Do góry

Szansa na sukces

Tajemnica sukcesu jest tak prosta, że wielu z nas po prostu jej nie dostrzega. Bez względu na to, kim jesteśmy, jaka historia życiowa stoi za nami, możemy mieć wszystko, o czym marzymy. Pod warunkiem, że dostatecznie mocno tego pragniemy i konsekwentnie poprzez nasze działania będziemy do tego dążyć.

Proste prawda? A jednak w praktyce mało, kto z nas w to naprawdę wierzy. Pokutują w nas przekonania typu: „nie jestem zbyt dobry w tym, co robię”, „nie jestem w czepku urodzony” czy też „i tak mi się nie uda”, „jestem beznadziejny” itp. Dodatkowo sposób, w jaki podchodzimy do naszego celu (marzenia) już na początku zadając sobie pytanie „czy mogę to osiągnąć?” powoduje, że nawet nie podejmuje próby, by je zrealizować. Naturalnie w naszym umyśle na tak postawione pytanie pojawia się odpowiedź „nie”, gdyż nie ma w nim wzoru, w jaki sposób to osiągnąć.

Załóżmy, że żyjemy np. w trudnych warunkach, mamy kłopoty finansowe i każdy z nas zadaje sobie pytanie: „czy jest możliwe, abym zarobił milion funtów?”, jaka będzie twoja odpowiedź? Oczywiście nie! Jak reagujemy na informację, że innym się to udaje? Najczęściej jeszcze większą frustracją i paradoksalnie brakiem motywacji do zmiany swojej sytuacji.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy wynalazcy, pionierzy nowych idei zadawali sobie pytanie „czy jest to możliwe?”. Postęp zostałby zatrzymany. Nie mielibyśmy samochodów, telefonów, światła i wszystkich innych udogodnień, jakie tylko przyjdą nam w tej chwili do głowy.

Podstawowa cecha, jaka różni osoby osiągające sukces od całej reszty, to sposób, w jaki zadają sobie to pierwsze pytanie. Jak sprawić, aby niemożliwe stało się możliwe? Jak osiągnąć cel? Czy jak w naszym przykładzie: „jak zarobić milion funtów?”. W tak zadanym pytaniu kryje się zaproszenie do działania, do szukania sposobów, do bycia kreatywnym.

Jednego jestem pewna, jeżeli nie podejmiemy nawet próby osiągnięcia celu, cel ten prawie na pewno nie zostanie osiągnięty. Nie decydując się na działanie zmierzające ku realizacji celu, coraz bardziej będziemy się utwierdzać w poczuciu ograniczenia i niemożności. Toteż dużo bardziej użyteczne niż pytanie: „czy mogę to osiągnąć?” jest pytanie: „Jak mogę zrealizować to, co jest możliwe”?. Przestajemy być zdani na ślepy los i łaskawość innych ludzi a w zamian mamy pełną nad nim kontrolę. Niezależnie od tego, czego pragniemy, to co zdobędziemy uzależnione jest od tego, co i jak będziemy robić, aby to zdobyć.

Wyobraźmy sobie, że życie jest podobne do zamka szyfrowego, tylko ma znacznie więcej kombinacji numerów. Ustawiając numery w odpowiedniej kolejności zamek z łatwością się otwiera. To żaden cud, ani sprawa szczęścia. Dysponując odpowiednim zestawem liczb, nie ma znaczenia, kim jesteśmy, z jakiej rodziny pochodzimy. Ważna jest tylko nasza chęć otworzenia zamka. Podobnie jest w życiu. Właściwe zestawienie myśli i działań pozwala na osiągnięcie niemal wszystkiego, czego naprawdę zapragniemy. Jak to zrobić?

Każdy z nas może wyznaczać cele. To jednak nie wystarczy. Efekt, jaki uzyskujemy, zależy od sposobu wyznaczania celów i planowania ich realizacji. Po ich jednoznacznym ustaleniu i podjęciu decyzji, że nigdy nie zrezygnujemy z powziętego postanowienia, dopóki nie wprowadzimy ich w życie, ważne jest pamiętać o kilku zasadach:

  • dokładnie wiedzieć, czego chcemy;
  • wierzyć, że osiągnięcie celu jest możliwe;
  • być wytrwałym w realizacji celu;
  • znać korzyści płynące z osiągnięcia celu;
  • wiedzieć o przeszkodach, jakie możemy napotkać na drodze;
  • ustalić ramy czasowe w jakich chcemy cel zrealizować.

Aby jak najskuteczniej wykorzystać powyższe zasady i rozwijać swoje zdolności wyznaczania i realizacji celów każdy z nas potrzebuje metody (zestawu konkretnych umiejętności), sposobu, z którego będzie mógł stale korzystać w odniesieniu do każdego celu, w każdej sytuacji, by zmobilizować wszystkie siły umysłu w celu spełnienia każdego marzenia, a co za tym idzie osiągnięcia sukcesu.

www.polishpsychologistsclub.org

Komentarze 8

Izaaa
94
Izaaa 94
#113.08.2008, 17:36

Fajny tekst. Zgadzam sie w 100%.

Ludzia czesto brak jest celu. Jezeli juz maja jakis cel to brak im motywacji, wiec cel tez podumiera. A brak motywacji w dazeniu do celu spowodowany jest mysleniem ze 'raczej sie nie uda'...

Polecam sliczny film 'The Pursuit of Happyness' (oparty na faktach) :)

Malgosia
29
#213.08.2008, 19:56

Iza, ogladalam ten film:)
Dzis czesto do Niego wracam, kiedy wydaje mi sie, ze nie pociagne dalej w drodze do mojego celu.....a mam cel, ktory wymaga wytrwalej pracy przez kolejne 5 lat....
Marzenia realizuje sie malenkimi krokami, kazdego dnia, wazne, zeby widziec siebie juz TAM, w sytuacji, kiedy docieramy do CELU, taka pozytywna wizualizacja- dziala:)

Fucznik
1 732
Fucznik 1 732
#313.08.2008, 20:48

wszystko mozna osiagnac metoda malych kroczkow....
Trzeba jeszcze wiedziec na ile nas stac.
nie sztuka jest dazyc do celu, nawet po trupach , sztuka jest wyznaczyc sobie droge i mete, przed ktora wiele osob padnie na pysk ,a inni nawet sie nie zmecza.....
Jest wiele dziedzin i wiele metod , jakby nie bylo trzeba sobie rozkminic jak ,co, gdzie, kiedy , z kim , przy pomocy czego , mix tego dalby nam sukces do tego odrobina szczescia nie zaszkodzi, zarowno jak i ambicji . Co najlepsze ze osiagnac sukces nie
oznacza osiagnac szczescie, co bywa czesto zludne......

bus_37
Dundee
23 994 114
bus_37 Dundee 23 994 114
#413.08.2008, 23:09

brzmi troche jak szkolenie działu sprzedaży w drugoligowej firmie w polsce, farmazony których sie nasłuchałem w życiu co nie miara...

osiągając sukces nie zapomnijmy że dwadzieścia lat ma się w zyciu tylko raz.

halibana
1 273
halibana 1 273
#514.08.2008, 01:04

CZESC, oto ja HALIBANA. DZISIAJ powiem wam cos waznego :

[przeczytalem to co pogrubione i nastepne 1,5 zdania bo mi sie rzygac zachcialo]

ale wydaje mi sie ze artykul ma troche racji

DRODZY POLACY W ZJEDNOCZONYM KROLESTWIE

60 % z was to ludzie ponizej POZIOMU [wybaczcie ze nie wyznacze granicy ale po prostu nie mam takiego gestu].

ALE NIE OBRAZAJCEI SIE : ) niech kazdy z was wierzy ze jest w tych 40 procentach. proste

teraz osoby z tych 40 % . czemu nie odnosicie sukcesu ?

wujek halibana powie wam prawde :

- ''JESTESCIE zerami albo prawie 0 tylko dla tego iz mozna zanotowac w waszych poczynaniach brak pewnosci siebie.''

dziekuje, dobranoc

Donata
106
Donata 106
#614.08.2008, 07:38

jest też o tym film "sekret":
"nie musisz widziec całych schodow zeby wejsc na pierwszy stopien", "wszystko czym jestesmy jest rezultatem tego o czym myslelismy"...
film sekciarski, ale co prawda do prawda:)

Donata
106
Donata 106
#714.08.2008, 07:38

*to prawda

offski
838
offski 838
#829.08.2009, 23:04