Do góry

W bajecznych ogrodach Beth Chatto

Historia ogrodów Beth Chatto położonych w pobliżu Elmstead Market w hrabstwie Essex zaczyna się w latach 60. ubiegłego stulecia. Wówczas 30-letnia Beth przeprowadziła się na wieś z mężem Andrew Chatto i dwójką małych dzieci. Mąż Beth był badaczem przyrody, ekologiem i sadownikiem. I to on, jako pierwszy wtajemniczał przyszłą mistrzynię ogrodnictwa w zawiłości uprawy roślin.

Ogrody Beth Chatto, bethchatto.co.uk

Rodzina Chatto zbudowała swój nowy dom na nieużytkach Essex po przejściu Andrew na emeryturę. Teren ten był częścią farmy owocowej należącej do Chatto. Beth i Andrew mieli do zagospodarowania płaski kawał suchego ugoru z żwirowej ziemi i torfowisk z niewielkim strumykiem. Urządzanie ogrodu zaczęli od przekształcenia stoku wzgórza przed domem w kilka płaskich tarasów. Niezbyt urodzajną glebę użyźniali nawozami organicznymi i sadzili na niej rośliny typu śródziemnomorskiego. 

Wiedzę zdobytą od męża pogłębiła Beth dzięki słynnemu brytyjskiemu szkółkarzowi, którym był sir Cedriki Morris. W jego ogrodzie Beth odkryła zapomniane gatunki i stare odmiany roślin, które trudno było znaleźć w centrach ogrodniczych. Od sir Cedrika nauczyła się też rozmnażania roślin. 

Ogrody Beth Chatto - Ogród Wodny, fot. Ogrody Beth Chatto, bethchatto.co.uk

W latach 90. w miejscu nieczynnego parkingu Beth ropoczęła jeden ze swoich trudniejszych projektów - budowę ogrodu żwirowego. Na suchej i spalonej słońcem nawierzchni stworzyła rabaty nastrojem przypominające prerię. W ogrodzie tym rośliny obywają się bez sztucznego nawadniania.

Fenomen ogrodów w Elmstead polega na tym, że rośliny są tu idealnie dopasowane do siedlisk i dzięki temu świetnie sobie radzą i doskonale wyglądają. Beth nie tworzyła kolekcji roślin, ale komponowała ogród, wybierając spośród dziesiątków gatunków te, które jej się podobały. Pozwalała rosnąć roślinom zgodnie z ich naturą. Beth potrafiła też umiejętnie przeplatać gatunki dzikie i hodowlane. Stawiała na sprawdzone odmiany, z których potrafiła stworzyć nowe efektowne kompozycje.

Beth Chatto, fot. Buddhaamoena, źródło: Wikipedia

Beth Chatto była światowym autorytetem w dziedzinie projektowania zielonych przestrzeni, zdobywczynią złotych medali na kolejnych wystawach Chelsea Flower Show, autorką licznych ogrodniczych poradników. Zaangażowała się w ruch Flower Club, w ramach którego przeprowadziła wiele wykładów na temat roślin.

Obecnie firma rodzinna Plants & Gardens Beth Chatto prowadzona przez wnuczkę Beth, Julię Boulton produkuje rocznie około 100 000 roślin, w większości rozmnażanych z roślin zebranych przez słynną plantatorkę. Ogrody zajmują około 2,8 ha i są otwarte dla publiczności sezonowo. Całe założenie obejmuje również centrum informacji dla zwiedzających, herbaciarnię, sklep z upominkami i szkółkę roślin. 

Ogrody Beth Chatto, bethchatto.co.uk

Beth Chatto mieszkała do końca życia wśród swoich roślin. Z okien swojego domu na wzgórzu mogła oglądać Wodny Ogród. Zmarła w maju 2018 roku w wieku 94 lat. W swoich książkach pisała: „Ogrody starzeją się jak ich właściciele i także potrzebują czasem biologicznej odnowy”.

Komentarze