Do góry

To on był twórcą Związku Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii

Polski malarz ekspresjonista Marian Bohusz-Szyszko, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, a następnie kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ten utalentowany artysta studiował też nauki matematyczne. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Wolnym Mieście Gdańsku.

Do Wielkiej Brytanii trafił za sprawą drugiej wojny światowej. Jako żołnierz Wojska Polskiego pod koniec września 1939 dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu działań wojennych wyjechał do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego. Generał Anders wyznaczył go na dowódcę Sekcji Plastycznej Wydziału Kultury i Sztuki. Przy II Korpusie Wojska Polskiego Bohusz-Szyszko zorganizował dla artystów służących w armii, Szkołę Malarską w Cecchignoli niedaleko Rzymu.

Kolejnym przystankiem była Anglia, gdzie Marian Bohusz-Szyszko wraz ze swoim korpusem trafili najpierw do Sudbury, później do Kingwood Common. Po rozwiązaniu armii Polak kierował Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Londynie. Szkoła powiązana była z Uniwersytetem Polskim na Obczyźnie. Bohusz-Szyszko stał na czele Studium aż do połowy lat 80. Pomimo tego, że szkoła powstała głównie z myślą o polskich emigrantach i zajęcia odbywały się w języku polskim, pobierało w niej nauki również sporo Brytyjczyków.

Za swoje prace artystyczne Marian Bohusz-Szyszko był wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą malarską Fundacji Alfreda Jurzykowskiego i Garby Prize. Wiele jego prac znajduje się w kościołach i kaplicach w Londynie oraz w muzeach w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Duży zbiór obrazów polskiego ekspresjonisty znajduje się w londyńskim hospicjum św. Krzysztofa, gdzie spędził on ostatnie dni swojego życia. Zmarł w 1995 roku.

Marian Bohusz-Szyszko był twórcą Związku Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii. Pisał również książki jako krytyk i teoretyk sztuki. W 1982 roku w Londynie została wydana jego książka „O sztuce”.

Komentarze 1

Antek_z_Zadupia
7 063
#115.08.2021, 19:02

Wygląda na to, że studiował na ASP w tym samym czasie co mój dziadek. Ciekawym, czy się znali.