Do góry

Taniec to przyjemność, prestiż i zdrowie

Jutro Sylwester i początek Karnawału. Wiele par zastanawia się czy przesiedzieć ten czas przed telewizorem czy zostawić leniwe przyzwyczajenia, wyjść z domu i potańczyć. Taniec jest znakomitym sposobem na poprawę kondycji. Świetnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. To rozrywka, sport i przyjemność.

Historia tańca sięga początków ludzkości. Definicja tańca mówi, że jest to "zespół zjawisk ruchowych, który powstaje pod wpływem skoordynowanych z muzyką bodźców emocjonalnych". Nasi przodkowie tańczyli przed walką, aby wzbudzić w sobie odwagę. Taniec był także formą modlitwy, zachęty do godów. Mieszkańcy dżungli i rdzenni Afrykanie wciąż używają tańca, aby dokonała się tradycja i wykonały obrzędy. A dla to forma rozrywki, sportu i przyjemności.

Fot. Bratislavsky kraj

500 kcal mniej!

Po godzinnym tańcu w dyskotece spalamy aż 500 kcal. Mając na myśli słowo dyskoteka, nie należy rozumieć wyłącznie jako miejsce, w którym jedyną muzyką jest techno. Powstało wiele salsotek, gdzie grana jest muzyka południowoamerykańska, często wykonywana na żywo.

Jeszcze więcej kalorii można stracić, chodząc regularnie na treningi. Odpowiednie odstępy czasowe, zwiększają szansę na szybszy spadek wagi. Taniec ma to do siebie, że podczas jego wykonywania mniej myśli się o zmęczeniu, niż kiedy wykonuje się typowe ćwiczenia.

Tutaj występują różnorodne figury, pozycje, zmiany rytmu, co nie pozwala na nudę i rutynę. Podczas tańca, serce zdecydowanie mocniej się kurczy i w szybszym tempie niż zwykle pompuje krew. Pracują nie tylko mięśnie nóg, a także brzucha i pleców. Taki wysiłek poprawia kondycję i zmniejsza ryzyko zachorowań na zawał i udar.

Tango argentyńskie wymaga dużego wysiłku nóg. Dlatego osoby, które chcą tańczyć tango, muszą mieć sprawne kolana i silny kręgosłup. Belly dance, to świetny sposób na piękny brzuch. Kobieta, wykonując ruchy, musi mieć wyprostowany kręgosłup, ściągnięte łopatki, napięte pośladki i podciągniętą miednicę ku górze.

Regularne treningi mogą zdziałać cuda. Oprócz lepszej figury, poprawia się samoocena kobiety. Tańcząc salsę czy bachatę, pracują nam mięśnie ramion, reszta ciała jest rozluźniona. A fakt, iż ruchy wykonuje się na zgiętych kolanach, sprawia, iż kręgosłup jest całkowicie odciążony.

Tańce nowoczesne, cieszą się popularnością głównie wśród młodzieży, ponieważ upadki i skoki, to nieodłączne figury jazzu, hip–hopu czy breakdance'u. Oczywiście, nie ma granic wiekowych, każdy, kto czuje się na siłach, może spróbować swoich sił w każdym tańcu.

Z partnerem na parkiecie

Ta forma ruchu, w obecnych czasach, pełni rodzaj rozrywki. Ludzie spotykają się ze sobą w dyskotekach, gdzie bawią się poprzez wspólny taniec.

Jest ich tak wiele, iż każdy zdoła dobrać do siebie odpowiedni rytm i charakter. Niektórzy preferują szybką muzykę, energiczne ruchy, inni wolą wolny rytm i poruszają się w sposób wyważony.

Taniec, ma sprawiać radość, pozwolić na wyzwolenie z człowieka dobrych, a czasami też tych złych emocji. Rzecz jasna, że ta forma ruchu pochłania wiele energii. Dlatego też, tak bardzo ważny jest dobór tańca do swoich możliwości.

Taniec ma przede wszystkim bawić, nie można się do niczego zmuszać. Ale jeśli ktoś się wstydzi, nie wierzy w swoje możliwości, to należy pamiętać, iż warto się przełamać i pokonać własne słabości.

Na sali tanecznej

Tańce towarzyskie dzielą się na latynoamerykańskie i standardowe.

Do latynoamerykańskich zalicza się: sambę, cha–chę, rumbę, pasodoble oraz jive'a. Do standardowych: walca angielskiego, tango, walca wiedeńskiego, foxtrota, a także quickstepa.

Pierwsza grupa, to szybkie tańce, druga wolne, tańczone w pozycji zamkniętej, standardowej. O walcu wiedeńskim i quickstepie, nie można powiedzieć, że są to wolne tańce, jednak mniej wyczynowe od latynoamerykańskich. Tancerze, którzy należą do danych klubów i walczą o wygraną na turniejach, posiadają odpowiednie stroje, które muszą podlegać odpowiednim wymogom.

Najprościej mówiąc, w tańcach latynoamerykańskich, kobieta ubrana jest w krótką sukienkę, bądź spodnie (spodnie, od wyższej klasy tanecznej – C; klasy rosnąco: E, D, C, B, A, S.), a w standardowych w długą suknię balową. W stroju mężczyzny nie wiele się zmienia, niektórzy nawet nie przebierają się do drugiego stylu.

Disco, swing, street dance, belly dance, dancehall, hip–hop, taniec jazzowy, house dance, funky, breakdance, afro dance – to tańce nowoczesne. Obecnie królują one na listach popularności, wygrywając z tańcami towarzyskimi i klasycznymi.

Te tańce przeważnie wybiera młodzież. Są modne i nawiązują do obecnych trendów w muzyce. Salsę, merengue i bachatę wybierają osoby w średnim wieku, są to naprawdę dość proste do opanowania tańce. Również belly dance ostatnio cieszy się szeroką popularnością wśród dojrzałych kobiet. Balet, od obejrzenia w operach nie jest powszechnie praktykowany.

Jak zachęcić partnera do tańca?

Jeśli Twój partner uważa, że nie nadaje się do tańca, że nie ma poczucia rytmu, zabierz go na lekcje tańca. Brak poczucia rytmu, nie oznacza braku słuchu. Oznacza to, iż dana osoba potrzebuje więcej czasu na skoordynowanie ruchów z muzyką.

Taniec zbliża ludzi, czasami jest lepszą terapią od wizyty u seksuologa. Na przykład tango argentyńskie jest dialogiem partnerów. Kobieta i mężczyzna, nie rozmawiają ze sobą, występuje tutaj bowiem, mowa ciała. Porozumiewają się za pomocą gestów, spojrzenia, szybkich i wolnych ruchów. To taniec namiętności. Partnerka jawi się w nim, jako seksowna kobieta, a partner jako namiętny mężczyzna, z którego kipi pożądanie.

W tangu, jak i wielu innych tańcach towarzyskich, kontrolę nad prowadzeniem sprawuje mężczyzna. Zatem aby podczas tańca panowała harmonia, najlepiej by było, gdyby para dobrze się znała.
Taniec sprawia radość, pomaga walczyć z krępacją, słabościami, wyrażać emocje. Ta forma ruchu polecana jest zwłaszcza osobom nieśmiałym. Taniec otwiera, skłania do uśmiechu i wydziela pozytywną energię.

Zapytany niegdyś tancerz, czym jest dla niego taniec odpowiedział: "Zawsze był to dla mnie doskonały sposób pozbycia się stresu i złych emocji. Jest też wielką przyjemnością samą w sobie".

Komentarze 8

vincent.vega
1 820 3
vincent.vega 1 820 3
#130.12.2011, 07:04

Chcialem zauwazyc, ze w artykule nie zostal wymieniony jeden z fajniejszych tancow, czyli POGO.

ArekWis
6 095
ArekWis 6 095
#230.12.2011, 09:27

bo oni pisza o tancu bezbolesnym.

Profil nieaktywny
danzig
#330.12.2011, 11:23

Bo ja tanczyc chceeeeee , moze nauczysz mnie jak tanczy sie bu bu bu bujsj sie bujaj sie........

Profil nieaktywny
kocham_scotland
#430.12.2011, 18:22

danzig
#3 | Dziś - 11:23
Bo ja tanczyc chceeeeee , moze nauczysz mnie jak tanczy sie bu bu bu bujsj sie bujaj sie........

Chciales masz ,
jestes tam na miejscu to mozesz dolaczyc

mia81
1 061
mia81 1 061
#530.12.2011, 20:06

#4
Ale się uśmiałam:-) JA biorę tego w dresie! hehhe

BD.K
20 505 1
BD.K 20 505 1
#631.12.2011, 08:22

"Niektórzy preferują szybką muzykę, energiczne ruchy, inni wolą wolny rytm i poruszają się w sposób wyważony."

podparcie sciany z jednoczesnym wybijaniem rytmu palcami - polecam - sprawdzony sposob :)

Alternatywa_PL
491
#731.12.2011, 19:40

Z partnerem na parkiecie

Ta forma ruchu, w obecnych czasach, pełni rodzaj rozrywki. Ludzie spotykają się ze sobą w dyskotekach, gdzie bawią się poprzez wspólny taniec.

Ple, ple, ple, ple...
Mlodzi ludzie i taniec. Buaahahahahahaa.

Alternatywa_PL
491
#831.12.2011, 19:41