Do góry

„The Times”: UK po Brexicie może mieć dostęp do wspólnego rynku. Za opłatą

„Jeśli Wielka Brytania będzie chciała zapewnić sektorowi bankowemu dostęp do wspólnego rynku w zamian za wpłaty do budżetu UE, znajdzie się wielu chętnych, by to poprzeć” – miał powiedzieć pewnien europejski dyplomata dziennikowi The Times. Słowa te mieli potwierdzić przedstawiciele niemieckiego rządu w rozmowie z dziennikarzami serwisu gospodarczego Bloomberg. Dodali oni, że oprócz dokonywania „znacznych” wpłat do unijnego budżetu, ceną za dostęp do wolnego rynku może być również przestrzeganie unijnego prawa przez brytyjskie instytucje finansowe.

Oficjalne stanowisko Michela Barniera, głównego negocjatora UE ds. Brexitu, nie potwierdza tych doniesień. Barnier od początku zapowiadał, że Wielka Brytania nie będzie mogła sobie pozwolić na selekcyjne traktowanie prawa unijnego oraz podpisanie wybiórczej umowy handlowej z Unią. Analitycy twierdzą jednak, że dopuszczenie finansowego sektora do unijnego rynku za opłatą może być korzystne dla obydwu stron. Za podobny przywilej płacą m.in. Norwegia i Szwajcaria.

Budżet Unii Europejskiej po 2020 roku, gdy Wielka Brytania opuści Unię i skończą się jej obecne zobowiązania finansowe wobec Wspólnoty ma się skurczyć nawet o £9 mld rocznie.

Komentarze 2

Goran
189
Goran 189
#112.01.2018, 14:32

"Budżet Unii Europejskiej po 2020 roku......ma się skurczyć nawet o £9 mld rocznie."

Sami farmerzy w UK kasują z Unii 3 miliardy na rok, fundusz strukturalny to ok 2 miliardy na rok, na finansowanie badan ponad miliard plus jeszcze fundusze (duże) które UK otrzymuje z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i jeszcze dużo dużo innych drobiazgów. Jak Brytyjczycy przestaną płacić to przestaną też otrzymywać. A co Unii zabraknie to pobierze z UK w opłatach za dostęp do rynku i w cłach.Unia może jeszcze na tym całym żałosnym Brexicie nieźle zarobić.

Heniek_Lejer
460
#212.01.2018, 21:04

my tu w Edim chetnie przytulimy biedunia - londynski sektor finansowy.

jak juz sie z obrobimy z wymowieniem kontraktu z 1707 i pozwolimy sie wcielic do Europy.

happy days :)