Do góry

W bajecznych ogrodach Beth Chatto

Historia ogrodów Beth Chatto położonych w pobliżu Elmstead Market w hrabstwie Essex zaczyna się w latach 60. ubiegłego stulecia. Wówczas 30-letnia Beth przeprowadziła się na wieś z mężem Andrew Chatto i dwójką małych dzieci. Mąż Beth był badaczem przyrody, ekologiem i sadownikiem. I to on, jako pierwszy wtajemniczał przyszłą mistrzynię ogrodnictwa w zawiłości uprawy roślin.

Rodzina Chatto zbudowała swój nowy dom na nieużytkach Essex po przejściu Andrew na emeryturę. Teren ten był częścią farmy owocowej należącej do Chatto. Beth i Andrew mieli do zagospodarowania płaski kawał suchego ugoru z żwirowej ziemi i torfowisk z niewielkim strumykiem. Urządzanie ogrodu zaczęli od przekształcenia stoku wzgórza przed domem w kilka płaskich tarasów. Niezbyt urodzajną glebę użyźniali nawozami organicznymi i sadzili na niej rośliny typu śródziemnomorskiego. 

Wiedzę zdobytą od męża pogłębiła Beth dzięki słynnemu brytyjskiemu szkółkarzowi, którym był sir Cedriki Morris. W jego ogrodzie Beth odkryła zapomniane gatunki i stare odmiany roślin, które trudno było znaleźć w centrach ogrodniczych. Od sir Cedrika nauczyła się też rozmnażania roślin. 

W latach 90. w miejscu nieczynnego parkingu Beth ropoczęła jeden ze swoich trudniejszych projektów - budowę ogrodu żwirowego. Na suchej i spalonej słońcem nawierzchni stworzyła rabaty nastrojem przypominające prerię. W ogrodzie tym rośliny obywają się bez sztucznego nawadniania.

Fenomen ogrodów w Elmstead polega na tym, że rośliny są tu idealnie dopasowane do siedlisk i dzięki temu świetnie sobie radzą i doskonale wyglądają. Beth nie tworzyła kolekcji roślin, ale komponowała ogród, wybierając spośród dziesiątków gatunków te, które jej się podobały. Pozwalała rosnąć roślinom zgodnie z ich naturą. Beth potrafiła też umiejętnie przeplatać gatunki dzikie i hodowlane. Stawiała na sprawdzone odmiany, z których potrafiła stworzyć nowe efektowne kompozycje.

Beth Chatto, fot. Buddhaamoena, źródło: Wikipedia

Beth Chatto była światowym autorytetem w dziedzinie projektowania zielonych przestrzeni, zdobywczynią złotych medali na kolejnych wystawach Chelsea Flower Show, autorką licznych ogrodniczych poradników. Zaangażowała się w ruch Flower Club, w ramach którego przeprowadziła wiele wykładów na temat roślin.

Obecnie firma rodzinna Plants & Gardens Beth Chatto prowadzona przez wnuczkę Beth, Julię Boulton produkuje rocznie około 100 000 roślin, w większości rozmnażanych z roślin zebranych przez słynną plantatorkę. Ogrody zajmują około 2,8 ha i są otwarte dla publiczności sezonowo. Całe założenie obejmuje również centrum informacji dla zwiedzających, herbaciarnię, sklep z upominkami i szkółkę roślin. 

Beth Chatto mieszkała do końca życia wśród swoich roślin. Z okien swojego domu na wzgórzu mogła oglądać Wodny Ogród. Zmarła w maju 2018 roku w wieku 94 lat. W swoich książkach pisała: „Ogrody starzeją się jak ich właściciele i także potrzebują czasem biologicznej odnowy”.

Komentarze