Do góry

Ten przerażający szkocki akcent

To historia o tym, jak jedno z pozoru nieistotne zdarzenie może wpłynąć na ludzkie antypatie na resztę życia. Brytyjka mieszkająca w południowej Anglii odczuwa tak wielką awersję do szkockiego języka, że kiedy go słyszy, ogarnia ją panika połączona z kołataniem serca. Jej fobia skutkuje tym, że musi opuszczać pomieszczenia, gdzie ktoś mówi po szkocku, nie może oglądać szkockich filmów, a wyjazd do Szkocji kojarzy się jej z koszmarem.

Skąd ten strach?

Ta uciążliwa dolegliwość rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Kiedy Angielka miała 10 lat i brała udział w pokazie łodzi. Podczas wydarzenia podszedł do niej mężczyzna, który chodził na szczudłach, nosił czerwoną perukę i miał na głowie tradycyjny szkocki kapelusz Tam O’Shanter. Mężczyzna odezwał się do niej po szkocku z silnym akcentem i to tak przeraziło dziewczynkę, że będąc już kobietą w wieku 32 lat, na dźwięk szkockiej mowy ogarnia ją panika.

Strach przed szkockim językiem jest tak ogromny, że Angielka nie jest nawet w stanie oglądać filmów z aktorami, którzy wprawdzie mówią po angielsku, ale kobieta wie, że z pochodzenia są Szkotami. Zanim cokolwiek obejrzy w telewizji, studiuje dokładnie obsadę i sprawdza, czy przypadkiem w którymś z wybranych filmów, czy programów nie występują Szkoci. Zdarza się jej zostawiać zakupy i wybiegać ze sklepów, gdy usłyszy znienawidzony przez siebie język.

Szkocki język…3 języki

Językiem szkockim nazywane są 3 języki. Pierwszy z nich to gaelicki szkocki – nazwa własna: Gàidhlig. Obecnie językiem gaelickim posługuje się około 11 tys. osób, głównie z terenów północno-zachodniej Szkocji oraz przede wszystkim Hebrydów Zewnętrznych, na których posługuje się nim ponad 70 proc. mieszkańców. Drugim językiem jest Scots – język szkocki, który jest językiem zachodniogermańskim z rodziny indoeuropejskich, wywodzącym się z dialektów północnoangielskich. Jest on bardzo blisko spokrewniony z językiem angielskim. Trzecim jest szkocka odmiana języka angielskiego – czyli dialekt angielski używany przez mieszkańców Szkocji.

Tam o’shanter – szkockie nakrycie głowy, pierwotnie męskie, którego nazwa pochodzi od tytułowej postaci z wiersza Roberta Burnsa Tam o’Shanter.

Polki pomogły stworzyć aplikację ze słownikiem szkocko-polskim

Komentarze 2

Negocjator
7 819 9
Negocjator 7 819 9
#105.11.2022, 09:31

No cóż, jedyny ratunek dla niej to rzucić wszystko w diabły i wyjechać w Bieszczady. Albo do Detroit.

omegan
14 803
omegan 14 803
#205.11.2022, 19:13

straszne rzeczy...