Do góry

Theresa May podała szczegóły statusu osób osiedlonych

Dawno już z ust brytyjskiego polityka, a tym bardziej premiera, nie padło tyle ważnych szczegółów dotyczących praw obywateli Unii Europejskiej po Brexicie. Theresa May ujawniła je w liście opublikowanym na jej profilu na Facebooku.

Szczegóły przekazane przez May zostały spisane we wspólnym raporcie opublikowanym w piątek przez rząd UK i Komisję Europejską.

Wspólnie z Komisją Europejską uzgodniliśmy, że dla obywateli UE i członków ich rodzin stworzymy w prawie brytyjskim nowy status osoby osiedlonej, który będzie umocowany w porozumieniu o wyjściu.

Jeśli w momencie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE Państwa pobyt w UK będzie trwał nieprzerwanie pięć lat, będą Państwo mieli prawo uzyskania statusu osoby osiedlonej. Jeśli Państwa pobyt będzie trwał krócej, będą Państwo mogli zostać w UK i czekać tutaj na osiągnięcie wymaganego pięcioletniego progu.

W ten sposób szefowa rządu ujawniła jednocześnie graniczną datę, po której nowi imigranci najprawdopodobniej nie będą już mogli strać się o status osób osiedlonych. Będzie to 29 marca 2019 roku, czyli dzień opuszczenia przez UK Unii. Wcześniej podawano, że może to być także 29 marca tego roku, czyli daty powiadomienia Unii o zamiarze wystąpienia ze wspólnoty.

Będzie można sprowadzać rodziny

Z listu można się też dowiedzieć, że na mocy wypracowanego porozumienia, osoby osiedlone będą mogły „Sprowadzać do Wielkiej Brytanii najbliższych członków rodzin, a wśród nich: obecnych małżonków, partnerów, dzieci oraz rodziców i dziadków pozostających na Państwa utrzymaniu, a także dzieci urodzone lub adoptowane poza Wielką Brytanią po 29 marca 2019 roku”.

Państwa prawa do opieki zdrowotnej, emerytury i świadczeń pozostaną takie same jak dziś. Oznacza to, że ci z Państwa, którzy wpłacali do brytyjskiego systemu (…) będą mogli korzystać z tego wkładu (…).

Theresa May podkreśliła, że osiągnięte porozumienie zakłada wzajemną ochronę wydanych już decyzji dotyczących kwalifikacji zawodowych, na przykład lekarzy czy architektów.

Porozumienie pozwala Państwu także na wyjazd z Wielkiej Brytanii na czas do pięciu lat i zachowanie statusu osoby osiedlonej – to ponad dwa razy dłużej niż pozwala obecne prawo unijne.

Przejrzysty, prosty i uproszczony

Szefowa rządu poinformowała także, że proces składania wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej zostanie uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku. Ma być on „przejrzysty, prosty i uproszczony”. Koszt wniosku ma nie przekroczyć kosztów wyrobienia paszportu.

A jeśli mają już Państwo ważny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu, będą Państwo mogli go bezpłatnie wymienić na dokument potwierdzający status osoby osiedlonej

– napisała Theresa May.

Teraz nie muszą Państwo jeszcze podejmować żadnych działań. Mogą Państwo czekać w spokojnej świadomości, że istnieje już szczegółowe porozumienie Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej, w którym zapisano utrzymanie przez Państwa praw – tak jak i praw obywateli UK mieszkających w państwach UE. Stało się tak dlatego, że w tych negocjacjach na pierwszym miejscu postawiliśmy ludzi. Obiecałam to zrobić i będę to robić na każdym etapie tego procesu.

Życzę Państwu i Państwa rodzinom cudownych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku

– tak kończy się list premier Theresy May do obywateli UE mieszkających w Zjednoczonym Królestwie.

Tłumaczenie fragmentów listu Theresy May za UKpolitics po polsku.

Komentarze 12

Florian
696
Florian 696
#312.12.2017, 18:58

Najciekawsze pytanie na które nie dopatrzyłem się odpowiedzi to jak będą traktowane (jakie prawa będą miały) osoby, które przebywają w UK krócej niż 5 lat.

Kolejne pytanie dotyczy tego w jaki sposób będą weryfikować okres pobytu. Gdzieś widziałem, że będą korzystali ze "wszystkich dostępnych systemów". Wygląda na to, że wystarczy być zarejestrowanym chociażby u GP i już będzie się w bazie NHS. To samo w przypadku osób pracujących czyli system podatkowy.

Niby dużo powiedziała ale tak na prawdę wciąż niewiele wiadomo.

Sokole
4 149
Sokole 4 149
#512.12.2017, 21:59

pozwole sie niezgodzic.

Zydzi za okupacji tez mysleli ze Niemcy potrzebuja ich do pracy i nic im nie zrobia.

Zaleznie od umowy z UE Brytyjczycy mogliby wprowadzic dowolne rozwiazania i tylko obywatelstwo UK dawaloby pewnosc pobytu.

Nadal po okresie przejsciowym, zaleznie od koniunktury moga poprosic o opuszczenie kraju i zadne " placil podatki i byl uczciwy" moze nie pomoc.

Goran
196
Goran 196
#612.12.2017, 22:23

Brytyjski rząd jest mało wiarygodny jak i wszystkie jego obietnice. Jednego dnia premier May ogłasza porozumienie z UE a następnego jej minister Davis mówi że wszystko jeszcze można zmienić. Historia też nas uczy żeby nie wierzyć w zapewnienia Brytyjczyków. Będziemy tu "mile widziani" tak długo jak jesteśmy przydatni. Jak zacznie się ostre bezrobocie po brexicie i będziemy poza EU jurysdykcją to przestaniemy być "mile widziani".

Swiezak
33
Swiezak 33
#713.12.2017, 00:24

Ale my nie jestesmy Zydami a to nie jest okupacja ogarnij sie troszke. Ludzie jak ktos ma sie cykac i ma ochote to niech robi paszport i tyle. Bedzie 2letni okres przejsciowy nie pasi to zbierac kase i narty gdzie indziej. Niech sobie biora chate i tak jest na kredyt w tyle to mam. Z drugiej strony po co tyle pesymizmu tego brexitu moze wogole nie byc a jak bedzie to na kwicie bo juz to widze jak odchodza bez umowy to nie sredniowiecze angole juz nie kolonizuja i musza miec korzystne umowy handlowe bo inaczej beda w dupie. Predzej czy pozniej UK sie rozpadnie a sama anglia to kija warta..

rogov
21
rogov 21
#813.12.2017, 15:23

Na razie zakończono pierwszą rundę negocjacji.Przedmiotem drugiej rundy negocjacji z UE będzie umowa handlowa.

Dzisiaj Michel Barnier - negocjator z ramienia UE,wykluczył porozumienie o wolnym handlu do marca 2019,kiedy to oficjalnie UK ma opuścić UE.Na tej umowie najbardziej zależy Brytyjczykom...

Nie ma jeszcze brać cokolwiek na serio z tego,co deklaruje May...

Do tego czasu może się jeszcze bardzo wiele wydarzyć...

Heniek_Lejer
460
#913.12.2017, 17:24

w krysztalowej kuli uparcie pojawia sie tylko to :

"nothing is agreed until everything is agreed"

zii7
29
zii7 29
#1013.12.2017, 20:05

do Florian , nie idz az tak daleko . Wszyscy wiemy co jest wymagane do rezydentury teraz i podobnie bedzie pozniej , zadne zarejestrowanie jako pacjent w NHS .

Udokumentowane 5 lat pracy , i tyle , po co gryzc paznokcie ;)

Zgadzam sie , Uk rzad narazie eksperymentuje ,

arthurgordon
340
#1220.12.2017, 09:10

A więc rodzinny najazd trwać mać dalej.Więc po co nam była ta ucieczka z kołchozu-nie wiem.