Do góry

Światowy Dzień Walki z AIDS w Londynie

"Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego" w Londynie po raz kolejny przyczynia się w dniu 1 grudnia 2009 do aktywizacji w Wlk. Brytanii polskiego wkładu w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS.

Rokrocznie wzrasta wciąż jeszcze na całym świecie liczba zakażeń HIV, m.in. wskutek braku wiedzy na temat możliwych konsekwencji nie do końca przemyślanych zachowań seksualnych. Szczególnie podatne są osoby w wieku 18-39 lat. Z badań statystycznych prowadzonych także w Polsce przez Państwowy Zakład Higieny wynika, że do tego grona dołącza coraz więcej młodych Polaków.

W 2008 roku oficjalnie odnotowano ponad sześćset nowych zakażeń, a do końca września tego roku już ponad pół tysiąca. Z kolei w Wielkiej Brytanii zanotowano oficjalnie w tym okresie ponad dziesięć tysięcy nowych zakażeń HIV (dane Health Protecion Agency).

Dzieje się to – co potwierdza Komisja Europejska – w okolicznościach, w których aż 30% nosicieli wirusa HIV w samej tylko Unii Europejskiej nie wie o tym, że są zakażeni. Jeszcze gorsza w tej kwestii sytuacja ma miejsce w Europie Wschodniej, gdzie w nieświadomości swojego stanu zdrowia żyje nawet 70% nosicieli HIV.

Zakażenia przenoszone drogą płciową to jednak nie tylko zakażenia HIV i wynikające z tego całe szeregi chorób nazwane umownie AIDS. Zakażenia typu STI (ang. Sexually Transmitted Diseases), to także wciąż jeszcze rzeżączka, chlamydia, zapalenie wirusowe typu B i C czy wreszcie opryszczki genitalne, których przypadków również jest coraz więcej.

W związku z tym dniach 30 listopada - 01 grudnia 2009 rozpocznie się w Wielkiej Brytanii kampania informacyjno-edukacyjna realizowana przez Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego. Będzie ona bazowała na umożliwieniu wszystkim zainteresowanym jak najszerszego dostępu do wiedzy na temat profilaktyki HIV / AIDS.

Dlatego poza dwoma dyżurami telefonu zaufania prowadzonego przez PCZS z myślą o zdrowiu seksualnym młodych polskich emigrantów w UK, udostępnione zostaną też prezerwatywy i informacyjno-edukacyjne materiały drukowane przygotowane przez agendę Ministerstwa Zdrowia - Krajowe Centrum ds. AIDS w Warszawie.

Otrzymać je będzie można bezpłatnie w polskiej przychodni zlokalizowanej w "polskiej" dzielnicy Londynu, Ealing: "MEDYK" Dental and Medical Centre, 3-4 Abbey Parade, W5 1EE Londyn (najbliższa stacja metra: Hanger Lane – linia Central w kierunku West Ruislip).

Będzie także czynna "Jasnoniebieska Linia PCZS": w poniedziałek (30 listopada 2009) i wtorek (1 grudnia 2009) w godzinach 19.00 – 21.00 czasu londyńskiego. Kontakt: tel. +44 (0)2032 866 722 (połączenie według standardowych stawek operatorów telefonicznych), albo bezpłatny Skype: pczs_org.

Komentarze 1

Profil nieaktywny
DzieckoWeMgle
#125.11.2009, 13:57

Muszą częsciej w szkołach do seksu zachęcać i produkować coraz to krótsze gumki dla małolatow.