Do góry

Szósta edycja Polish Heritage Days w całej Wielkiej Brytanii

Szósta edycja Polish Heritage Days (Dni Polskiego Dziedzictwa), podobnie jak w poprzednich latach, obejmie wydarzenia organizowane na początku maja na terenie całego Zjednoczonego Królestwa.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest 130. rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych, gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka oraz gen. Stanisława Sosabowskiego, oraz ich wkład w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich. Nie zabraknie także inicjatyw pokazujących polską solidarność z Ukrainą.

PHD w całym Królestwie

W ramach Polish Heritage Days 2022 odbędzie się ponad 100 wydarzeń w kilkudziesięciu brytyjskich miastach oraz inicjatyw wirtualnych.

Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w piknikach, warsztatach czy pokazach polskich tańców m.in. na Isle of Wight, w Gloucester, Belfaście, Glasgow, Edynburgu, Perth i Londynie. Miłośnicy historii będą mieli do wyboru m.in. zwiedzanie miejsc w stolicy Wielkiej Brytanii związanych z trzema generałami, a także obejrzenie objazdowej wystawy opowiadającej o polsko-brytyjskiej współpracy wojskowej podczas II wojny światowej, która zatrzyma się m.in. w Worcester i Duxford. Na wielbicieli lotnictwa czekają m.in. wystawa polskich modeli samolotów w Chester oraz wystawa w Leicester poświęcona polskim pilotom. Dla fanów okrętów główną atrakcją będą z pewnością obchody 80. rocznicy obrony Wyspy Wight przez ORP Błyskawicę.

Odbędą się również różnorodne wykłady, koncerty, festiwale oraz konkursy poświęcone polskiej kulturze i historii. Symbolicznym rozpoczęciem tegorocznych obchodów Polish Heritage Days będzie uroczystość złożenia wieńca m.in. przez Konsula Generalnego RP w Londynie Mateusza Stąsieka, przedstawicieli English Heritage i środowisk zaangażowanych w promowanie wiedzy na temat Cichociemnych z okazji 80. rocznicy otwarcia ośrodka Station 43 w posiadłości Audley End House.

Biało-czerwona szachownica

Polish Heritage Days są świętowane od 2017 r. w Zjednoczonym Królestwie przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja.

Oficjalnym symbolem akcji jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była emblematem polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Zjednoczonym Królestwie.

4. Majowy Piknik Rodzinny w Edynburgu

Majowy Festyn Rodzinny w Kirkcaldy

Komentarze