Do góry

Tablica upamiętniająca „ulubionego szpiega” Winstona Churchilla

English Heritage odsłoniło w Londynie tablicę poświęconą Krystynie Skarbek (Christine Granville), agentce działającej w czasie II wojny światowej. Tablica znajduje na fasadzie I Lexham Gardens Hotel w Kensington, w którym po wojnie mieszkała Krystyna Skarbek.

Krystyna Skarbek, znana też jako Christine Granville, była pierwszą kobietą i najdłużej służącą agentką brytyjską w czasie II wojny światowej. Urodzona w Warszawie w 1908, dołączyła do brytyjskiego wywiadu po niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. Agent, który ją rekrutował, opisał Skarbek słowami: „Wielka polska patriotka, wytrawny narciarz i prawdziwa miłośniczka przygód”.

W czasie wojny Krystyna Skarbek wykazała się na frontach: wschodnim, zachodnim i na Bliskim Wschodzie. Posługiwała się wieloma pseudonimami, chociaż już na początku wojny otrzymała brytyjski paszport na nazwisko Christine Granville.

Jedną z jej najbardziej imponujących misji było przedostanie się przez zaśnieżoną granicę polską w temperaturze -30°C i przemycenie mikrofilmu, który zawierał informacje na temat operacji Barbarossa, czyli planów Adolfa Hitlera dotyczących inwazji Niemiec na Związek Radziecki. Inną bardziej akcją Skarbek było oswobodzenie francuskich opozycjonistów z rąk Gestapo.

Krystyna Skarbek. Fot. Wikipedia

Krystyna Skarbek, czyli Christine Granville była jednym z najzdolniejszych agentów specjalnych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, którzy służyli w brytyjskim wywiadzie w czasie II wojnie światowej. Jej osiągnięcia spowodowały, iż Churchill nazwał ją swoim „ulubionym szpiegiem”, a Wielka Brytania przyznała jej Medal świętego Jerzego i Order Imperium Brytyjskiego

– powiedziała podczas uroczystości odsłonięcia tablicy Clare Mulley, autorka biografii Skarbek pt. „The Spy Who Loved”.

W Lexham Gardens Hotel, który kiedyś nazywał się Shelbourne Hotel, Skarbek mieszkała od roku 1949 aż do tragicznej śmierci z rąk prześladowcy w 1952 r.

Mówi się też, że Skarbek była inspiracją dla postaci Vesper Lynd, bohaterki pierwszej powieści Iana Fleminga o Jamesie Bondzie pt. „Casino Royal” opublikowanej w 1953 r.

Czytaj na Emito.net

Krystyna Skarbek – najlepsza agentka Winstona Churchilla

Komentarze 2

szalony_mustang
3 965
#117.09.2020, 19:20

Krystyna Skarbek, wspaniala postac, szkoda tylko za lata sluzby Jego Królewskiej Mości królowi Jerzemu VI skazano ja na ponizonenie, bez brytyjskiego obywatelstwa, bez srodkow do zycia, bez szans na jakakolwiek panstwowa zapomoge. Tak wlasnie wyglada angielska wdziecznosc.

Delirium
16 954
Delirium 16 954
#218.09.2020, 22:43

Poniżona poprzez konieczność podjęcia pracy. To straszne. Zwłaszcza dla szlachcianki-ziemianki, żony dyplomaty.

Dzyń, dzyń, wojna się skończyła, teraz trzeba zapier#@lać.

Nie kojarzę, żeby umiłowana ojszczyzna odwdzięczyła się jej w jakikolwiek sposób za za niewątpliwe zasługi dla Polski. Brytyjczycy przynajmniej obsypali orderami. :P