Do góry

The Hermitage – bajkowa dolina na północy Szkocji

Podróżując na północ Szkocji trasą A9 przy miejscowości Dunkeld musicie odwiedzić magiczne miejsce, jakim jest the Hermitage. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to Duke of Atholl zdecydował się na rozbudowę ogrodu przy rezydencji w Dunkeld. Na jego polecenie w bezleśnej wówczas dolinie posadzono setki nowych drzew, wytyczono ścieżki i zaprojektowano mały domek letni na brzegu rzeki Braan. W kolejnych latach jego potomkowie dbali o rozwój doliny, a efekt ich pracy możemy podziwiać do dzisiaj.

The Hermitage. Fot. Mateusz Błażejczak

Spacer po the Hermitage

Spacer po The Hermitage to niezwykła przygoda dla całej rodziny, która rozpoczyna się w cieniu olbrzymich jodeł z gatunku Douglas. Zostały one sprowadzone specjalnie z Ameryki Północnej. Wzdłuż szlaku płynie rzeka Braan, w której jesienią przy odrobinie szczęścia można zobaczyć skaczące łososie.

Spacerując w głąb doliny zauważyć można zmieniające się gatunki drzew, z iglastych na liściaste. Jest to specjalny zabieg architektów tego miejsca, aby bajkowy wodospad Linn Falls prezentował się pięknie w jesiennych kolorach. Nad nim został wybudowany kamienny most, który pełni funkcję punktu widokowego.

The Hermitage. Fot. Mateusz Błażejczak

Akwen wodny u podnóża wodospadu jest popularnym miejscem dzikich kąpieli i skoków do wody. Jednakże jest to atrakcja dla odważnych, którzy nie boją się pływać w lodowatej wodzie.

Dawniej tuż obok stał wspomniany wcześniej domek letni, a dzisiaj możemy tutaj wejść do kamiennego holu Ossian’s Hall. W czasach swojej świetności jego wnętrze zdobiły piękne lustra, obrazy i inne dekoracje. Niestety w XIX został on wysadzony w powietrze. Odbudowy podjęto się dopiero w 2007 roku. Zapewne ze względów finansowych wnętrze pozostawiono dość surowe, ale nadal jest bardzo ładne. Z balkonu można podziwiać piękny widok na wodospad Linn Falls. Ciekawostką jest, że hol można również wynająć na ceremonię zaślubin.

Sławni goście w the Hermitage

Projekt księcia Atholl nie umknął uwadze znanym wielbicielom szkockiej natury. Nawet królowa Wiktoria odwiedziła The Hermitage podczas jednej ze swoich wycieczek do zamku Balmoral.

The Hermitage od zawsze przyciągał twórców muzyki, pisarzy i artystów, a do ich grona możemy zaliczyć niemieckiego kompozytora Felixa Mendelssohna, romantycznego poetę William’a Wordswortha, czy malarza Williama’a Turnera.

The Hermitage. Fot. Mateusz Błażejczak

Szlaki w The Hermitage

Najprostszy szlak liczy sobie około 1,5 mili, czyli 2,4 km. Nie jest on wymagający i świetnie sprawdzi się na rozprostowanie nóg podczas jazdy na północ Szkocji. Dodatkowo w okolicy parkingu znajdziecie kilka ławeczek na piknik.

Jeżeli macie trochę więcej czasu, warto wydłużyć tutaj postój o około pół godziny i wdrapać się na punkt widokowy Pine Cone. Rozpościera się z niego wyjątkowy widok na okoliczne szczyty i dolinę. Opis wszystkich szlaków w okolicy znajdziecie na stronie: walkhighlands.co.uk.

The Hermitage. Fot. Mateusz Błażejczak

Informacje praktyczne

Na wizytę w The Hermitage należy przeznaczyć minimum godzinę. Parking jest płatny w cenie £3 za cały dzień. Na miejscu nie ma WC, a najbliższa publiczna toaleta jest w miejscowości Dunkeld. Przejście szlaku nie wymaga specjalnego obuwia, jednakże zimą trasa może być oblodzona.

Zdjęcia wykorzystane w artykule zostały zrobione w kwietniu 2021 roku.

Komentarze