyć i podzielić się wschodnioeuropejską kulturą

– powiedział dyrektor regionalny Arts Council England Peter Knott.

Komentarze